İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Yerli Otomobil Elektrikli ve Otonom Olacak

Yerli Otomobil Elektrikli ve Otonom Olacak

Türkiye Otomobili Girişim Grubu CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, yerli otomobilin 2022 yılında piyasaya sürüleceğini söylerken, aracın elektrikli ve otonom olacağını açıkladı.

Uluslararası Dünya Akıllı Şehirler Kongresi kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Yenikapı AvrAsya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde yapılan bir panelde söz alan Türkiye Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Gürcan Karakaş, yerli otomobilin sahip olacağı teknolojiler, çıkış yılı ve daha fazlası ile ilgili önemli açıklama yaptı.

İlgili Yazı

Yerli Otomobilimiz Hakkında Yetkililerden Haberler Geldi

Yerli otomobil için potansiyel bir pazar olduğunun önemini vurgulayan Karakaş, “Evet bir fırsat var zira otomotiv sektörü bir dönüşümün içerisinde. Dolayısıyla bizim bu zamanı iyi biçimilendirmemiz lazım. İkincisi bir pazar var mı? Evet var, hatta otomobilden daha fazlası için bir pazar var. Zaten bizim yola çıkış noktamızda biz hep aynı ifadeyi kullanıyoruz. Biz otomobilden daha fazlasını yapmak üzere yola çıktık diyoruz.” ifadelerini kullandı.

yerli-otomobil-bir-portal

Yerli otomobili geliştirirken Dünya trendlerini göz önünde bulundurduklarını belirten Karakaş, “Bunun birincisi teknoloji boyutu, ikincisi sosyal boyutu, üçüncüsü de son günlerde daha çok ortaya çıktığını gördüğümüz kanun yapıcıların aldığı pozisyonlarla gelişen bazı trendler var. Önce teknolojiden başlayalım.

Batarya teknolojisindeki gelişmelerle elektrikli araçların gerek menzili gerekse verimliliği hızla artıyor ve bu nedenden dolayı içten yanmalı araçların çok çabucak yerine geçerek onları hayattan silecekler. İkincisi sensör teknolojisindeki, yapay zekadaki gelişmelerle kendiliğinden gidebilen araçlar artık mümkün. Bunu tasarlayabiliyor, görebiliyor ve planlayabiliyoruz.” dedi.

İlgili Yazı

Bakanlıktan Yerli Otomobil Açıklaması…

Paylaşım ekonomisinin yükselişte olduğunun önemini vurgulayan Karakaş, “Otomobil burada daha ziyade araç kiralama ve paylaşımı olarak kendisini gösteriyor. Dolayısıyla bilhassa akıllı şehircilikte bu tür çözümler önem kazanacak. Metropolleşme deyince Türkiye Dünya ortalamasının üzerinde hızlıca şehirleşiyor. Akıllı evler, akıllı binalar ve akıllı kentler bunun yanı sıra kanun yapıcılarla birlikte oyunun kurallarını tekrar belirliyorlar.” dedi.

Geleceğin elektrikli ve otonom otomobillerde olduğunu açık bir biçimde dile getiren Karakaş, sözlerine biçimde devam etti; “2022’den itibaren piyasaya tamamen elektrikli araç tabir ettiğimiz yani doğuştan elektrikli olarak tasarlanarak girecek araçların sayısı artıyor. Biz bu nedenden dolayı 2022 yılını şirketimizin ürününün lansmanını yapacağı yıl olarak belirledik.

yerli-otomobil-2-bir-portal

Birincisi Türkiye’nin teknolojisine ve markasına sahip olduğu küresel alanda rekabet edebilecek elektrikli aracı üretmek. İkincisi yeni Dünyada dönüşüm içerisinde aktif bir rol oynayarak Türkiye’nin modern mobilite eko-sistemini kurmak üzere yola çıktık. Biz proje planımıza baktığımız zaman bu 15 yıllık bir projedir. Ülkemizde belki çok fazla alışık değiliz bu tür uzun süreli projelere fakat bunlar uzun soluklu projelerdir.

Cumhurbaşkanımızın güçlü desteği sayesinde 5 özel sektör temsilcimiz, babayiğitler bir araya geldiler ve Türkiye’nin otomobil girişim grubunu oluşturdular. Daha sonra tamamen profesyonel olarak bir ekip oluşturuldu ve Dünyadaki en iyi örnekleri hatta kötü örnekleri inceledik. Ve bunun sonucunda 48 aylık bir ürün geliştirme süreci ortaya çıktı. Ve biz bunu saat gibi tıkır tıkır işliyoruz şu anda.

İlgili Yazı

Yerli Otomobil CEO’sundan Açıklama

Ve geldiğimiz noktada aracın üzerindeki yöntem ayrıntıları birebir, ki 900 bine yakın özellik var, bunları belirliyoruz, tanımladık hatta. Ve 2022’nin ortasında dış Dünyadaki araçlar yavaş yavaş piyasaya girmeye başladığında biz de elektrikli aracımızı piyasaya sürmeye başlayacağız. Ve buradaki araç 3’üncü seviyeye hazır otonom bir araç olacak.

Ve bir tane yetmez diyerek bir portföy oluşturmamız lazım dedik, seçim basketine girebilmemiz için hedef kitlelerimize göre yeni modeller üzerinden de çalışmamız lazım. Ve tabii ki sürdürülebilir bir başarı için ihracat yapacağız. Bu nedenle esasen küresel anlamda rekabet edebilen bir markadan bahsediyoruz.”

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Diğer Otomobil Haberlerimize de Göz Atabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen