1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. WhatsApp, Uygulamanın Değiştirilmiş Hâllerini Kullananları Banlıyor

WhatsApp, Uygulamanın Değiştirilmiş Hâllerini Kullananları Banlıyor

WhatsApp, resmi olmayan sürümleri piyasadan çıkarmak için ekstra özellikler ekleyen üçüncü parti programları kullananları geçici olarak yasaklama kararı aldı.

Son vaziyetlere bakılırsa WhatsApp, uygulamanın resmi olmayan, üçüncü parti sürümlerini kullanan herkese karşı savaş açmış gözüküyor. Kullanıcılar tarafından internet üzerinde hızla yayılan son bir dedikoduya göreyse uygulamanın resmi olmayan ve ekstra özellikler ekleyen üçüncü parti sürümlerini kullanan bütün Kullanıcılar geçici olarak banlanma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu Kullanıcılar konuşma geçmişlerine ve hesaplarına yeniden ulaşmak isterlerse uygulamanın asıl ve güncel hâlini indirmek zorundalar.

Bu hareketin nedeni olarak akıllı telefonların uygulama mağazalarında sayısı hızla artan üçüncü parti programlar gösteriliyor. Bu resmi olmayan programların asıl programa göre tercih edilmesinin sebebi ise ekledikleri kullanımı kolay özellikler. An itibarı ile bu tür özellikler uygulamanın asıl hâlinde şimdilik bulunmuyor. Yine de Dünyanın en büyük haberleşme programlarından biri olan WhatsApp, konumunu güvenliğini sağlamak için bir süredir yenilikler tanıtmaya devam ediyor. İleri mesaj arama, daha basit dosya aktarımı gibi özellikler bunlardan yalnızca bazıları.

whatsapp-bir-portal

Üçüncü parti programlar her ne kadar kullanımı kolay ve gösterişli özellikleri yanısıra sunsa da bu tür programları kullanmak hem gizlilik, hem dosya güvenilirliği açısından tehlikeli. Bu tür programların Kullanıcıları, bütün verilerini ne yazık ki vaziyetin hiç farkında olmadan uygulamanın programcısının insafına bırakmış vaziyette kalıyorlar. Daha önce de yaşandığı üzere kötü amaçlı kişiler bu tür programlarla ele geçirdikleri verileri siber ataklar yapmak için dahi kullanabiliyorlar.

WhatsApp ise bu vaziyete karşı çıkmak için bu programların Kullanıcılarını hedef almış durumda. Kullanıcı, ekranında geçici olarak banlandığına dair mesajı gördükten sonra resmi uygulamayı indirmek ve hesabını açmak zorunda. Konuşma geçmişlerini tamamiyle yok etme riski taşıyan bu durumda, bizim tavsiyemiz ise gizlilik ve veri güvenilirliği açısından Kullanıcıların bu tür programlardan uzak durmaları yönünde.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Diğer Teknoloji Haberlerimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen