İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Üniversite Tercih Dönemine 13 Önemli Tavsiye

Üniversite Tercih Dönemine 13 Önemli Tavsiye

ÖSYM’nin YKS sınav sonuçlarını 18 Temmuz’da açıklamasının ardından 23 Temmuz’da tercih sisteminin açılacağını belirten Beykoz Üniversitesi Genel Sekreteri M. Murat Şentürk, adayların 7 günlük bir tercih süresini beklediğinin altını çizerek 13 önemli tavsiyede bulundu.

Bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) 2 milyon 515 bin 91 aday girerken 2. oturumu olan Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) 2 milyon 24 bin 596 aday girdi.

18 temmuzda açıklanacak olan YKS sonuçları, sınava giren adaylar için heycanla beklenen bir durum. Üniversite adayı olan binlerce genç sınav puanlarını öğrendikten sonra 23-29 Temmuz tarihleri arasında tercihlerini yapabilecek. Bu yıl adayların devlet ve vakıf üniversitelerinde yerleşebileceği önlisans programlarında 505 bin 517, lisans programlarında 471 bin 291 kontenjan bulunuyor.

universite-tercih-donemi

ÖSYM’nin tercih sisteminin açık olduğu 7 gün ve diğer günler de dahil toplam 12 gün, 29 Temmuz gece yarısına kadar tercihlerini ÖSYM’ye bildirmeleri şart. Bu kısa gün zarfında kesinlikle titiz bir ön hazırlık yapmaları gerekiyor.

Adayların seçeceği meslek konusunda ilgi ve yeteneklerine uygun bir meslek seçmeleri hem daha başarılı hem de daha mutlu olacaklarını göz ardı etmemeli. Karar verirken seçilecek mesleği icra eden kişilerle görüşmek ve çalışma ortamlarını görmek adayların seçimleri konusunda yararlı olacaktır.

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar önlisans programlarını, AYT’de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar lisans programlarında tercih yapabilecekler.

Üniversitelerin özel yetenek ile öğrenci alan lisans programlarına TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylarda  başvurabilecekler. Bu yıl özel yetenek ile lisans programlarına kabul edilecek öğrenci sayısı 31.405 olacak.

Seçilecek bölümlerin kendine has özel koşullar barındırıp barındırmadığı ÖSYM kılavuzunda “bakınız/koşullar” olarak gösterilen bölümden mutlaka incelenmeli.

Adaylar tercih listesi hazırlarken önce kendi başarı sıralarına uygun bir tercih havuzu oluşturmalı. Çok istedikleri ancak puanlarının yetmediğini düşündükleri birkaç bölümü listelerinde bulundurmalarının bir zararı yok.

üniversite-tercihleri.jpg2

Sonrasında kendi başarı sıralarına yakın bölümlerden seçimler yapmalı, listenin sonuna doğru ise tedbirli olmak adına kendi başarı sıralarından daha gerideki bölümlerden de seçimler yapılmalı. Burada sınır, kazanıldığında kayıt olmak istemeyecekleri bölümlerdir. Okumak istemediğiniz bölümlere kesinlikle listede yer vermemelisiniz.

Tercihleri sıraya dizerken yapılabilecek en önemli hususlardan birisi de o adayın istekleridir. Oluşturulan havuzdaki programları sıralarken puana, başarı sırasına bakmadan her adımda hangi tercihimizi daha çok istiyoruz diye düşünmeli ve tercih listemizi bu şekilde oluşturmalıyız. En üste en çok istediğimiz bölümü yazmalı. Sonra, kalanlardan en çok istediğimizi ikinci sıraya yazarak bu mantıkla tamamen istek sıramıza göre bir tercih listesi oluşturmalıyız.

İlgili Yazı

Twitter konum ekleme özelliği kalkıyor!

Listemizi isteğimize göre sıraladığımızda daha düşük puanlı bir tercih daha yüksek puanlı bir tercihin üstüne gelebilir. Hiç sakıncası yok. Sonuçta daha düşük puanlı olmasına rağmen onu daha çok istiyoruz demek. Kazanıldığında üzüntü yaratacak bir tercih kesinlikle listeye konulmamalı.Vakıf üniversitesi tercih edecek adaylar burs ve indirim durumlarını öğrenmeli, nasıl bir ücretle karşı karşıya kalacaklarına dikkat etmeliler.

Başka bir şehir tercih edilecek ise yurt olanaklarını mutlaka araştırmalı. Özellikle Anadolu’da ilçelerdeki meslek yüksekokullarını tercih edecek adaylar için yurt konusu çok önemli.

Hangi bölüm seçilirse seçilsin çağımızın yetkinlik çağı olduğu unutulmamalı. Adaylar yetkinliklerini geliştirebilecekleri üniversiteleri tercih etmeliler. Adaylar tercih yaparken uzmanlardan yardım almaktan çekinmemeliler.

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen