İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Uçan Arabalar 5 Yıl İçinde Hayatımıza Girecek

Uçan Arabalar 5 Yıl İçinde Hayatımıza Girecek

Teknoloji devi Intel’in drone departmanının şefi Anil Nanduri, uçan arabalar ve drone sektörünün geleceği ile ilgili açıklama yaptı. Deneyimli yönetici, arabaları uçurmanın kentlerin altlarında konumlandırılacak tünellerden daha az maliyetli olduğunu ifade etti.
Günlük hayatımızın en büyük problemlerinden biri olan trafiğe teknolojinin sağladığı imkânlar dâhilinde çözüm üretmek için ortaya atılan çoğu proje bulunuyor. Elon Musk’ın trafiği kentlerin altına taşıma projesinin yanı sıra, diğer şirketler de enteresan projeler üretmeye devam ediyor. Intel’in drone departmanının şefi Anil Nanduri; çözümün yer altında değil, havada olduğunu söylüyor.

ıntel-grub-yöneticisi-uçan-arabalar-bir-portal

ABD merkezli medya ve teknoloji sitesi CNET’ten Stephen Shankland’e bir röportaj veren Anil Nanduri, günümüz teknolojisinden uçan arabalara kadar çoğu hususta açıklamalarda bulundu. Gelin bu enteresan röportajdan derlediğimiz kesitlere beraber göz atalım.

Önümüzdeki 5 yıl içinde uçan arabaların hayatımıza gireceğine inanıyor musunuz?

Anil Nanduri: Kesinlikle. Geniş kapsamda olmasa da arabaların gökyüzüne yükseldiğine şahit olacağız.

ıntel-grub-yöneticisi-uçan-arabalar-bir-portal-1

Peki, 10 yıllık süreçteki beklentiniz nedir?

Anil Nanduri: Muhtemelen bundan 10 yıl sonra, hava taksileri görmeye başlayacağız. Bunun için çalışıyoruz. Trafik giderek daha kalabalık bir hal alıyor. Teknolojinin bunu çözebileceğinin farkına varmalıyız.

Normal hızda giden araçlarda bile kazalar olabiliyor. Uçan otomobillerde yerçekimi büyük bir dezavantaj. Bunun üstesinden nasıl geleceksiniz?

Anil Nanduri: Uçan arabaların getirdiği faydalar, engellerin önüne geçecek. Trafikte kaybettiğiniz vakti size geri vermeleri halinde çoğu şey yapabilirsiniz. Bu araçlar kuşkusuz güvenilir olmak zorundalar. İlk zaman sadece risk almayı sevenler kullansa da ilerleyen zaman daha çok insan bu araçlarla konfora kavuşacak.

Bildiğiniz gibi Elon Musk, Los Angeles ve Las Vegas’ın trafiğini yerin altına taşımak istiyor. Bu hususta ne düşünüyorsunuz?

Anil Nanduri: Çok kolay. Bu bir maliyet. Otomobilleri uçurmak, fiziksel altyapıyı değiştirmekten çok daha az maliyetli. Bu vaziyet 5G ve fiber altyapı arasındaki vaziyete benzetilebilir. Maliyetli altyapı çalışmaları yapmadan da hızlı iletişime ulaşılabiliyor.

Dronelar ile kargo taşımacılığı ile ilgili da fikirlerini açıklayan Anil Nanduri; yakın zamanda evlerimizin çatılarına drone iniş pistlerinin yapılacağını, bunun yanı sıra her evin bir drone posta kutusuna sahip olacağını düşündüğünü ifade etti.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen