İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yazilim
  3. Yeni Gelen Windows 10 Güncellemesi, Oyun Performansınızı Düşürebilir

Yeni Gelen Windows 10 Güncellemesi, Oyun Performansınızı Düşürebilir

Windows’un yeni paket güncellemesi, oyun performansını kötü etkileyebiliyor. Bunun için bir revizyon yolda yalnız hemen oyun performansını en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, sorun çıkaran paketi kaldırmak isteyebilirsiniz.

Yeni bir Windows 10 paketi, çeşitli problemleri çözerek performansı artırıyor. Ancak bunun yanında gelen bir problem, GPU’nuzun ve mouse performansınızın normalden daha yavaş olabileceği demek.

İlgili Yazı

Windows 10’un Yeni Güncellemesi ile Kullanıcılara 8 Yeni Özellik

1 Mart’ta yayınlanan KB4482887 isimli paket, Microsoft’un daha önce ortaya koyduğu Spectre faktörlerinin performansını düşürmeye yardımcı bir yöntem olan “Retpoline”ı etkinleştiriyor. WindowsLatest tarafından aktarıldığına göre ise bu paket, belirli oyunlarda grafik ve fare performansını düşürüyor.

PC’nizin bundan etkilenip etkilenmeyeceği birkaç koşula bağlı. “Retpoline” performans iyileştirmeleri, bilhassa Broadwell ya da daha eski Core İşlemcilerden sadece bir alt kümeyi etkiliyor. Intel’in Core yongalarının Skylake ya da daha yeni bir versiyonuna sahipseniz, bu yongalar Retpoline’den etkilenmeyecektir. Microsoft, Retpoline’ın sağladığı performans iyileştirmelerinin çok önemli olduğunu söylüyor: Office programının açılış sürelerinde yüzde 25’lik bir hız farkı ve hem depolama hem de ağ kriterinde 1.5-2X‘e kadar iyileştirilmiş verim sunuyor.

Oyun performansı yavaşlayabilir

Öte yandan KB4482887, GPU’nuzu ve fare performansınızı da düşürebilir. Microsoft, ne kadar ve hangi oyunların etkileneceğini söylemedi. Örnek olarak yalnızca bir oyuna ad veriyor: Performans ile ilgili olmayan içerik problemlerinden muzdarip olan Destiny 2.

Microsoft, ilerideki bir güncellemede problemi çözeceğini ifade etti. Bu arada şirket, etkilenen bilgisayarlara sahip olanların güncellemeyi kaldırması gerektiğini belirtiyor.

Yüklediğiniz paketi nasıl kaldırırsınız?

windows-10-guncelleme-bir-portal

Windows Ayarları” menüsüne gidin ve “Güncelleme ve Güvenlik” menüsünü açın. Ardından ana menüde “Güncelleme Geçmişini Görüntüle“yi tıklayın. Bir sonraki ekranın üstünde “Güncellemeleri Kaldır” opsiyonunu görmelisiniz. Böylece, “Programlar ve Özellikler” > “Yüklü Güncellemeler” açılır. Kaldırmak istediğiniz güncellemeyi sağ tıklayın ve o opsiyonu seçin.

Not: Bundan etkilenip etkilenmeyeceğiniz, sisteminiz tarafından belirlenir. Bilgisayarınızda henüz bu güncelleme bulunmuyor olabilir yalnız Microsoft gelecek haftalarda ya da aylarda bunu yayınlayabilir. PC’niz oyun oynarken aniden yavaşlıyorsa, bu yeni paketin sisteminize indirilip indirilmediğini kontrol edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen