İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Twitch Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

Twitch Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

Twitch para kazanma, son dönemlerin en popüler para kazanma platformları arasında yerini almış durumda. Birçok yabancı ve yerli yayıncı, oyun yayınları ve sohbet yayınları yaparak para kazanıyor ve geçimini sağlıyor. Her geçen gün de yeni yayıncılar keşfediliyor ve sektör gittikçe büyüyor.

İnternet kullanımının hayatın her köşesine girmesi ile birçok alışkanlık değişmiş durumda. Özellikle sosyal medyaların yaygınlaşması ve e-ticaret işlerinin popülerleşmesi insanların para kazanma fikirlerini geliştirdi. Birçok kişi ve sektör işini internet ortamına taşıdı.

twitch para kazanma

Bilgisayar oyunu oynayan birçok kişi de bilgilerini ve heyecanlarını paylaşabileceği platforma Twitch ile kavuştu. Yayıncılar, oynamaktan zevk aldıkları oyunları oynayarak veya bilgilerini paylaşarak izleyicilerle iletişime geçmeye başladı. İşinde ve sunumunda iyi olan yayıncılar kendi kitlesini oluşturdu. Ve sonunda tatmin edecek şekilde para kazanmaya başladı.

Peki, Twitch para kazanma nasıl yapılır? Twitch yayın için neler gereklidir? Para kazanmak için neler yapılmalıdır? Yazımızda bu sorulara cevap bulacaksınız ve ardından sizler de tatmin edici paralar kazanabileceksiniz.

Twitch Yayın Nasıl Açılır?

twitch para kazanma2
Twitch para kazanma

Twitch yayını yaparak para kazanmak için öncelikle bir yayın kanalı açmalı ve düzenli olarak yayın yapmaya başlamalısınız. Hangi konuda yayın yapacağınıza karar verin, hesabınızı açın, ekipmanlarınızı tamamlayın ve belirli saatlerde düzenli olarak yayın yapın.

Yayınlarınıza binlerce kişi katılabilir. Bunu ön görerek bilgisayarınızı güçlendirin ve internet hızınızı ayarlayın. Birçok şehrin sokaklarında güçlü internet alt yapısı olmayabilir. Güçlü internetin olmadığı zamanlarda da kaliteli bir yayın yapmak maalesef mümkün değildir. Bir sorun yaşamamak için internet sağlayıcınızdan alt yapı bilgisi alın ve internetinizin hızlanmasını talep edin.

İnternet hızınız yeterli ise bir diğer ana karakter olan bilgisayarın güçlendirmesi gerekiyor. Yayın yapacağınız bilgisayarın RAM kapasitesini yüksek seçmeniz size hız ve akıcılık konusunda fayda sağlayacaktır. Yayın sırasında sıkıntı yaşamamanız için en azından orta seviye özelliklerde olan bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor.

Oyun yayını yapacaksanız çift ekran kullanmanız tavsiye edilir. Bir ekrandan oyunu oynayabilirsiniz ve diğer ekrandan da yayını izleyen aboneleriniz ile sohbet ekranından sohbet edebilir, mesajları okuyabilirsiniz.

Yayında sesinizin karşı tarafa net ve anlaşılır gitmesi için bir mikrofona ihtiyacınız olacak. Bu mikrofonun çok pahalı olmasına gerek yok. İlk başlarda yüksek fiyatlı masraflar yapmanız doğru bir karar olmayacaktır. Çünkü yayınların tutmaması durumunda o kadar yatırım boşa gidecektir. Onun için orta halli bir mikrofon işinizi görecektir. Ayrıca video izlediğinizde ve oyun oynarken sesleri alabilmek için bir kulaklık edinmelisiniz.

Yayınlar sırasında izleyicilere kendinizi gösterip göstermemek tamamen sizin tercihiniz. Ama görüntülü bir yayın yapmak istiyorsanız mutlaka bir kameraya ihtiyacınız olacak. Kamera seçiminde nasıl bir görüntü almak istiyorsanız ona göre seçim yapmalısınız.

pexels-hitesh-choudhary-340152

Yayın sırasında ekranınızı izleyiciler ile paylaşmanız gerekecek. Bunun için çeşitli yayın programları bulunuyor. En çok kullanılan program ise OBS olarak biliniyor. Dilediğiniz bir programı indirerek yayın yapabilirsiniz.

Twitch para kazanma için gerekli ihtiyaçlar genel olarak bunlardır. Artık yayınları başlatabilirsiniz ve kitlenizi oluşturabilirsiniz. Hedef kitlenizi belirleyin ve yayınlarınızı onun üzerine dizayn edin.

Twitch Para Kazanma: Yayın Yaparak Para Kazanma

pexels-burst-545065

Yayın yaparak para kazanma birçok kişinin hayali haline geldi. Yayın için gerekli ekipmanlar hazır ise yayın yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için belirli bir yayın düzeni oturmanız gerekiyor. Twitch tarafından istenen izlenme sayısına ulaştığınız zaman para kazanma özelliğiniz aktif hale gelecektir. Daha sonra abone butonu aktifleştirilecek ve artık abone alarak para kazanmaya başlayabileceksiniz.

Her abone size gelir olarak gelecektir. Abone olanların abone paralarının bir miktarı yayıncı kuruluşa verilirken 2.5 dolarlık bir kısım da size veriliyor. Ne kadar çok aboneniz olursa aylık geliriniz de o kadar çok olur.

Aboneler ve izleyiciler ayrıca yayın sırasında donate atarak sizlere gelir sağlamaktadırlar. Bunun için bir donate linki oluşturmalısınız ve izleyicileri oraya yönlendirmelisiniz. Abonelerinizi mesaj atmaları konusunda yönlendirici sohbetler yapabilirsiniz. Bu sayede çok daha fazla donate ve tabiî ki para kazanabilirsiniz. Twitch para kazanma ile çok rahat geçinebilirsiniz.

Twitch Reklam Geliri

twitch para kazanma5

Twitch para kazanma yöntemlerinden en önemlisi reklam gelirleridir. Sponsor anlaşmaları yaparak ciddi miktarlar kazanabilirsiniz. Bu sponsorların sizi tercih etmesi tamamen kanalınızın kalitesi ile bağlantılıdır. Ne kadar çok izlenir ve aboneniz olursa markaların sizi tercih etmesi de o oranda artacaktır.

Sponsorlar dışında Twitch de sizlere reklam yönlendirmesi yaparak ek gelir elde etmenizi sağlar. Bunun olması için iyi bir takipçi kitlesine ve izlenme sayısına sahip olmanız gerekir. Daha sonra Twitch para kazanma kendiliğinden oluşacaktır.

Twitch Para Kazanma: Twitchden Ne Kadar Para Kazanılır?

İlk başlarda tatmin edici paralar kazanamayabilirsiniz. Bu durum da sizde moral düşüklüğü yaratabilir ve yayın yapmayı bırakmak isteyebilirsiniz. Ama sakın böyle bir hata yapmayın. Sabredin ve kanalınız ile ilgilenmeye, yayınlar yapmaya devam edin. Kitleniz oluşmaya başladıkça abone sayınız artacak ve kazandığınız paralar sizi tatmin edecektir.

Farklı abone çeşitleri ve farklı abone ücretleri vardır. Normal bir abone 5 dolara abone olurken 25 dolara kadar çıkabiliyor. Önemli olan takipçilerinizi kaybetmemek ve onların kanalda keyifli dakikalar geçirmesini sağlamaktır. 100 aboneniz olduğunu düşünürseniz aylık olarak 250 dolar kazanabilirsiniz. 500 dolar olarak hesaplamayın çünkü abone ücretlerinin yarısı yayıncı kuruluşa komisyon olarak ödeniyor. Ayrıca reklam gelirleri de gelirse yüksek rakamlar kazanabilirsiniz. 1000-10000 gibi abone sayılarında kazanacağınız paranın hesabını siz yapabilirsiniz.

Twitch İzleme Başına Para

twitch para kazanma1

Twitch para kazanma yöntemleri tek bir yol ile sınırlandırılmamış. Farklı seçenekler ile para kazanmanız mümkün. Bunlardan bir tanesi de izlenme Twitch izlenme başına para seçeneğidir. Twitch her 1000 izlenmeye 2 TL ve 4 TL arasında ödeme yapar. Bu ödemeler abone sayınızın artmasına bağlı olarak 3 TL ve 7,5 TL arasında değişebiliyor.

İzlenmelerden gelen paralar, abonelerden gelen paralar, donate paraları, reklam gelirleri derken aylık kazancınız ciddi miktarlara çıkacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen