1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Yeni Android şifreleme algoritması: Adiantum

Yeni Android şifreleme algoritması: Adiantum

Bilhassa giriş, hem de orta sınıf telefon kullanıcılarının, performansı ciddi oranda düşürmesinden kaynaklı şikayet ettiği mevcut şifreleme algoritması, Android Q ile değiştiriliyor.

Android 5.0 Lollipop ile hayatımıza giren Forced Encryption özelliği için bir alternatif daha var. Bilhassa giriş sınıfı telefonlarda performansın ciddi oranda düşmesine sebep olan Forced Encryption için Google tarafından çözüm geldi. Adiantum isimli yeni şifreleme algoritması, performans manasında ciddi iyileştirmeler sağlayacak.

Adiantum ile daha hızlı ve daha tesirli şifreleme yapabilmek olası

Bilhassa giriş, hem de orta sınıf telefon kullanıcılarının, performansı ciddi oranda düşürmesinden kaynaklı şikayet ettiği mevcut şifreleme algoritması, Android Q ile değiştiriliyor.

Aletinizin kilit ekranını her açıp kapattığınızda dosyalarınızı şifreleyen algoritma, yeterli işlemci ve depolama hızı performansı ile kullanılmadığında büyük yavaşlamalara neden oluyor.

android-şifreleme-algoritması-bir-portal

Adiantum, burada devreye giriyor. İstendiğinde telefon üreticileri tarafından, Android Pie ile de etkinleştirilebilen yeni şifreleme algoritması, Android Q ile ise, düşünülen hale getirilecek. Google tarafından geliştirilen yeni algoritma, AES şifreleme algoritmasına karşılaştırması ile çok daha hafif ve tesirli çalışıyor.

Özel bir donanıma ihtiyaç olmadan, her alette çalışabilecek şekilde hazırlanmış olan yeni algoritma, giriş sınıfı telefonların yanında, akıllı saat gibi aletleri da korumayı amaçlıyor.

Linux Kernel 5.0 ile, çekirdek düzeyinde Adiantum için resmi olarak destek sağlanacak.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen