İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Wi-Fi 6 nedir? Yeni bir router gerekli mi?

Wi-Fi 6 nedir? Yeni bir router gerekli mi?

wifi-6-nedir-bir-portal-min

Son dönemlerde çıkan amiral gemisi telefonların özelliklerinde ön plana çıkan 802.11ax ve ya diğer bir deyişe Wi-Fi 6 çok yüksek hızlarda veri transferine imkân sağlıyor. Peki bu teknolojiyi kullanabilmek için yeni bir router gerekiyor mu? Detaylar haberimizde..

İlgili Yazı

Wi-Fi Nasıl Çalışır ? Neden Bazı Yerlerde Sinyaller Zayıflar?

Wi-Fi 6 nedir? Neden daha iyi?

Teknoloji Dünyasında 802.11ax olarakta adlandırılan Wi-Fi 6, yeni nesil gelişmiş bir ağ standartıdır. Wi-Fi 5 ve ya 802.11ac standartına karşılaştırma yaparsak Wi-Fi 6 tam %40 daha çok veri hızı vaat eder. Wi-Fi 6, daha verimli bir veri kodlama sistemi ile bunu başarır ve daha yüksek verimlilik sağlar.

Kafe, otel, havalimanı, okul ve benzeri kalabalık alanlarda Wi-Fi ağına bağlandığınızda, çok düşük veri transferi yapabilirsiniz. Bunun nedeni Wi-Fi 5 ya da daha düşük standarttaki internet ağlarının kapasitesinin sınırlı olmasıdır. Fakat Wi-Fi 6 ve intel iş birliği vasıtası ile birden fazla bağlı cihaza sahip kalabalık alanlarda her Kullanıcının ortalama hızı en az dört kat artacak.

Bunu destekleyen cihazların sayısı ise şu an epey az. Sadece oldukça az sayıda üst seviye dizüstü bilgisayar ve yine üst seviye anakartlara entegre olan bazı Wi-Fi alıcıları bu teknolojiye destekliyor. Mobil pazara baktığımızda ise bunu destekleyen ilk telefonun Samsung Galaxy S10 ailesi olduğunu görüyoruz.

Yeni router gerekli mi?

Bunun yanıtı kısaca evet! 802.11ax teknolojisi destekleyen bir modem ya da router satın almanız şart. Bu cihazların şu an ki fiyatları ise 400 dolar bandında. Tabii bu ağ teknolojisinin mobil Dünyada ve bilgisayarlarda yaygınlaşması ile beraber modem ve routerların da daha alınabilir seviyelere geleceğine net gözüyle bakılıyor.

Yıllara göre tüm Wi-Fi ağ standartları ve özelliklerini ise aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Wi-Fi-6-1-bir-portal-min

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Bilgi Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen