1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Yerli Otomobil Test Merkezi Ülke Sınırlarını Aştı!
Trendlerdeki Yazı

Yerli Otomobil Test Merkezi Ülke Sınırlarını Aştı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından verilen destekle Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde (TOSB) açılan Otomotiv Test Merkezi, test ücretleri için her yıl yurt dışına giden aşağı yukarı 3 milyon avronun ülkede kalmasını sağlıyor…

yerli otomotiv

Kocaeli’de geçen yıl faaliyete başlayan merkezde, “dayanıklılık“, “ömür“, “titreşim“, “şok“, “iklimsel çevre koşulları testleri“, “motor testleri“, “emisyon“, “titreşim“, “gürültü“, “gerilme ölçümü“nü içeren 120 test yapıldı.

Otomotivin yanı sıra savunma sanayisine de hizmet veren merkezin, otomotiv sanayisinde özgün teknoloji ve katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesine imkân sağlaması hedefleniyor.

“50’DEN FAZLA FİRMAYLA ÇALIŞIYORUZ”

Test merkezi müdürü Şükrü Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlığın desteği sayesinde kurulan merkezi, BİAS Mühendislik firması olarak işlettiklerini belirterek, merkezdeki ekipmanlarla Türk sanayisine hizmet etmeye devam ettiklerini ifade etti.

Son 1 yılda 120 test gerçekleştirdiklerini ve 50’den çok firmayla çalıştıklarını aktaran Özen, şu şekilde devam etti:

Birinci amacımız; daha önceki hizmetlerin Türkiye’de yapılması, dışarıya giden testlerin ülkede yapılması, testler için dışarıya giden dövizlerin önlenmesi, katma değer sağlanması ve bunlara ek olarak know-how kazanılması.

Bence bu konu çok önemli. Burada çalışan mühendisler ve teknisyenler, bu test hususlarını öğreniyor. Yeni çalışmalarla yeni projelerde yeni deneyimler kazanıyoruz.

Aslında bakarsanız ana sanayilerin, bazı büyük yan sanayilerin kendi bünyelerinde oluşturdukları tesisler var. Ama sektör ayırmaksızın hizmet verebilecek bu ölçekte bir test merkezi yok.

O yüzden ilk olması oldukça önemli. Teknisyen ve mühendisler dahil 12 kişiyiz.”

yerli otomotiv 2

“TÜM FİRMALARA KAPIMIZ AÇIK”

Özen, otomotiv firmalarının, merkez vasıtası ile yurt dışına test için parça göndermek zorunda kalmadığına işaret ederek;

“Hesaplarımıza göre 3-3,5 milyon avronun yurt dışına çıkmasını engelledik. Tüm firmalara kapımız açık. Hizmet verdiğimiz sektör bakımından 70-75 otomotiv sanayi, 10-15 savunma sanayi, geriye kalanı tip onay makine sanayi oluşturuyor.

Modüler olması önemli. Burada sektör ve iş ayırt etmeksizin performans, ömür, dayanım testlerinin hemen hepsine yanıt verebiliyoruz. Bu biçimde kurgulanması, bu tesisin öne çıkan önemli özelliklerinden biri.” şeklinde konuştu.

Otomotiv sektörünün canlı bir sektör olduğuna dikkati çeken Özen;

“Sürekli yeni teknoloji ve yeni ürünler çıkıyor. Test etmeden araca koyamıyorsunuz. Böyle süreçten geçirilmeden ürün araca konulursa, firmalar büyük zorluklara giriyor.

Sürekli test etmek zorundasınız. Bizim de sürekli geliştirmemiz, günceli yakalamamız lazım. Kısa orta ve uzun vade de yatırım planlarımız var.” şeklinde konuştu.

Özen, merkeze yurt dışından talepler gelmeye başladığını aktararak, şunları kaydetti:

“Birinci önceliğimiz;

Türk sanayisine hizmet etmek, onların ihtiyaçlarını karşılamak. Fakat yurt dışından gelen taleplere de şartlarımız ve zamanımız makulsa karşılık veriyoruz.

Bu bağlamda şimdiye kadar İngiltere, Bulgaristan, Slovenya ve Brezilya’ya gibi ülkelere direkt olarak test hizmetleri verdik. Bunu genişletmek, artırmak istiyoruz.

Mayıs ayında Stuttgart Otomotiv Testing Expo Fuarı’nda yerimizi alacağız. Yurt dışından hizmet talep eden firmalara elimizden geldiği kadar hizmet vermeye çalışıyoruz. Yurt dışından talep gelmesi önemli bir nokta.

Çoğunlukla biz üretici tarafındaydık. Biz de artık Ar-Ge çalışmalarında bulunan, testlerini kendi gerçekleştiren ülke konumuna gelmiş durumdayız. Firmaların test yapacak firmaya güvenmesi lazım.

Güven, test konusu ile ilgili birinci öncelik. Hem yetişmiş eleman hem yöntem altyapı hem de fiziki ortamın makul olmazı lazım. Bunların hepsini sağlıyoruz.”

Marka yatırım destek ofisi görevlisi Hüseyin Özgür Ünsal da ajansın, otomotiv yan sanayisi açısından önemli bir projeye desteklediğini vurguladı.

Projenin 2017 yılında tamamlandığını anlatan Ünsal, “Üyelerine ve bu sektördeki yan sanayi firmalarına yönelik test merkezi olması ve arkasında ciddi bir fizibilite çalışması olması açısından destekleme kararı aldık.

Proje şu anda aktif bir biçimde prosedüre devam etmektedir. 2 milyon liranın üzerinde destek sağladık. MARKA dışında proje sağlayıcısı TOSB olduğu için ayni ve nakdi katkıda bulundu.

Şu anda profesyonel bir işletici tarafından hizmet sunulmaya devam ediliyor.” şeklinde konuştu.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Bizlerle Yorum olarak Paylaşabilirsiniz 😊

Dilerseniz Diğer Otomobil Haberlerimize de Göz Atabilirsiniz. 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen