1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. WiFi İttifakı Huawei ile ilgili kararını açıkladı!

WiFi İttifakı Huawei ile ilgili kararını açıkladı!

ABD Birleşik Devletleri’nin Ulusal Acil Durum ilan etmesinin arkasından birtakım teknoloji şirketleri Huawei ile ilişkilerini askıya aldı. Bu kararların arkasından hem Huawei hem de ABD cephesinden bazı açıklamalar yapıldı. WiFi İttifakı’nın da mevzuyla ilgili bir açıklaması oldu. WiFi İttifakı Huawei üyeliği ilke alakalı önemli bir izahat yaptı. Huawei yasağı kervanına ittifak da katıldı.

WiFi İttifakı Huawei yasağı ile alakalı karar aldı

Başta Amerikan teknoloji şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum olan WiFi İttifakı Huawei üyeliğini geçici olarak kısıtladığını açıkladı. Bu karar, Huawei’nin gelecekteki kablosuz teknoloji standartları ile alakalı kararlara etki edemeyeceği anlamına geliyor.

ABD’nin aldığı kararnameye göre hareket eden WiFi İttifakı Huawei üyeliğini geçici olarak sınırlandırdığını açıkladı. Hatırlayacağınız şeklinde Huawei, Trump yönetimi tarafından ABD’ye zarar vermekle suçlanmıştı.

Konuyla alakalı izahat yapan WiFi İttifakı, alınan kararın ABD Ticaret Bakanlığı kararına tam olarak uyduğunu belirtti. Üyeliği sınırlandırılan Huawei, WiFi standartlarını kullanabilecek.

wifi-ittifaki-huawei-ile-ilgili-karari-verdi

Huawei’nin ABD şirketleri ile iş yapabilmek için 19 Ağustos’a kadar vakti var. Sonrasında kararname yürülüğe girecek.

İlgili Yazı

OnePlus 7 Pro’nun kamerası için sevindirici haber!

Çinli firma SD Birliği‘nden ve JEDEC’den de çıkarıldı. SD Birliği isminden de anlaşılacağı gibi SD kartlarında üretim standartlarını belirliyor. Birliğin bu kararı alması Huawei markalı telefonlarda SD kart girişi olmayacağı anlamına geliyor.

JEDEC ise USB ve RAM ile ilgili standartları belirliyor.

WiFi İttifakı nedir?

wifi-ittifaki-huawei-ile-ilgili-karari-verdi-1

1999 senesinde kurulan WiFi İttifakı, üreticilerin ürünlerini IEEE-802.11 standart tabanında oluşturmasını ve bu ürünleri sertifikalandırmayı amaçlıyor. Böylece kablosuz bağlantılar tüm cihazlarda muayyen bir standartta uyumlu çalışıyor. İttifakın üyeleri içinde Apple, Qualcomm, Intel ve Broadcom benzer biçimde 500’den fazla teknoloji devi bulunuyor. Bu üyelerden Qualcomm, Intel ve Broadcom da Huawei ile ilişkilerini askıya almıştı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen