1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Yerli Otomobil İçin Resmi Açıklama Geldi Yerli Otomobil İsmi Resmileşti
Trendlerdeki Yazı

Yerli Otomobil İçin Resmi Açıklama Geldi Yerli Otomobil İsmi Resmileşti

Türkiye’nin vizyonunu genişletecek otomobilin CEO’su, otomobilin isminin TOGG olacağını duyurdu.

Yerli otomobil hayaline adım adım yaklaşan Türkiye, Bursa Gemlik’teki fabrikanın yapımı ile beraber diğer eksiklikleri de tamamlıyor. Türkiye’nin vizyonunu genişletecek otomobilin CEO’su, otomobilin isminin TOGG olacağını duyurdu.

yerli otomobil

Devrim arabaları ile başlayan macera talihsizlikler yüzünden eksik kalmıştı. Maceranın devam etmesini isteyen yetkililer kurdukları ekip ile beraber Türkiye’nin ilk otomobil markasını yollara çıkarmak için harekete geçti. Piyasaya sunulmasını düşünülen araç çağın tüm olanaklarından faydalanacak ve tasarımı ile göz dolduracak nitelikte olmalıydı.

Bu düşünceler ile yola çıkan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, elektrikli ve otonom sürüş konforu sağlayan arabanın yapımına başladı. Geçtiğimiz aylarda tanıtımı yapılan yerli üretim otomobil, dünya markaları tarafında da beğenildi ve hoş geldin mesajları gönderdiler.

Yerli Otomobil Ülkenin Prestijini Arttırdı

yerli otomobil1

Gebze’de kurulan Bilişim Vadisi bünyesinde teknolojik çalışmalar devam ederken, TOGG sayesinde yabancı yatırımcılar yüzünü Türkiye’ye döndü. Birçok büyük firma Bilişim Vadisi içinde ofis açmak için başvuruda bulundu. Bu da ülkenin prestiji açısından önemli bir gelişme olarak nitelendirildi.

2022 yılında yollarda olması planlana otomobilin fabrikasının kurulumu için temel atımı gerçekleştirildi. Bursa Gemlik’te kurulacak olan fabrikanın temel atış töreni devlet yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Türkiye adına milat olan günde birçok kişinin isminin yazılı olduğu kapsüller fabrikanın temellerinde yaşayacak.

Türkiye’nin Otomobilinin Markası TOGG Olacak

yerli otomobil3

İlk tanıtım ismi TOGG olarak belirtilen otomobilin ismi hakkında birçok alternatif olduğunu açıklandı. Fakat CEO Gürcan Karakaş, TOGG marka değer endeksinin yüzde 73 seviyelerinde olduğunu belirtti. Bu nedenle de otomobilin ismini şimdilik TOGG olarak resmileştirdiklerini ifade etti.

Karakaş, konuyla ilgili açıklamasında şunları belirtti;

yerli otomobil6

“ TOGG’un marka beğeni değer endeksi yüzde 73’lere çıktı. Bu sebeple yola TOGG ismi ile devam etme kararı aldık.” Dedi.

Ayrıca yerli otomobilin markası; ABD, Çin, Avrupa Birliği, Kanada, Güney Kore, Azerbaycan, Japonya ülkelerinde de tescillenmiş durumda. İlk aracın yollara çıkacağı tarihin planlaması ise 2022 sonu olarak yapılmış durumda. Bir aksilik olmazsa 2022 sonunda Gemlik’te bulunan fabrikadan çıkan ilk araçlar yollarda olacak.

Yerli Otomobil Fabrikası Özellikleri Nelerdir?

yerli otomobil4

Türkiye’nin hayallerine kavuşacağı yer, Bursa’nın Gemlik ilçesinde yer alacak. Dev bir kompleks olacak tesis 1 milyon 200 bin metrekareye sahip geniş bir alan üzerine inşa ediliyor. İşçilerin çalışacağı ve otomobillerin üretim sürecinin yer alacağı kapalı alanın büyüklüğü ise 230 bin metrekare olacak. Bu dev tesisin temel atma günleri de dahil 18 ayda tamamlanması planlanıyor.

Bu büyük fabrikada binlerce işçi istihdam edilecek. Çalışan kişilerin yüzde 30’luk kısmı kadınlardan oluşacak. Gebze otomobil fabrikasında çalışacak işçilerin alımı ise 2022 yılının başlarında başlayacak. Fabrikanın üretim hacmi yılda 175 bin otomobile ulaştığında çalışacak toplam işçi sayısı 4 bin 300 olacak.

Otomobilin tüm üretim hakları, fıkri ve sınai mülkiyet hakları 2030 yılına kadar Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu yetkisinde olacak. Üretilecek araçların tümü doğa dostu olarak elektrikli üretilecek ve toplamda 5 model piyasaya sürülecek. Bu 5 modelden 1 milyon adet üretilmesi hedefleniyor.

Yerli Otomobil Son Durum

yerli otomobil5

Otomobilin tedarikçileri konusunda büyük bir aşama kaydedildi. Verilen bilgilere göre tedarikçiler yüzde 93 oranında kesinleşti. Tedarikçilerin yüzde 78’lik kısmını Türkiye’de bulunan firmalar üstlenecek. Geriye kalan yüzde 22’lik kısım ise Avrupa ve Asya tedarikçileri için ayrılmış durumda.

Türkiye’nin otomobili ilk çıkış aşamasında yüzde 51 oranında yerli olarak üretilecek. Fakat bu oran zamanla genişletilecek ve 2025 yılına gelindiğinde yüzde 68 seviyelerine çıkarılacak. Hedefler bu yönde planlanıyor. Bu hedefleri gerçekleştirmek adına AR-GE çalışmalarına ilk aşama olarak 700 milyon lira üzerinde bir yatırım yapılacak.

Yerli Otomobil Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Büyük yatırımlar ve çalışmalar sonucunda son teknoloji ile üretilecek araçlar 2022 sonunda yollarda olacak. Birçok kişi ön sipariş vermeye başladı bile. İlk siparişi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Ardından birçok devlet yetkilisi ön sipariş ile TOGG marka araç siparişi vermeye başladı.

yerli otomobil7

Halk ise bu araçların ne kadar bir fiyat ile satışa sunulacağını merak ediyor. Fakat bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Otomotiv sektörünün uzmanları sadece tahmini fiyatlar söyleyebildi. Elektrikli bir araç olacağı için uzmanların fiyat tahminleri 200 bin liradan başlıyor. Bazı uzmanlar ise etiket fiyatının 250 bin lira olabileceğini düşünüyor. Elektrikli otomobiller için bu rakamların normal olduğu görüşü hakim.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen