1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. WhatsApp, Yalan Haberlerle Mücadeleye Son Hız Devam Ediyor

WhatsApp, Yalan Haberlerle Mücadeleye Son Hız Devam Ediyor

Facebook’un sahibi olduğu iletişim platformu WhatsApp, sağladığı imkânlarla yalan haberlerin son derece hızlı yayılmasına neden olabiliyor. Bu sorunu engellemek adına çalışmalar yapan dev şirket, programa bu haberlerle mücadele etmek için yeni bir özellik getiriyor.

Çıkan son haberlere göre WhatsApp, Kullanıcıların resimleri Google’da arayabileceği bir ‘resim arama’ özelliğini test ediyor. Bu resim arama özelliği, henüz bütün Kullanıcılara ulaşmasa da Android cihazlardaki son WhatsApp beta versiyonunda kullanılabiliyor.

İlgili Yazı

WhatsApp’ın Otomatik Fotoğraf İndirme Özelliği Nasıl Devre Dışı Bırakılır?


Uygulama, mesajlaşmalardaki fotoğrafların resim aramada kullanılmasının önünü açacak. Kullanıcı, resim arama düğmeninu kullandığında benzer sonuçları görmek için uygulama tarafından Google Görseller’in sonuç sayfasına yönlendirilecek.

Yeni gelen bu bilhassa beraber Kullanıcılar, resimlerin gerçek olup olmadığını ya da arkaplan resiminin değişikliğe uğratılıp uğratılmadığını öğrenebilecek.

Bir milyardan fazla Kullanıcısı olan platform, ‘resim arama’ botonu getirerek yalan haberlerin yayılmasını engellemeyi amaçlıyor. Dünyanın en kalabalık 2. ülkesi olan Hindistan’da yalan haberler çoğunlukla WhatsApp üzerinden yayılıyor.

İlgili Yazı

Apple, Resmi YouTube Sayfasına ‘Nasıl Yapılır’ Temalı Videolar Yükledi

whatsapp-otomatik-resim-bir-portal-2
Platform, bu tarz haberlerle mücadele için her ay milyonlarca bot ve spam hesabı da engelliyor. WhatsApp’ın yeni bilhassa beraber yalan haberlerin yayılmasının önüne geçip geçemeyeceğini önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen