1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Türkiye, Facebook Hakkında Soruşturma Başlattı

Türkiye, Facebook Hakkında Soruşturma Başlattı

Yabancı ülkelerden sonra Türkiye de Facebook ile ilgili bir araştırma başlattı. Gizlilik ihlali konusu ile ilgili şüpheler meydana getiren sosyal medya ağı Türk yetkililer doğrulusunda incelenecek.
Son ilerlemelere göre Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir, Türkiye’de son derece süregelen olan Facebook’a çok yönlü araştırma başlattıklarını belirtti. Bilir “Özel komisyon kuruldu. Biz bulgularimizi sosyal medya kuruluşlarına açık rızamızla vermiş olabiliriz. Veriler gaye dışı kullanılırsa bunun adı veri istismarı olur” dedi. Bilir aynı vakitte bu tür bir durumun belirlenmesi durumunda 1 milyon 200 bin liraya kadar idari para cezasının uygulanabileceğini belirtti.

facebook-sorusturma-türkiye-birportal 1
Son vakitlerde WhatsApp’ta parmak izi gibi önlemlerin alınacağı söylenmişti. Ekonomi Muhabirleri Derneği yönetimiyle buluşan Bilir, emniyet önlemleri olarak parmak izi, yüz tanıma, avuç okuma ve retina gibi uygulamalara ilgi çekti. Bilir, parmak izinin biyometrik ve mühim bulgular olduğunu söylerken bu tür bilgiler kaydedildiği takdirde silinmesinin çok zor olduğunu söyledi.
2018 yılının Nisan ayında başlatılan Facebook araştırmasından bahseden Bilir “Çok yönlü bir tetkik yapıyoruz. Özel komisyon kuruldu. Diyelim, buraya bir resim ekledik. Amacım profil oluşturmak. Fakat oradaki resimlerden algoritmalarla bir profilleme yapılması doğru değil. Benim hakkımda ‘ayın 15’inde alış veriş yapar, genellikle grup giyer, taksit yaptırır’ şeklinde profillemeye izin verilmiyor. Bunlar araştırılacak” açıklamasında bulundu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen

Yorumlar (1)

  1. bişeyler koparabilirsek belki .d