İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Türkiye’den Yeni Honda Hamlesi Geliyor!
Trendlerdeki Yazı

Türkiye’den Yeni Honda Hamlesi Geliyor!

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Türkiye’de Civic Sedan üretimine 2021’de son vereceğini duyuran Honda ile temasların devam ettiğini ifade etti.

Ermut “Burada halihazırda oluşmuş olan üretim kapasitesinin faydalı biçimde farklı bir alanda kullanılması önemli. Bunun için yakın dönemde önümüzdeki ay içerisinde Japonya’ya ziyaretimiz de olacak” dedi

honda 2

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, tekrar yapılanma kapsamında Türkiye’de Civic Sedan üretimine 2021’de son vereceğini duyuran Honda ile temasların devam ettiğini ifade etti.

Ermut ve SOCAR Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Zaur Gahramanov, ekonomi gazetecileri ile bir araya geldiği toplantının sonrasında soruları cevapladı.

Ermut, Honda’nın Civic Sedan üretimini durduracağı Gebze’deki fabrikasında, sağlanacak cazip teşviklerle, hibrit ve elektrikli otomobil üretilebileceği beklentisi ile ilgili soru üzerine “Honda ilginç bir vaka” dedi.

Şirketin kısa süre önce kapasite artışına gittiğini hatırlatan Ermut Honda’nın kendilerine ‘Şu nedenden kaynaklı gitmek üzereyiz, bize destek olun’ gibi bir isteği olmadığını açıkladı.

Temaslarının devam ettiğini aktaran Ermut “Anladığımız kadarıyla global ve bölgesel stratejileri ile ilgili tekrar yapılandırma var. Burada halihazırda oluşmuş olan üretim kapasitesinin faydalı biçimde farklı bir alanda kullanılması önemli. Bunun için yakın dönemde önümüzdeki ay içerisinde Japonya’ya ziyaretimiz de olacak” dedi.

Ermut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu yıl iki Japonya ziyareti yapacağını aktardı.

‘OTOMOTİV SEKTÖRÜNE YENİ OYUNCU GELEBİLİR’

Yeni otomotiv projeleri ile ilgili çalışmalarının da devam ettiğini belirten Ermut:

“Biz bu alanın çok canlı bir alan olduğunu düşünüyoruz. Otomotivde piyasadan çıkma anlamında gelişme olmayacak fakat yeni kullanıcıların girmesi anlamında önümüzdeki dönemde bazı gelişmeler olabilir” şeklinde konuştu.

‘YATIRIMLAR GİDİYOR GİBİ BİR ALGIYI DESTEKLEYECEK VERİ YOK’

Son dönemde “Türkiye’den mevduatlar gidiyor’ gibi bir algıyı yaratılmaya çalışıldığını belirten Ermut, rakamların bu iddiaları desteklemediğini açıkladı.

Global üretim modellerinde bir şirketin ayrılmasının ve diğer bir şirketin ülkeye gelmesinin olağan ve görülen şeyler olduğunu vurgulayan Ermut “Mesela Japonya’da yurt dışına giden mevduatların yurt içine gelen mevduatlara yüzdesi, yüzde bin 248. Almanya’da yüzde 214, Güney Kore’de yüzde 202, Malezya’da yüzde 122.

Bunlar gelişmiş ülkeler. Diğer ülkelerden de örnek vermek gerek görülürse Hindistan’da bu oran yüzde 35, Polonya’da yüzde 22 ve bu Türkiye’de yüzde 20 seviyesinde.

Dolayısıyla şu rakamlardan ‘Türkiye’den yurt dışına mevduat kaçıyor’ demeyi biz açıkçası çok iyi niyetli bulmuyoruz.” şeklinde konuştu.

‘JAGUAR LAND ROVER’İ SLOVAKYA’YA KAPTIRDIK’

Arnavutluk ve Karadağ gibi ülkelerin de direkt olarak yabancı mevduat çekmek için Türkiye’ye benzer adımlar attığının, inovatif destekler sağladığının hatırlatılması üzerine Ermut, İngiliz lüks otomobil şirketi Jaguar Land Rover’in (JLR) Slovakya’yı seçmesini örnek verdi.

Slovakya hükümetinin, fabrikanın ülkede kurulması için aşağı yukarı 130 milyon Euro teşvik verdiğini belirten Ermut, Slovakya’nın Jaguar Land Rover’in mevduatı için toplam 800 milyon Euro’luk paket sağladığını aktardı.

“Jaguar Land Rover’i Slovakya’ya kaptırdık” diyen Ermut, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yabancı mevduatlardaki karar alma mekanizmasını daha da hızlandıracağını açıkladı.

‘BÜROKRASİNİN KAFASININ DEĞİŞMESİ İÇİN BAZI ÖNLEMLER GEREKİYOR’

Arda Ermut, FETÖ ve paralel yapı sebebiyle devlet içindeki güvenin zedelendiğini, bürokratların inisiyatif almaktan çekinmeye başladığını kaydeden Ermut “Bütün kararı tamamiyle siyasi iradeden bekliyorlar.

Bu da zincirleme, Cumhurbaşkanlığına kadar çıkan ağır bir bürokratik yüke dönüşüyor” dedi. Yeni sistemde bunun tersinin amaçlandığını belirten Ermut “Bunun her geçen gün etkilerini göreceğiz fakat bürokrasinin kafasının değişmesi anlamında onları da rahatlatacak bazı önlemlerin alınması gerekecek.

Bunların hemen rakamlara yansıması biraz zaman alacak” diye konuştu.

‘GLOBAL ŞİRKETLER YÖNETİM KURULU TOPLANTILARINI TEKRAR TÜRKİYE’DE YAPMAYA BAŞLADI’

Yabancı mevduatları etkileyen en önemli konulardan birinin mevduat yapılan ülkedeki güvenlik algısı olduğuna işaret eden Ermut, global şirketlerin yönetim kurulu toplantılarını yeniden Türkiye’de yapmaya başladığını dile getirdi.

Yatırımcıların son dönemde güvenlikten çok kurdaki dalgalanma, mevduat maliyetleri ve faiz oranları ile ilgili sorular sorduğunu kaydeden Ermut;

“Türkiye’nin yap-işlet-devret modeli ile ilgili stratejisi ne olacak’ sorusu yöneltiliyor” dedi.

Yatırımcıların bazı zamanlar bölgedeki gelişmelere yönelik de sorular yönelttiğini dile getiren Ermut;

“Türkiye’ye gelen mevduatcılar bunun yanı sıra Türkiye’nin etrafındaki pazarlar için de gelmesi nedeniyle bu bizim için önemli” şeklinde konuştu.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Diğer Otomobil Haberlerimize de Göz Atabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen