1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Wikipedia bir ülkede daha yasaklandı!

Wikipedia bir ülkede daha yasaklandı!

wikipedia-bir-ulkede-daha-yasaklandi

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia için ülkemizde verilen erişim engeli kararının üzerinden iki yılı aşkın bir süre geçti. Ancak, Kullanıcılar çeşitli teknikler ile Wikipedia’ya erişim sağlamaya devam edebiliyorlar.

Son dönemde ülkemizde Wikipedia yasağının kalkması hakkında herhangi bir açıklama yapılmazken, internet ansiklopedisini yasaklayan ülkelere yeni bir tane daha eklendi. Çin daha önce başlattığı yasağın kapsamını son derece genişletti.

İlgili Yazı

2019’un En Popüler İnternet Siteleri Belli Oldu

Wikipedia, Çin’de tamamen yasaklandı!

Google ve Facebook gibi platformlarında yasaklı olduğu ülkede Wiki’nin Çince versiyonu 2016 yılının Kasım ayından bu yana erişime kapalı olmasına rağmen diğer dillerde siteye erişim sağlamak mümkündü.

wikipedia-cin-engeli-1 (1)

Geçtiğimiz günlerde ülkenin ana internet servis sağlayıcısı DNS Injection ve SNI filtrelerini kullanarak Wiki’nin tüm alan adlarına olan erişimi engelledi. Bu nedenle Çin’de artık herhangi bir dilde Wiki’ye erişim sağlanamıyor.

Rusya, Suudi Arabistan ve Venezüella’da da erişim engeli olan ansiklopediye karşı Çin’de yeni bir girişimin temelleri atılıyor. Facebook ve Google gibi platformlara rakip ürünleri Kullanıcılarına sunan Çin, 300 bin makaleden oluşan kendi online ansiklopedisini yapmak için kolları sıvamış vaziyette.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen