1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Yıldızların Doğumu Başka Galaksilerin Oluşumunu Tetikliyor

Yıldızların Doğumu Başka Galaksilerin Oluşumunu Tetikliyor

Galaksiler arasındaki engin mesafelerde uzay tamamıyla boş değildir. Gazlar ve tozlar uzaya yayılır ve bu maddeler sonunda birleşip yıldızların ve galaksilerin oluşumunu harekete geçirir.
Yeni bir çalışma, galaktik rüzgarların gaz ve toz maddelerini taşıyarak yeni galaksilerin oluşumunu nasıl etkilediğini ortaya çıkardı. Stratosferik Astronomi Rasathanesi’ndeki (SOFIA) incelemeciler, hızlıca yeni yıldızlar üretmesiyle ünlü olan M82 şeklinde de bilinen Puro Gökadası’nı inceledi.

yıldızların-doğumu-başka-galaksilerin-oluşumu-bir-portal

Bu galaksideki yıldızlar, Samanyolu’ndaki yıldızlara oranla 10 kat daha çabucak oluşuyor. Bununla beraber, M82 Gökadası bilhassa kuvvetli galaktik rüzgârlara sahiptir. Bu özellikler galaksiyi, tozların ve gazların galaksiler arası alana nasıl taşındığını gözlemlemek için en uygun bir alan yapıyor. Ayrıca kuvvetli rüzgarların yalnızca bu maddeleri değil, manyetik alanı da 2.000 ışık yılından fazla bir mesafeye kadar sürüklediği açığa vuruldu.

SOFIA ekibinde çalışan Enrique Lopez-Rodriguez “Bu incelemenın nedenlerindan bir tanesi de galaktik rüzgarın manyetik alanı verimli bir biçimde ne kadar sürükleyebileceğini araştırmaktı. Ancak manyetik alanın rüzgarla bu kadar geniş bir alanda sürüklenmesini beklemiyorduk” açıklamasında bulundu.

Bu bulgu, galaksilerin yalnızca gaz ve toz değil, rüzgarların manyetik bir alan taşımaları sebebiyle de oluşabileceğini göstermiştir ve bunun yanı sıra en eski galaksilerin evrenin başlangıcında nasıl oluştuğunu da anlamamızı sağlayabilir.

galaksilerin-neden-bu-kadar-tuhaf-sekillere-sahip-oldugunu-artik-biliyoruz-bir-portal.jpg

Minneapolis Üniversitesi’nden emekli profesör Terry Jones “Galaksiler arası manyetik alanları gözlemlemek, galaksilerin nasıl oluştuğunu ve evrildiğini anlamak için anahtar görevi görmektedir. Artık bu alanlar ile ilgili yeni bir bakış açımız var” açıklamasında bulundu.

Araştırmanın bulgularına buradan erişebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen