Yavuz Bahadıroğlu (Niyazi Birinci) son yolculuğuna uğurlandıYavuz Bahadıroğlu (Niyazi Birinci) son yolculuğuna uğurlandı

Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla bilinen tarihçi ve yazar Niyazi Birinci vefat etti. Bir süredir hastanede tedavi gören Birinci, bugün son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da katıldı.

Bir süre önce rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla bilinen tarihçi ve yazar Niyazi Birinci’ye (76) stent takılmıştı.Takılan stentin kayması nedeniyle durumu ağırlaşan Niyazi Birinci tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Yavuz Bahadıroğlu son yolculuğuna uğurlandı.
Eyüpsultan Camisi’nde kılınan cenaze namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Niyazi Birinci’nin vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Instagram hesabından paylaştığı mesajında, “Kaleme aldığı eserleriyle nesillere gerçek tarihimizi öğretmeyi, sevdirmeyi başarmış değerli tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu’nun (Niyazi Birinci) vefatından derin üzüntü duydum. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun” ifadelerini kullandı.
Eserlerinde Yavuz Bahadıroğlu ismini kullanan Niyazi Birinci 1945’te Rize’de dünyaya geldi.1971’de İstanbul’da gazeteciliğe başlayan Birinci, Yeni Asya ve Yeni Nesil gazetelerinde muhabirlik, araştırma-inceleme, röportaj ve fıkra yazarlığı yaptı. Gazete, dergi ve şirket yöneticisi olarak çalıştı. İlk olarak “Sunguroğlu” ve ardından “Buhara Yanıyor” romanlarını kaleme alan Birinci’nin Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli dönemlerini ele alan 30’u aşkın romanı bulunuyor.
Birinci ayrıca çocuk kitapları, hikaye, araştırma, oyun, film yapılmış senaryolar ve fikri eserler olmak üzere birçok çalışmaya imza attı.Uzun yıllar Can Kardeş dergisi genel yayın yönetmeni olarak çalışmalarını sürdüren Niyazi Birinci, yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konularda konferanslar verdi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan ödüller aldı.İki kitabı Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanan Birinci, ulusal bir radyoda günlük yorumlar yapmasının yanı sıra Yeni Akit gazetesinde köşe yazıları kaleme aldı. Birinci, evli ve üç çocuk babasıydı.Kaynak Linki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.