1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Yurt Dışından Alınan Ucuz Ürünler İçin Vergi Kesilecek

Yurt Dışından Alınan Ucuz Ürünler İçin Vergi Kesilecek

Bakan Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde belirttiği gibi yurt dışından ithal edilen ucuz ürünlerin vergilendirilmesine resmen başlanıldı.

Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yurt dışından zarfla gelen ve gümrüğe takılmayan ‘mektupların’ da vergilendirileceğini duyurmuştu. Alibaba ve Aliexpress gibi ‘ufak’ ürünleri makul fiyatlı olarak yurt dışından getirten vatandaşlar, ürünlerini teslim aldıklarında bir ‘sürpriz’ ile karşılaştılar.

aliexpress-fatura-bir-portal

Bakan Albayrak’ın da aktardığı üzere fiyatı 22 euronun altında olan ve gümrüğe takılmayan, ağırlığı 2 kilogramın altındaki ürünlerden; 4.50 TL gümrük sunum ücreti ve 0.70 TL damga vergisi alınıyor. Böylece yurt dışından alınan ‘makul fiyatlı’ ürünler için toplam 5.20 TL vergi ödemiş oluyoruz.

Albayrak, mektup olarak gönderilen ürünlerin vergilendirilme gerekçesini şöyle açıklamıştı; “Geçtiğimiz hafta Ticaret Bakanımız, Ulaştırma Bakanımız, gece 11-12’den 1-2’ye kadar toplantı yaptık. 26 milyon adet posta bir ülkeden geliyor. Posta dediğimiz mektup; 0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyor.

İlgili Yazı

Aliexpress’ten Alışveriş Yapmak – Türkçe

0-2 kilogram arası mektup olarak görülüyorsa; herhalde o ülkeden gelen yazışmalardır. 26 milyon tane bir yıl içerisinde o ülkeden mektup gelmesi demek; Türkiye’de o kadar o dili konuşan yoktur herhalde kanaatini bende oluşturdu. Nasıl yazışmışlar? Şunları bir inceleyelim dedim. Dün ilk görüntüleri attılar. Allah Allah o incecik zarflardan neler çıkıyor neler.

Vergi nerede? Yok. Ee benzerini Türkiye’de üreten üreticim vergi ödüyor, dükkan kirası ödüyor, SGK primi ödüyor. Hop oradan zarf içerisinde geliyor, vergi yok, Yasallık yok. Tüm Dünyayı tehdit eden ticaretteki bu vaziyetleri de göz önünde bulunduracak bir biçimde bu yıl içerisinde çok kuvvetli refleksler vereceğiz.”

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Sektörel Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen