İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Uyurgezerlik Neden Olur ? Tedavisi Var mı?

Uyurgezerlik Neden Olur ? Tedavisi Var mı?

uyurgezerlik-nedir-bir-portal-min

Uyurgezerlik (somnambulizm), uyku sırasında meydana gelen bir tür parasomni. Kişi üzerinde olumsuz etkileri olan uyurgezerlik, yaygın olarak 3 ila 8 yaş arası çocuklarda görülür. Kalıtsal bir rahatsızlık olan uyurgezerlik, Her yaşta da görülebilir.

Uyurgezerliğin Tedavisi Var mı ?

Uyurgezerler, uyku esnasında yataktan atlayabilir, etrafta gezinebilir ya da farklı aktiviteler yapabilir, bir şeyler yiyebilir ve hatta evden dışarı çıkıp araba kullanabilirler. Ancak uyurgezerler, bunların hiçbirini hatırlamaz.

Uyurgezerliğin nedeni tam olarak bilinmese de, altında ciddi bir tıbbi ya da psikolojik neden yatma ihtimali az. Uyurgezerliğin tedavisi için uyku hijyeni artırılmalı, uyurgezerliği tetikleyen faktörler belirlenmeli ve yönetilmeli, uyurgezerin güvende olması sağlanmalı.

uyurgezerlik-ve-tedavisi-bir-portal-min

Uyurgezerlik Nedir?

Uyurgezerlik, uyku esnasında meydana gelen istenmeyen parasomni. Uyurgezerlik; derin, hızlı göz hareketlerinin olmadığı uyku aşamasında oluşur.

Uyurgezerlik, birkaç dakika içerisinden bir saate kadar çıkabilir. Uykuda gezerken aniden uyanan kişiler, şaşkın olur ve kafaları karışır. Uyurgezerlik esnasında kişinin ruhu ve aklı uyur ama vücudu uyanık kalır. Uyanık kalan vücut, uyurgezerlerin uyku sırasında yeme, etrafta gezinme ve ya konuşma gibi etkinlikleri yerine getirmesine imkân sağlar.

Uyurgezerlik esnasında kişilerin bilinci neredeyse tamamiyle kapalı olur ve çevreye karşı duyarlı değiller. Uyurgezerlik tehlikeli de olabilir. Uyurgezer kişiler, mobilyaların üzerinden atlar, aynalardan geçmeye çalışır, pencereden atlar ve ya merdivenlerden düşer. Tüm bunlar da, ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilir.

Uyku esnasında gezme sıklığı kişiye göre değişebilir. Bazı kişiler, çok seyrek uyurgezer olsa da, bazıları sıklıkla uykusunda gezer. Bazı tehlikelere rağmen, uyurgezerlik sık sık herhangi bir yaralanmayla sonuçlanmaz. Uyurgezerler, bir müddet sonra yataklarına döner ve ya aniden uyanarak kendilerini başka bir yerde bulur.

uyurgezerlik-nedir-bir-portal-min (1)

Uyurgezerliğin Nedenleri Nelerdir?

Uyku döngüsünün en derin evresi olan N-REM evresi, beynin uyanmakta en fazla zorlandığı evre. Uykunun bu evresinde beyin, kendini yeniler ve gerekli kimYasal ve hormonları dengeler. Uyurgezerliğin nedeni tam anlamıyla anlaşılamasa da, incelemeciler, çocukların beyni gelişim aşamasında olmasından uyurgezerliğe daha yatkın olduğunu ortaya koydu.

Uyurgezerliği Tetikleyen Unsurlar Neler?

Uyku düzensizliği, uykusuzluk, alkol, ateş ve ya hastalık, gebelik, aşırı spor, farklı ortamlarda uyumak, gergin olmak ve çocukluktan gelen ayrılık korkusu uyurgezerliği tetikleyen en önemli unsurlar.

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Bilgi Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen