1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Türk E-Spor Oyuncuları Ne Kadar Para Kazanıyorlar?

Türk E-Spor Oyuncuları Ne Kadar Para Kazanıyorlar?

Elektronik spor dalı, son senelerda büyük ilerleme gösterdi. Sektör gittikçe hareketlenirken, bundan sonra daha çok e-sporcu adayı genç oyun aleminde ter döküyor. Peki bu işin parasal karşılığı ne kadar?
Çevrimiçi ortamda, düşmanlarla mücadele edip onları yenmeye çalıştığınız oyunlar, bundan sonra yeni bir sektörün asli taşı konumundalar. E-spor aleminde düzenlenen turnuvalarda gerektiğince büyük miktarda paralar dönüyor. Türkiye’den büyük kesimler yönünden tanınmış oyuncuların, e-spor turnuvalarına katılım gerçekleştirerek kazandıkları paraları sizler amacıyla bu yazımızda derledik.

10. Ferit “wtcN” Karakaya

esporcular-kaç-para-kazanıyor-bir-portal
En çok para kazanan Türk e-sporcular arasında 29. sırada.

3 senelik profesyonel oyunculuğun sonrasında e-spor’a ve Twitch platformu üzerinden yayın yapmaya devam eden Ferit Karakaya bugünümüzde büyük bir izleyici kitlesine de sahip. League of Legends oyununda En İyi ormancı Ödülüne layık görülen wtcN, katıldığı 2 turnuvadan kazandığı 14.000 dolar para mükafatı ile listemizde 10. sırada yer alıyor.

9. Kaan “Elwind” Atıcı

esporcular-kaç-para-kazanıyor-bir-portal 1
En çok para kazanan Türk e-sporcular arasında 24. sırada.

Ferit gibi 25 yaşında olan Kaan Atıcı, Türkiye Yaz Şampiyonlar Ligi 2015, Türkiye Yaz Şampiyonlar Ligi 2016 ve Rift Rivals 2018 turnuvalarında birinciliğe sahip. Twitch platformu üzerinden yayın sağlayan Atıcı, vakit vakit kahkaha krizine girdirecek anları da izleyicilerine yaşatıyor. Katıldığı 12 turnuvadan kazandığı 16 bin 125 dolar para mükafatı ile listemizde 9. sırada yer alıyor.

8. Muhammed “Theokoles” Işık

esporcular-kaç-para-kazanıyor-bir-portal 2
En çok para kazanan Türk e-sporcular arasında 23. sırada.

Dota’dan sonra LoL’e başlayan Muhammed Işık: “Bir gün oyun oynayarak para kazanacağım aklımın ucundan bile geçmezdi.” diyor. Dark Passage, Wild Fire ve Beşiktaş e-spor gruplarında toplamda 3 sene süresince profesyonel oyunculuk yaşamı yaşamış Işık, “Gurd” lakabı ile de biliniyor. Katıldığı toplamda 12 turnuvadan kazandığı 16 bin 133 dolar para mükafatı ile listemizde 8. sırada yer alıyor.

7. Cantuğ “Unlost” Özsoy

esporcular-kaç-para-kazanıyor-bir-portal 3
En çok para kazanan Türk e-sporcular arasında 22. sırada.

HalfLife Türkiye Şampiyonu olan Cantuğ Özsoy, ilk bilgisayarını -5 yaşındayken- sünnetinde takılan altınlarla aldığını söylüyor. Twitch üzerinden yayın sağlayan Özsoy, samimiyetiyle izleyicilerine keyifli vakit geçirtiyor. Katıldığı toplamda 3 Fortnite turnuvasından kazandığı 16 bin 325 dolar para mükafatı ile listemizde 7. sırada yer alıyor.

6. Cem “Mithrain” Karakoç

esporcular-kaç-para-kazanıyor-bir-portal 4
En çok para kazanan Türk e-sporcular arasında 20. Sırada.

2017 senesinde gerçekleşen PlayerUnknown’s Battlegrounds turnuvasında FeritwtcNKarakaya ile 3. olan Cem Karakoç, geçen senenin Ekim ayında katıldığı Fortnite turnuvasında 1. gelerek ülkemizi gururlandırmıştı. Katıldığı toplamda 2 turnuvadan kazandığı 19.000 dolar para mükafatı ile listemizde 6. sırada yer alıyor.

5. Anıl “HolyPhoenix” Işık

esporcular-kaç-para-kazanıyor-bir-portal 5
En çok para kazanan Türk e-sporcular arasında 15. sırada.

Ülkemizin en başarılı League of Legends oyuncularından Anıl Işık, yakaladığı başarılarla, sık sık haber kanallarında da gündeme geliyordu. 17 yaşındayken Dark Passage e-spor grupında oynamaya başlayan Işık’ın 2016 senesinden itibaren geri planda kaldığını görüyoruz. Katıldığı toplamda 23 League of Legends turnuvasından kazandığı 33 bin 353 dolar para mükafatı ile listemizde 5. sırada yer alıyor.

4. Şahin “h3x” Latifi

esporcular-kaç-para-kazanıyor-bir-portal 6
En çok para kazanan Türk e-sporcular arasında 13. sırada.

Katıldığı Fortnite turnuvalarından gerçek manasıyla büyük miktarda para kazanan Şahin Latifi an itibariyle rastgele bir organizasyon kuruluşunun altında çalışmıyor/oynamıyor. 2016 ve 2017 seneları dünya kupaları esnasında Overwatch Türkiye Takımı’nın grup kaptanlığını da üstlenen Latifi, katıldığı toplamda 3 turnuvada kazandığı 36 bin 000 dolar para mükafatı ile listemizde 4. sırada yer alıyor.

3. Koray “Naru” Bıçak

esporcular-kaç-para-kazanıyor-bir-portal 7
En çok para kazanan Türk e-sporcular arasında 11. sırada.

5 senedir League of Legends’de profesyonel oyuncu olan Koray Bıçak bu süreçte; 2 sene Dark Passage’da, 2 sene Supermassive’de, 1 sene da Team Aurora’da yer aldı. “Who Fed Naru” (Naru’yu kim besledi) kullanıcı adıyla namı geniş kitlelere sunulan Bıçak, katıldığı toplamda 19 League of Legends turnuvasından kazandığı 43 bin 602 dolar para mükafatı ile listemizde 3. sırada yer alıyor.

2. Asım Cihat “Fabulous” Karakaya

esporcular-kaç-para-kazanıyor-bir-portal 8
En çok para kazanan Türk e-sporcular arasında 8. sırada.

Anıl “HolyPhoenix” Işık ile aynı grupta (Dark Passage’da) yer alan Asım Cihat Karakaya’nın ülkemizin en başarılı üst koridor oyuncusu bulunduğu söyleniyor. HWA Gaming, Dark Passage ve Supermassive gruplarında oynayan Karakaya, katıldığı toplamda 20 League of Legends turnuvasından kazandığı 60 bin 779 dolar para mükafatı ile listemizde 2. sırada yer alıyor.

1. İsmailcan “XANTARES” Dörtkardeş

esporcular-kaç-para-kazanıyor-bir-portal 9
En çok para kazanan Türk e-sporcular arasında 1. sırada.

Ülkemizin gözdesi olan İsmailcan Dörtkardeş, e-spor üzerinden en çok para kazanan Türk olma unvanına ve dünya çapında bir üne sahip. Counter Strike’ın ustası olan Dörtkardeş, reflekslerinin bombastik sürati vasıtası ile “makine” olarak adlandırılıyor. Katıldığı toplamda 66 Counter-Strike: Global Offensive turnuvasından kazandığı 192 bin 154 dolar para mükafatı ile listemizde 1. sırada yer alıyor.

Türk e-spor oyuncularının tek kazanç kapılar yalnızca turnuva ödülleri de değil. Anlaşma gerçekleştirdikleri gruplar, grupların sponsorları gibi pek çok unsur, gelirlerini arttırmalarını sağlıyor. E-spor dünyası ile ilgili sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Takipte kalın 🙂

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen