1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Windows 7 Kullanıcılarına Önemli Uyarı !

Windows 7 Kullanıcılarına Önemli Uyarı !

Google, 14 Ocak 2020 tarihinde fişi çekilecek Windows 7’yi kullananlara uyarı niteliğinde bir tavsiye sundu. Önümüzdeki yıldan itibaren desteklenmeyecek olan Windows 7, birçok saldırıya açık hale gelecek.

Günümüzün en tanınmış programları ve işletim sistemleri, sonsuza dek var olmak suretiyle programlanmıyorlar. Cihazların ve donanımların gelişimiyle beraber, Kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik yeni işletim sistemleri geliştiriliyor. Çoğu Kullanıcısını üzüyor olsa da Windows 7, artık ömrünü tamamlamak üzere.

2019’un ilk günlerinde, bir yıl sonra Windows 7 desteğini sonlandıracağını açıklayan Microsoft artık Windows 10 ailesine odaklanmış vaziyette. Firma, eski işletim sistemlerinin Kullanıcılarına güvenlikleri için güncelleme tavsiyesi sunuyor.

windows-8-saat-bir-portal

Güncelleme çağrılarına bir yenisi de haklı bir nedenle Google cephesinden geldi. Her ne kadar desteğin sonlandırılmasına daha 10 ay gibi bir süre kalmış olsa da Windows 7’nin tamamiyle terkedilmesi için daha uzun zaman dilimi gerekiyor. Desteği sonlandırılan bir işletim sistemi, beklenmeyen ve daha önce keşfedilememiş güvenlik açıklarıyla Kullanıcıya baş başa bırakıyor.

Yazılım dünyasında Zero-Day olarak tabir edilen bu güvenlik açıkları, şahsi bilgilerin güvenilirğinden de tehlikeli şeylere yol açabilir. İşletim sisteminin çekirdek dosyaları saldırganlar tarafından değiştirilebilir, bu vaziyette Kullanıcı katiyen ispat edemeyeceği saldırılara maruz kalabilir.

windows-7-ekran-koruyucu-bir-portal

Diğer taraftan, ana üreticisi tarafından destek verilmeyen bir işletim sistemi üzerinde üçüncü parti programlar kullanmak, bu güvenlik açıklarını daha tehlikeli hale getiriyor. Google’ın tarayıcısı Chrome ise Windows işletim sistemlerinde kullanılan en tanınmış üçüncü parti programların başında geliyor. Google, Windows 7 Kullanıcılarını Windows 10’ geçmeye davet ederek, kendi programından kaynaklanacak problemlerin önüne geçmek istiyor. Zira Google da Chrome’un Windows 7 versiyonuna desteği sonlandırmaya hazırlanıyor.

Google ilaveten Windows 10’a geçiş yaptıktan sonra en güncel programları ve sürücüleri kullanmanızı da öneriyor. Zira internete sürekli bağlı olarak kaldığımız bu günlerde güvenlik açıklarının önemi giderek artıyor. Açık söylemek gerek görülürse, Windows 7’nin boşa çıkmasını bekleyen ve bu vaziyetten yararlanmak isteyen birçok bilgisayar korsanı da olabilir.

Google vesilesiyle biz de Kullanıcılar Windows 10’a geçmeleri gerektiğini hatırlatalım. İçimiz her ne kadar buruk olsa da güvenliğiniz daha önemli.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Bilgisayar Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen

Yorumlar (1)

  1. win8-win10dan sonra en çok kullanılan işletim sisteminden neden destek keserler ki ?