1. Ana Sayfa
 2. Haber
 3. Yerli Otomobilimiz Hakkında Yetkililerden Haberler Geldi
Trendlerdeki Yazı

Yerli Otomobilimiz Hakkında Yetkililerden Haberler Geldi

HER ne kadar gündeme bundan hemen hemen 7 sene evvel gelse de ‘Türkiye’nin otomobili’ için geçte olsa düğmea basıldı, Cumhurbaşkanı Erdoğan yönünden projeyi yürütecek 5 babayiğit duyuruldu ve imzalar atıldı.

İlgili Yazı

Malezya Uçan Otomobil Yapacağını Açıkladı…

Erdoğan’ın prototipleri 2019, satışa sunulacak otomobili 2021 senesinde istediği için babayiğitler bu kısa vakitde projeyi yaşama geçirmek için geride bıraktığımız hafta süratle çalışmalara başladı.
Yerli otomobilin yüzde 100 elektrikli olması mevzusu ile alakalı ortakların hem kanaat bulunduğunun dışında projeyle alakalı ilerlemeler ile alakalı bilgili değiliz. Zaten bir vakit saklılık kararı aldıkları için de hükümet yetki sahibi kişileri dışında bir açıklama yapılmayacağı ortada. Hernet kafasındaki soru ise; “Yerli otomobil olur mu, olursa başarı talihi var mı?” İşte bu noktada gerek yurt içerisinden gerekse yurt dışından uzmanlarla konuşup, birçok örneği inceleyip 5 babayiğidin bu projenin başarılı olması için yapması gerekli olanlari belirledik. ‘Türkiye’nin otomobili’ projesini kim yaparsa yapsın başarılı olması herkesin dileği ancak iyi bir netice alabilmek için alttaki reçetenin uygulanması şart

1) MUSK GİBİ LİDER

Ortaklık yapısına bağlı olarak ekiplerin ve önderin belirlenmesi gerekiyor. 5 ortak ve ayrıca işin içerisinde hükümet ve TOBB da olunca idaresel olarak komitelerle süratli ve doğru ilerlemesi güç. Bir ekibin bu işi yönetmesi gerekiyor. Yani bir ekip ve bu ekibe bir önder lazım. Bu önderin de devre devre ortaklara ve hükümete rapor ve hesap vermesi lazım. Daha evvel Amerikan Tesla ve sonrasında Faraday Future isimli elektrikli otomobil şirketlerinde çalışan bir yetki sahibi kişi bu önderin Elon Musk gibi geniş bir vizyona sahip olması gerekliliğini belirtiyor.

yerli-otomobil-bir-portal-1

2) RAKİPLER BELLİ OLMALI

Üretilecek otomobilin kimle rekabet edeceğinin belirlenmesi gerekiyor. Yani 100 senesi aşkın vakitdir otomotivin içerisinde olan üreticilerle mi rekabet edeceksiniz yoksa yeni doğan Tesla ve Faraday Future gibi sadece elektrikli otomobil yapan markalarla mı yarışa gireceksiniz? Konvansiyonel yani senelerdir benzinli ve dizel motorlu otomobil yapan markaların üretim ölçekleri çok yüksek. Bugün birçok markanın senelik üretim rakamı 10 milyonu aşarken, Dünyada en küçük ölçeğe sahip otomotiv şirketi Japon Mitsubishi. Bu marka bile senede 950 bin adetlik üretime sahip. Yani biz ölçek olarak 300-350 bin adetlik üretimlerden bahsetsek bile Dünyadaki en küçük markanın 3’te 1’ine ulaşamıyoruz. Yani rekabet talihimiz olmaz. Dolayısıyla ölçek ekonomisinden bakınca bizim yüzde 100 elektrikli otomobil üretmemiz en doğru atılım gibi görünüyor. Çünkü sadece elektrikli otomobilde 50 bin adetlik üretim bile mühim ölçek arzediyor. Düşünün Tesla 15 senede 100 bin adet seviyesinde bir üretim yaptı.

yerli-otomobil-bir-portal-2

3) PLATFORM ALINMALI

Ortak girişim grubunun ekibi ve önderi saptadıktan sonra yapması gereken en öncelikli işi orjinal bir tasarım yapmak. Yani ‘Türkiye’nin otomobili’nin geleceği de yakalayan orjinal bir tasarıma sahip olup, bu tasarımda hangi altyapının kullanılacağı belirlenmeli. Burada babayiğitlerin önünde 2 alternatif var. Ya sıfırdan Türkiye’de elektrikli otomobil platformunu (şasi yani altyapı) geliştirirler ki bu çok uzun vakit alır, veya hazır başarılı bir elektrikli otomobil platform bulunup vakiti hızlandırmak için kullanabilirler. Buradaki mühim kriter yüzde 100 elektrikli otomobil için geliştirilmiş bir platform olmalı.

Örneğin Tesla’nın Model 3, BMW’nin i3 platformu gibi… Veya Çin’de Avrupalılar yönünden geliştirilmiş yüksek adetlerde imal edilen birçok elektrikli otomobil platformu var. Prototip için 2 sene vakitleri var bu yüzden ikinci alternatif yani hazır bir platformu kullanmak daha mantıklı duruyor. Bunun maliyet üstünlüğü da var.

Yani sıfırdan bir platform yaratmak 100 TL iken, kiralanan veya kullanım hakları alınan hazır bir platform 30 TL’ye mal olur. Bu sayede hem verdiği 2 senede daha hızlı aracın gelişimi ve prototip hazırlanması sağlanır hem de ekonomik olur. Araç meydana çıkıp ticari olarak satıldıktan sonra 2. faz platform tamamıyla Türkiye’de geliştirilebilir. Ölçek yönünden bakıldığında Çin’den alabilmek daha doğru olacaktır. Çünkü bugün Dünyada satılan elektrikli otomobillerin yarısı Çin’de satılıyor ve neredeyse 3’te 2’si bu ülkede üretiliyor. Aynıca bu ülkede bundan sonra elektrikli otomobil platformlarında 2. faza geçiyorlar.

yerli-otomobil-bir-portal-3

4) PİLDE ORTAKLIK GEREK

Türkiye’de yerli otomobili yapacak ekibin eş vakitli olarak batarya yani pil teknolojilerine araştırmali ve takip etmesi gerekiyor. )Çünkü otomobilde hangi pil teknolojisini kullanacaklarını saptamaliler. Bu teknoloji çok süratle geliştiği için bu işi yapan büyük bir şirketle joint venture yani ortaklık yaparak üretime geçmeleri lazım. Çünkü Türkiye’nin sıfırdan pili üretmesi çok riskli. Siz üretime başlarken teknoloji gelişir ve geride kalabilirsiniz . Yapılacak ortaklıkla pil ya Türkiye’de üretilir veya yurt dışında. Çin’de olması ölçek maliyeti yönünden daha mantıklı. Hem de ciddi üretim teşvikleri veriyorlar hem de en muhimi ellerinde lityum kaynakları var. Bu noktada Knowhow’ı doğru bir ortağın seçilmesi gerekiyor.

yerli-otomobil-bir-portal-4

5) YAZILIM YERLİ OLMALI

Platform ve pil teknolojisi belirlenip tasarım vakiti aşıldıktan sonra Türkiye’de yapılması gereken ve rakiplerle farkın meydana konacağı nokta software yani uygulama olacaktır. Bu sayede üretimde rakiplerden ayıra biliriz. Bu uygulama pil idare sistemi ve otonom (sürücüsüz) mevzusu ile alakalı olması gereklidir. Tecrübeli insanlar projeye dahil edilmeli ve otonom en az 4’ünce civarda olması gereklidir.

yerli-otomobil-bir-portal-5

6) TÜKETİCİ ÖZENDİRİLME

Türkiye’de tüketiciler elektrikli otomobil mevzusu ile alakalı teşvik edilmeli. Vergi üstünlüklerinın yanı sıra, Dünyadaki birtakım şehirlerin yaptığı gibi belli bölgelere konvansiyonel (dizel-benzinli) vasıtaların girişi yasaklanmalı. Tüketici elektrikli otomobil mevzusu ile alakalı bilinçaltında motive edilmeli. Şarj mevzusu ile alakalı alt yapı mevzuların çözülmeli. Şarj altyapısı evde, işte ve yolda olmak suretiyle 3’e ayrılıyor. En muhimi ev ve iş. Yoldaki şarjın mantığı uzun yol durumunde riskleri indirmek için. Ama şehir içerisinde zaten sahip olunan menziller yeteceği için ev ve iş yerinde şarj altyapısının oluşturulması için düzenlemeler yapılmalı. Tüketici elektrikli otomobili alabilmek mevzusu ile alakalı kendini güvende hissetmeli.

yerli-otomobil-bir-portal-6

7) SIFIRDAN FABRİKA ŞART

Türkiye’nin otomobili’ projesi büyük bir iş ve üretim için büyük bir tesis gerekiyor. Yani 5 babayiğidin sahip bulunduğu tesislerin bir köşesinde üretim gerçekleştirmeyle olmaz. Bu konuda lojistik ölçütlere göre devletin göstereceği ve teşvik edeceği bir alan seçilebilir. Ama bu tasarım, teknoloji ve vasıta belirlendikten ileri en kolay nokta olarak ilgi çekiyor.

yerli-otomobil-bir-portal-7

8) 2 MİLYAR DOLAR YATIRIM

Türkiye’nin otomobili için 2 milyar doların üstünde bir mevduat gerekiyor. Bu rakamı 5 babayiğide böldüğümüzde 400’er milyon dolar düşüyor. Bu konjonktürde hiç bir babayiğit bu kadar parayı bu projeye bağlamaz. Bu yüzden bu noktada devletin yeniden devre girip ucuz finansman yollarını ve takviyeleri sunması gerekiyor.

yerli-otomobil-bir-portal-8

9) 100 BİN TL ALTINDA FİYAT

6 ay içerisinde 5 babayiğidin belirleyeceği ekibin ve önderin öncelikli olarak aracın hangi kategoride yer alacağını tasarımını ve teknolojilerini saptamali, ortaklarını bulmalı. Türkiye’de çoğunluklu olarak orta sınıf satıldığı öneme alınırsa bu kategoride ancak tamamıyla sıfırdan elektrikli otomobil mantığıyla bir tasarım yapılmalı. Yani Türkiye’de en fazla ‘sedan’ kasa tarzı otomobil satılıyor diye düşünüp bu tür bir otomobil tasarlanmamalı. Elektrikli otomobilin Türk halkının gereksinimlerine göre nasıl biçimleneceği belirlenmeli. Üretilecek elektrikli otomobilin fiyatının 100 bin TL altında olması gerekiyor.

yerli-otomobil-bir-portal-9

10) YAN SANAYİYE ZAMAN

Bir an evvel tasarım belirlenip prototip adımına geçilirse Türkiye’deki yan endüstri şirketleri de buna göre kendi yolunu çizebilir, mevduatları yapar. Çünkü platformu ve pil üretimi ilk etapta dışarıdan yapılacak projede en hassa mevzu yerli parça oranlarının deneyimli yan endüstri ile artırılması. Yani çamUrluk karbon olacaksa, yan endüstri buna göre kendini hazırlamalı mevduatlarını yapmalı.

yerli-otomobil-bir-portal-10

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen

Yorumlar (5)

 1. 2 sene önce

  Umarım en kısa sürede gelirde türkiye için rahata kavuşuruz

 2. Piyasaya çıktığı an elektriğe %200 zam gelir. Olan yine bu aracı alamayacak insanlara olur. Yakarsa bu dünyayı garipler yakar.

  • 2 sene önce

   Ben de katılıyorum, fakat devlet vergilerde değişik bir yaptırım uygulayacakmış ilerde, onu beklemekte fayda var.

   • Vergiyle kalkınan bir devlet, vergiden taviz vermez ama umarım öyle olur dostum.

 3. Bu arabalar piyasaya girdiği an elektrik %200 zamlanır. Olan yine bunu alamayacak garibana olur. Yakarsa dünyayı garipler yakar.