1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik
  3. Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi, Üçüncü Yıllık Olağan Çalıştayını Gerçekleştirdi

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi, Üçüncü Yıllık Olağan Çalıştayını Gerçekleştirdi

Yapay zeka alanında çalışma yapan birçok kurumun liderlerini buluşturan çalıştay, Türkiye’de özel sektörün yapay zeka devriminin tam ortasında olduğunu ortaya çıkardı.
Çalıştayda açılış konuşması yapan TRAI kurucusu ve GelecekHane CEO’su Halil Aksu, “Türkiye’de son 2-3 yılda yapay zeka alanında çok ciddi mesafe kat edildi. Şirketleri ve sektörleri dönüştürecek önemli bir yapay zeka devrimi yaşıyoruz beraberinde. Bu devrime biçim verenler, süreçte gelecekte olanlar ve geri kalanlar var, belki de yolda kalacaklar da var. Ama bu devrimin önümüzdeki yıllarda bizi daha fazla meşgul edeceği kesin.” dedi.

Aksu’ya göre çalıştayda iş Dünyasını ilgilendiren 5 önemli sonuç şu şekilde:

Büyük kurumlar kendileri geliştiriyor, ufakler hizmet alıyor
Bankalar, perakendeciler, telekom operatörleri gibi yetenek bakımından zengin kurumlar, kendi bünyelerinde analitik ekipler geliştiriyor ve aynı anda birçok yapay zeka projesi üzerinde çalışıyorlar. Ancak daha ufak ya da imkânları bu kadar gelişmiş olmayan kurumlar, girişimlerden ya da teknoloji şirketlerinden hizmet alıyorlar. Burada hafızalara gelen soru şu: Acaba bu yolla rekabet edebilecekler mi, yoksa büyüklerin galibiyeti ve küçüklerin hüsranı kaçınılmaz mı?

Proje başarısı için veri, bilişim ve cesaret gerekli
Yapay zeka alanında proje yapmak tahmin edildiği kadar basit değil. Öncelikle doğru sorunu belirleme etmek, sonra o sorunun verilerini derlemek gerekiyor. Bir çocuğun öğrenmesi gibi, yapay zeka sistemleri de öğrenerek gelişiyor. Gelişen yapay zeka programları ile şirketler ellerindeki angarya ve rutin işleri halledecek çözümlere kavuşabilecek, çalışanlar da daha verimli iş sonuçları elde edecekleri konulara odaklanabilecekler.

turkiye-yapay-zeka-inisiyatifi-ucuncu-yillik-olagan-calistayini-gerceklestirdi-habermi-1

İşsiz kalan beyaz yakalılar, robot tasarlayıcısı oluyor
Bankalarda, sigorta şirketlerinde, telekom operatörlerinde rutin evrak işleri robotlara emanet edilmeye başlandı. İnsandan çok daha güvenilir, çok daha süratli ve hatasız çalışan robotlar, bunun yanı sıra çok daha hesaplı. Bu nedenle birçok beyaz yakalı işsiz kalma riskiyle karşı karşıya kalıyor. Aralarında bunu yeteri kadar erken fark eden ve kendini geliştirenlerin robot dizaynına yöneldiğini görüyoruz. Bir banka bize bilfiil böyle bir yapılanmaya gittiğini belirtti.

İlgili Yazı

Scania’dan sınırsız menzile sahip elektrikli kamyon!

Verisini açanlar, görülmemiş çözümlere kavuşuyor
Mart ayında yapılan LC Waikiki Datathon etkinliğinde 100’den çok genç yetenek, perakendecilerin en önemli sorunlarına şaşırtıcı çözümler ürettiler. Datathon ile elde edilen kazanımlar vasıtası ile şirket, verilerini açmanın sağladığı yararı yakından görmüş oldu. Benzer yaklaşımlar geliştirilebilir ise bankalar, sigortalar, telekom operatörleri, üretim şirketleri, enerji sağlayıcılar, belediyeler, kamu kurumları bu trendden faydalanabilir, yetenekler için önemli fırsatlar yaratılmış olur ve ciddi ekonomik katma değer oluşturacak görülmemiş çözümler üretebilir.

Yapay zekada ciddi beyin göçü yaşanıyor
Yapay zeka Dünya genelinde oldukça önemli bir fenomen. ABD, Avrupa, Çin, Japonya ve daha birçok kuvvetli ekonomi bu alanda şaşırtıcı çalışmalar yürütüyor. Teknoloji devlerinden yeni kurulan girişimlere kadar, birçok sektöre yönelik yapay zeka projeleri var. Türk mühendisleri de bu küresel rekabetin içinde yer alıyor ve bu ülkelerde çok rahat iş bulabiliyor. Türkiye’deki şirketler maalesef ellerindeki değerli yetenekleri küresel rekabete kaptırıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen