1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Türkiye’den ABD’ye Teknoloji Transferi

Türkiye’den ABD’ye Teknoloji Transferi

Erciyes Üniversitesi’nde tasarlanan teknoloji, ABD’de bulunan North Carolina State Üniversitesi tarafından alındı. Bu teknoloji aktarımı, Türkiye’de bir ilk oldu.

Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Başaran ve Erozyon Araştırma Lideri Prof. Dr. Günay Erpul, Erciyes Teknopark’ın da destekleriyle bir sistem geliştirdi. Bu sistem, Rüzgar Erozyonu Ölçüm Sistemi adıyla hizmete girdi.

ABD’nin North Carolina State Üniversitesi tarafından inşaat alanlarındaki toz salınımını ölçme amaçlı kullanılmak üzere alındı. Böylece bir ilk gerçekleşmiş oldu.

türkiyeden-abdye-teknoloji-transferi
Sistem, tozun yoğun olduğu bölgelerde rüzgar erozyonunun doğru biçimde ölçülebilmesini sağlıyor. Kolay kullanımı olan olan sistem, toprak ölçümünü var olan sistemlerden daha doğru olarak gerçekleştiriyor. Doğruluk oranı %90’ın üzerinde olan sisteme, uluslararası dergilerde yerini almasının sonrasında yoğun bir talep geldi. ABD’dekiNCSU’ya bu sistemden 100 adet gönderildi.

Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.Mustafa Başaran buluş ile ilgili bilgiler verdi. Prof. Dr. Başaran, Rüzgar erozyonu bilhassa kurak ya da rı kurak bölgelerde Türkiye’de olduğu gibi tarım topraklarının sağlığı, bitki sağlığı, biyoçeşitlilik ve insan sağlığı açısından önemli olaylardan biridir. Dönem dönem takip edilmesi gerekir. Bunun içinde dünyada tasarlanmış çoğu alet vardır. Özellikle Avrupalı incelemecilerin ve Amerikalı incelemecilerin geliştirdiği bu aletler aktiviteleri çok yüksek aletler değil. Pasif tuzaklar olarak isimlendirilen bu aletlere alternatif daha etkin bir alet geliştirmek için 2010 yılında bir TÜBİTAK projesi verdik. Bu TÜBİTAK projesi kapsamında Avrupalı ve Amerikalı bilim adamlarının geliştirdiği aletlerden 2 kat etkinliğe sahip yeni bir rüzgar erozyon ölçüm sistemi geliştirdik. Ölçüm sisteminin ilk denemelerinde ERASMUS kapsamında Belçika Gent Üniversitesi yapay yağmlinkama ve rüzgar erozyonu simülasyon tünellerinde gerçekleştirdik. yüksek etkinliği yakaladıktan sonrada prototip hazırlıklarına başladık. Sadece TÜBİTAK desteği değil bunun yanı sıra özel sektörden de bu anlamda ciddi destek aldık” dedi.

 

Başaran, daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: “Aletimizi geliştirdikten ve aktivitelerini belirledikten sonra hazırladığımız bilimsel çalışmayı uluslararası saygın dergilerde yayınladık. Daha sonra dünyanın çoğu bölgesinden aletimize ilgi gelmeye başladı. Aslında geliştirdiğimiz alet oldukça kolay fakat ayrodinamik yapısı kusursuz özelliklere sahiptir. Yüz mikrondan çok daha ufak olan taneciklerin atmosferde süzülürken veya hareket ederken basitçe yakalanmasını sağlıyor. Bu nedenle de rüzgar erozyonu ölçümlerini oldukça doğru ve nitelikli hesaplanmasına katkıda bulunuyor. Geliştirdiğimiz alet Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bilhassa Konya bölgesinde rüzgar erozyonunun izlenmesi konusu ile ilgili aşağı yukarı 5 yıldır kullanılıyor. Oldukça etkin sonuçlar elde edildi.

türkiyeden-abdye-teknoloji-transferi 1
Aletimizin bilhassa uluslararası literatürde yayınlanmasından sonra ABD North Carolina State Üniversitesi’nden bizim aletlerimizi kullanmak üzere talep geldi. Yazışmalar sonucunda belki de Türkiye’de ilk defa bir Amerikan üniversitesine Erciyes Üniversitesi tarafından teknoloji aktarımı yapılmış oldu. Ürünümüzden 100 adet gönderdik. İhracat yaptık fakat ihracattan çok daha önemlisi ilk defa bir Türk üniversitesinden Amerikan üniversitesine teknoloji aktarımının yapılmış olmasıdır. Biz bunun önemli bir başarı olduğunu düşünüyoruz. Burada Erciyes Üniversitesi teknoloji geliştirme bölgesinin bize verdiği destek çok büyüktür.”
Prof. Dr.Başaran,incelemeyı Prof.Dr. Günay Erpul ile beraber geliştirdiklerini ifade etti. Türk Patent Enstitüsü’ne müracaatlarını yaptıklarını söyleyen incelemecı, ürünün yakın zamanda patentinin alınacağını açıkladı.

Prof. Dr. Başaran son şeklinde de bu sistem vasıtası ile, rüzgar erozyonuyla alakalı çalışmalarda yurtdışından gelecek ekipmanlara para ödenmesi gereksinimini ortadan kaldıracaklarını ifade etti.

Prof. Dr. Günay Erpul, “Rüzgar Erozyonu Ölçüm Sistemi hem Türkiye’deki çoğu incelemeda hem de yurtdışındaki incelemelarda artarak kullanılmaktadır. Bu doğrultuda geçen yıl hem Avustralya’da hem de ABD’de kendi rüzgar erozyonu ölçüm sistemlerini kendi incelemelarında kullanılmak üzere arzularıni yapmışlardır. Bizlerde gönderiyoruz. Bu süreçte Erciyes Üniversitesi Teknopark’ı hem tanıtımda hem de bu tür işlerin gerçekleştirilmesinde bizlere çok büyük yardımları dokunmaktadır” dedi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen