İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Windows Kullanıcıları MS Paint’in Kaldırılmasına Neden İzin Vermiyor?

Windows Kullanıcıları MS Paint’in Kaldırılmasına Neden İzin Vermiyor?

Microsoft, yakın zamanda gelen reaksiyonlar üzerine Windows işletim sistemlerinden MS Paint uygulamasını kaldırmamaya karar verdi. Bu programı bu kadar özel kılan şey nedir?
Nostalji hissi son derece güçlü bir histir ve insanların bağlarının bulunduğu, alışkanlık edindikleri şeyleri bırakmaları zahmetlidir. İnanmayan, Microsoft Paint uygulamasını emekli etmeye çalışan Microsoft’a sorabilir.

MS Paint, bilgisayar teknolojisi standartlarında adeta bir arkeolojik eser sayılabilir. Uygulamanın ilk sürümü 1985 yılında yayımlanmıştı. O dönemde daha Çin yavaş yavaş kendini toparlıyordu, ABD başkanı Reagan idi, Türkiye’yi Kenan Evren yönetiyordu ve Sovyetler Birliği henüz yıkılmamıştı. Nintendo’nun NES konsolu ilk defa Kullanıcıların beğenisine sunuluyordu. Eski adıyla Paintbrush, yeni adıyla paint o zamandan beri varlığını sürdürüyor ve her Windows sürümünda yer alıyor.

Microsoft, Paint’i bundan nesiller önce olduğu kadar önemli görmüyor. Firma bugüne kadar programı emekli etmek için bir uygulamaya uygulanabilecek birçok dijital mobbingi uyguladı yalnız Kullanıcılar, Paint’i sevmeye ve korumaya devam ettiler.

windows-kullanıcıları-paintin-kaldırılmasına-neden-izin-vermiyor-habermi 1

Microsoft son başarısızlığından sonra Paint’in Windows 10’da var olmaya devam edeceğini ifade etti. Firmanın önde gelen isimlerinden Brandon LeBlanc, attığı bir tweet ile 1903 kurulumunda programın olacağını söylerken, “şimdilik” diye eklemeyi de ihmal etmedi.

Paint’in bu kadar sevilmesinin ise birçok sebebi var. Bu unsurlardan ilki, insanların hiçbir mantıklı açıklaması olmaksızın programı çok sevmesi. İnsanlar kullanmasalar bile çocukluklarında fare kullanmayı öğrendikleri uygulamanın hala bilgisayarda olmasını istiyorlar.

windows-kullanıcıları-paintin-kaldırılmasına-neden-izin-vermiyor-habermi 2

Oldukça kolay olan Paint, birçok kişinin çizim yapmayı ve çizim uygulamalarındaki menüleri öğrendiği uygulama şeklinde de insanlar için ayrı bir yere sahip. 36 yaşındaki sanatçı Patrick Hines hala MS Point kullanıyor ve “İnsanlar Paint’i seviyor zira bu karşılaştıkları ilk dijital sanat aracı ve hiç eğitim gerektirmiyor.” diyor.

MS Paint, kolayliğiyle insanların beğenisini kazanıyor ve birçok kişi, diğer sofistike uygulamaları öğrenmek istemeyen kitleleri de kendine çekiyor. İnsanlar basitçe uzmanlaşabilecekleri programları tercih ediyor. Üstelik Photoshop gibi uygulamaların ihtiyaç duyduğu yüksek gereksinimlere ihtiyacı yok. Bugün internette Rage Comics adıyla bilinen ifadeler de Paint eserleri.

windows-kullanıcıları-paintin-kaldırılmasına-neden-izin-vermiyor-habermi 3

Görülen birçok görüntünün kendine has olarak uyandırdığı bir his var ve Paint çizimlerini görmek insanları garip bir biçimde mutlu ediyor. Nostalji hissiyle bezeli bu his en fazla da eğlence temelli çalışmalarda kendini gösteriyor.

MS Paint’in ne kadar süre daha Windows’un bir parçası olacağı bilinmiyor fakat insanlar bu programın Windows var olduğu sürece kalmasını istiyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen