İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Yine Ortalığı Karıştıran Elon Musk, Tesla’daki CEO Görevinden Alınmak Üzere

Yine Ortalığı Karıştıran Elon Musk, Tesla’daki CEO Görevinden Alınmak Üzere

Bir süre önce belki de en fazla beklenen otomobili Model 3’ü piyasaya süren Tesla, satış rekorları kıracak. Tüm bunlara rağmen tavrıyla ABD’nin resmi kurumlarını fena biçimde rahatsız eden Elon Musk, Tesla’daki CEO’luk görevinden alınabilir.

ABD’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Tesla’nın kurucu CEO’su Elon Musk’ın arası ciddi derecede açık. Geçtiğimiz yıldan bu yana attığı tweetlerle Tesla’nın mevduatcı ilişkilerini tehlikeye sokan, şirketin ortaklarından bile rest yiyen Musk yine birilerini rahatsız etti.

Musk, geçtiğimiz yılki karmaşanın sonrasında Tesla’nın yönetim kurulu başkanlığından alındı ve yalnızca CEO’luk görevine devam ediyordu. Twitter üzerinden yaptığı açıklamaların sonrasında SEC ile arasındaki anlaşmayı ihlal ettiği söylenen Musk’ın başı yine SEC ile belaya girdi.

elon-musk-gorevden-alinmak-uzere-bir-portal

2018’in Eylül ayında yönetim kurulundan uzaklaştırılan Musk, aynı dönem mevduatcı ilişkilerini zedeleyecek bilgileri kamuoyuyla paylaştığı şirketinin 20 milyon dolar ceza yemesine neden olmuştu. Eylül ayında SEC ile anlaşmaya varan Musk, Tesla ile ilgili kamuoyuna mevduatcı ilişkilerini tehlikeye düşerecek bilgi vermemeyi kabul etmişti.

Geçtiğimiz hafta satışa sunulan Model 3’ün bir halk arabası olarak yaygın biçimde satılacağı için Tesla hisselerini uçuşa geçirmesi bekleniyor. Bu nedenle Musk’ın Model 3 üretimi ile ilgili her açıklaması büyük önem taşıyor. Twitter üzerinden Model 3’ün üretim tahminleriy ile ilgili açıklamalarda bulunan Musk, SEC ile Eylül ayında yaptığı anlaşmayı da ihlal etmiş oldu. Zira beklenen üretim miktarını kamuoyuna duyurmak, şirkete yapılan mevduat miktarını direkt olarak etkileyen bir vaziyetdi.

elon-musk-tesla-ceo-gorevinden-alinmak-uzere-bir-portal

SEC’in eski avukatlarından ve CNBC’nin ekonomi danışmanlarından olan Elliot Lutzker, bu gelişmenin Musk’ı ciddi derecede tehdit ettiğini öne sürüyor. Lutzker’a öre Musk her an çok ciddi bir para cezasına çarptırılabilir, Tesla başındaki CEO görevi askıya alınabilir.

Elon Musk’ın Tesla yönetiminde kalmak istiyorsa gereken açıklamayı yapması için 11 Mart 2019’a kadar vakti var. Aksi takdirde, yakın zamanda Rusların uzay teknolojilerine göz kırpan Elon Musk’ın ABD’deki şirketlerinden birisinden uzaklaştırılması söz konusu olacak.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen