1. Ana Sayfa
 2. Yaşam
 3. Türk Profesör, Deprem Anında ve Sonrasında Neler Yapılması Gerektiğini Açıkladı
Trendlerdeki Yazı

Türk Profesör, Deprem Anında ve Sonrasında Neler Yapılması Gerektiğini Açıkladı

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Çanakkale depremi sonrasında hem uzmanlar hem de halk bir kez daha alarma geçti. Deprem olduğu sırada ve sonrasında yapılması gerekli olanlara göz atıyoruz.
20 Şubat gecesi, merkez üssü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi olan 5 şiddetinde bir deprem gerçekleşti. Her ne kadar çoğu zaman yalnızca depremin olduğu günlerde konuşuyor olsak da Türkiye, dünyanın en aktif deprem kUşaklarından birinde yer alıyor ve bu gerçeği hiç unutulmamalıyız.

turk-professor-bir-portal

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı ve İTÜ Afet Yönetim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Mikdat Kadıoğlu, deprem olurken ve sonrasında yapılması gerekli olanlara değindi. Biz de Kadıoğlu’nun açıkladıği bu adımları sizlerle paylaşıyoruz.

Deprem Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler Neler?

 • Evinizde afet çantasında sürekli kullandığınız ilaçlar, kimlik kopyası vb birkaç evrak ile birlikte kurtarma çantası, bir battaniye, kuru yemiş ile beraber portatif radyo bulundurmak yararlıdır.
 • Deprem sırasında şayet fay hattı yakınsa ayakta durmak, bir yerden bir yere gitmek esasen olası değildir.
 • Yakındaki şiddetli bir deprem insanı duvardan duvara vurabilir. Uzakta olan bir depremde insan ayakta durabilir ancak genelde en çabuk ve çok hasar görebilen merdivenlere gitmek veya asansöre binmek çok tehlikeli.
 • Camdan filan atlamak da hiç doğru bir davranış veya kanaat değildir. Deprem sırasında değil ancak deprem sonrası şayet binanız hasar görmüşse artçı sarsıntılar tehlike yaratacağı için binadan kaçmadan, sakin ve güvenilir bir biçimde çıkılmalıdır.
 • Sallantı anının bir afete dönüşmemesi deprem anında değil; deprem olmadan önce yapmanız gerekli olanlari yapıp yapmadığınıza bağlıdır.

depremde-yapilmasi-gerekenler-bir-portal

 • Bu nedenle deprem olmadan önce birinci şart kesinlikle ve kesinlikle binanız sağlam olması gereklidir. Sağlam olmayan bir bina için yapacak fazla bir şey yoktur. İkinci olmazsa olmaz şart binanızdaki bütün eşyaları sabitlemektir.
 • Depremde sonra evinize girebilmek saate değil binanızın hasar görmüş olup olmamasına bağlı. Binanın taşıyıcı sisteminde bilhassa çapraz bir biçimde uzanan çatlaklar vb. yoksa binanızdan çıkmanız bile gerekmez.
 • Depremin hemen sonrasında kurtarma ya da ngın söndürmeyi öğrenmek sizin için depremin afete dönüşmesini engelleyebilecek şeylerdir. Özetle insanları deprem gibi afetlerden en fazla koruyan şey, kendi bilgisi ve deprem öncesi yaptığı hazırlıklardır.
 • Gözle görülür hasarlar varsa uzman bir kişinin inceleyip onay vermeden binaya hiçbir zaman girmemeniz gerekir. Hasarlı binaların yıkılması için artçı depremlere ihtiyaç yoktur; onlar her an çökebilir.
 • Deprem sonrası, deprem öncesi aile afet planında seçtiğiniz afet toplanma alanına gitmelisiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen