1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. World Wide Web 30 Yaşında: İyi ki Doğdun WWW!

World Wide Web 30 Yaşında: İyi ki Doğdun WWW!

Hayata gözlerini CERN’de açan World Wide Web, bugün 30. yaşını kutluyor. Gelin 30 yıllık geçmişe, bu yazımızda beraber göz atalım.

Hiper metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemi anlamına gelen ve bugün bildiğimiz interneti oluşturan World Wide Web 30 yaşında. Hiper metin dokümanların her birine internet sayfası adı veriliyor ve bu sayfalara bugün tarayıcı adını verdiğimiz uygulamalar vasıtası ile erişebiliyoruz.

İlgili Yazı

120 Milyon Facebook Kullanıcısının Verilerini Çalındı

world-wide-web-bir-portal

İletişimi son derece farklı hale getiren World Wide Web’in öyküsü, aslında CERN laboratuvarına kadar uzanıyor. World Wide Web, CERN laboratuvarında bulunan bir fizikçi olan Tim Berners-Lee tarafından Dünyadaki diğer meslektaşlarının alanlarındaki çalışmalarını etkin ve basit bir şekilde paylaşabilmeleri için tasarlanmıştir.

Time Berners-Lee’nin internet için yaptığı tek şey bu da değil. Lee ilaveten HTML program dilini geliştirmiş ve HTTP sistemini de internet Dünyasına kazandırmıştı. Genel olarak yapısına baktığımızda, internet’in internet üzerine kurulu olduğunu söyleyebiliriz.

cern-de-calisan-bir-bilim-insani-tarafindan-icat-edilen-www-bir-portal

İlgili Yazı

Chrome Kullanıcıları Dikkat: Tarayıcınızı Acilen Güncelleyin

Bugün internetin büyüklüğünü ve World Wide Web’in genişliğini düşününce Lee’nin Dünyanın en zengin insanlarından biri olduğunu düşünülebilirsiniz yalnız tam anlamıyla öyle değil. Lee, icadının herkes tarafından bedava bir biçimde kullanılabilmesi için 1994 yılında World Wide Web Consortium’u (W3C) kurdu.

WWW, kurulduktan tam üç yıl sonra yani 1992 yılında toplam 50 adet internet sayfasını içeriğinde bulunduruyordu. Bu sayının 40 milyonu aşması için yalnızca 4 yıl yetti. 2009 Mart ayı itibarıyla internette endekslenebilir 25 milyardan fazla sayfa bulunmakta.

Bugün bizlerin bu yazıyı yazmasına ve sizin bu yazıyı okumasına vesile olan ve bu yüzyılın en etkili insanları listesine giren Tim Berners-Lee’ye teşekkürü bir borç biliriz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen