İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefon
  3. Türkiye’de Akıllı Telefonlar Fiyatları Neye Göre Belirleniyor

Türkiye’de Akıllı Telefonlar Fiyatları Neye Göre Belirleniyor

Yurt dışında 200 dolar olan bir akıllı telefonun Türkiye’de nasıl 2 bin TL’ye satıldığını merak ediyor musunuz? Bu sıradışı fiyatlandırma sorunsalının kolay bir açıklaması bulunuyor.
Türkiye’de akıllı telefon fiyatları neredeyse her gün değişiyor. İşin üzücü olan tarafı, bu değişim genelde yukarı doğru ilerliyor. Peki akıllı telefon fiyatlarının sürekli olarak artmasının sebebi üreticiler mi, döviz kuru mu yoksa vergiler mi? Aslına bakacak olursak akıllı telefon fiyatları, bu üç faktörün bir araya gelmesiyle belirleniyor.

Sonuç olarak ülkemizde satışa sunulan neredeyse bütün akıllı telefonlar yurt dışından ithal ediliyor. Bu nedenle döviz kuru, cihazın fiyatını ciddi biçimde etkiliyor. Bununla beraber vergiler, cihazın ithal edildiği fiyat üzerinden hesaplandığından telefonlar ne kadar pahalanırsa, ödenen vergi de o kadar yüksek oluyor.

Bu iki adım atlandıktan sonra akıllı telefonların nasıl bir fiyat etiketiyle satışa sunulacağı tamamıyla şirketlerin inisiyatifine kalıyor. Bu noktada daha çok bayisi olan, daha iyi bir servis hizmeti sunan şirketlerin masrafları daha çok olacağından, telefon fiyatları da daha yüksek oluyor. Türkiye’de satışa sunulan akıllı telefonların nasıl bir fiyatlandırma aşamasından geçtiklerini alttaki videodan öğrenebilirsiniz.

Akıllı Telefon Fiyatları Neye Göre Hesaplanır

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen