1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Türkiye’nin Silah İhracatını Yüzde 170 Arttırdı

Türkiye’nin Silah İhracatını Yüzde 170 Arttırdı

SPRI’nin belirttiği yıllık silah ticareti raporlarına göre Türkiye, 2014-2018 döneminde silah satışını 2009-2013 dönemine göre yüzde 170 arttırdı. Aynı dönemde Dünyada silah pazarı %7,8 büyüdü.

Stockholm Barış Antlaşmaları Enstitüsü SIPRI’nın belirttiği küresel silah aktarımı raporunda son yıllardaki silah ticareti mercek altına alındı. Silah ticareti 2014-2018 yılları arasında yüzde 7,8 artış gösterdi. En çok silah ihraç eden ilk beş ülke sırayla ABD, Rusya, Fransa, Almanya ve Çin oldu. Türkiye ise 14’üncü sırada yer aldı.

İlgili Yazı

Yine Ortalığı Karıştıran Elon Musk, Tesla’daki CEO Görevinden Alınmak Üzere

Raporda Türkiye ve Güney Kore’nin bu alandaki hamlesine dikkat çekildi. Güney Kore %94, Türkiye ise %170 artışla silah ihracatını ciddi oranda arttırmış oldu. Raporda her iki ülkenin de silah ihracatını arttırmayı destek verdiği yalnız bu türden politikaların uzun vadeli olamadığı ifade edildi.

turkiyenin-silah-ihraacati-bir-portal

Türkiye’nin bir numaralı müşterisi ise Birleşik Arap Emirlikleri oldu. BAE’ye yapılan ihracat, toplam ihracatın %30’unu oluşturuyor. Onu %23 ile Türkmenistan ve %10 ile de Suudi Arabistan takip ediyor.

Suudi Arabistan, Hindistan, Mısır, Avustralya ve Cezayir en fazla silah ithal eden 5 ülke oldu. Türkiye, 2014-2018 dönemindeki silah ithalatını %21 azalttı. Yerli silah sanayine yönelen Türkiye, bu listede 13. sırada yer aldı.

İlgili Yazı

Katlanabilir Telefonları Hemen Tercih Etmemeniz İçin 5 Sebep

turkiyenin-silah-ihraacati-bir-portal-1

Ortadoğu’ya silah aktarımı %87 artış gösterirken, ABD’nin silah ihracatının yarıdan fazlasının (%52) bu bölgeye yapıldığı ifade edildi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen