İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Wi-Fi Nasıl Çalışır ? Neden Bazı Yerlerde Sinyaller Zayıflar?

Wi-Fi Nasıl Çalışır ? Neden Bazı Yerlerde Sinyaller Zayıflar?

Evimizin belirli noktalarında Wi-Fi sinyallerinin zayıf olduğunu fark ederiz. Peki bunun sebebini hiç düşündünüz mü?

1998 yılından bu yana hayatımızda olan Wi-Fi (Wireless Field – Kablosuz Alan) teknolojisinin genel hatlarıyla tamamı zaten adında yer alıyor. Yerini ilerleyen yıllarda Li-Fi’a (Light Field – Işık Alan) bırakacak olan Wi-Fi, teknolojik cihazların birbirleri aralarında iletişim kurabilmelerine imkân tanıması için geliştirildi. Bu bağlamda, geçtiğimiz Ekim ayında resmi olarak 20 yaşına bastı.

Wi-Fi nasıl çalışır?

wifi-nasil-calisir-bir-portal-min

Wi-Fi ağları radyo ile son derece benzer prensiplere sahiptir. Wi-Fi teknolojisi, radyo dalgalarını kullanarak cihazlar arasında iletişim kurmayı nedenler. Bu teknoloji ile birlikte görmeye alışkın olduğumuz “802.11a, 802.11b, 802.11g” ibareleri ise radyo dalga bantları çeşitlerinden başka bir şey değildir. 2018’de ise Wi-Fi teknolojisinin isimlendirme politikaları değişti ve daha kolay hale getirildi. Geçerli olan en yeni standart ise Wi-Fi 6 teknolojisidir.

Wi-Fi dalgaları nasıl yayılır?

Radyo dalgaları dediğimizden anlayabileceğiniz gibi Wi-Fi, dalgalar hâlinde yayılım gösterir. Her bir dalga kendisinden öncekinden daha büyük olurke, bunun yanı sıra daha zayıf olur. Bu doğrultuda Wi-Fi dalgalarının mesafe kat ettikçe büyüdüğünü yalnız zayıfladığını söyleyebiliriz.

Wi-Fi dalgalarını ne zayıflatır?

wifi-dalgalarini-ne-yavaslatir-bir-portal-min

Wi-Fi’ın en büyük düşmanının tahta/ahşap olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça doğal bir madde olarak görülen ahşap (Evde kullanım alanına ahşap kapı örnek verilebilir.), radyo dalgalarını en fazla absorbe eden gereçlerin başını çekenlerdendir.

Bunu metal yüzeyler ve kalın beton duvarlar çekerken, alüminyum folyo gibi yansıtıcı özelliğe sahip gereçler ise Wi-Fi dalgalarının yansıtarak mekânda Wi-Fi dalgalarının hiç gitmediği ölü bölgeler oluşmasına neden olur.

Eğer açık bir alandaki Wi-Fi dalgaları gözle görülür olsaydı…

gozle-gorulur-wifi-dalgaları-bir-portal-min (1)

Elektromanyetik spektrumda her (görünür) dalga boyunun kendine özgü bir rengi vardır. Yukarıdaki fotoğraf da bu dalga boyları referans alınarak; Wi-Fi sinyallerinin renklendirilmesiyle oluşturulmuş vaziyette.
Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.
Dilerseniz Bilgi Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen

Yorumlar (1)

  1. bakalım benım çok zayıf çekıyor sizin dedığınız gibi yapmaya çalısıcam teşekkürler bilgiler için