1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. TÜİK, İş Bulma Oranı En Yüksek Mesleklerin Listesini Yayınladı

TÜİK, İş Bulma Oranı En Yüksek Mesleklerin Listesini Yayınladı

Türkiye İstatistik Kurumu, elindeki verileri toplayarak yaptığı çalışmayla ülkemizdeki çalışma rakamlarını belirlerken, en rahat hangi meslek gruplarının iş bulduğunu belirtti.
Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK, bazı zamanlar elindeki verileri derlediği raporları yayınlıyor. Bu raporlarda çeşitli konu başlıkları altında Türkiye’ye dair veriler yayınlanıyor.

San yayınlanan rapora göre, geçtiğimiz yıl ülkemizde istihdam 984 bin kişi artış gösterdi ve çalışan kişi sayısı 28 milyon 188 bin işçiye çıktı. Bu dönemde istihdam oranı ise 0,8 puan artarak %41.7’ye ulaştı.

İstihdam edilen kişilerin 8 milyon 647 bini ilkokul, 6 milyon 420 bini fakülte ve ya yüksek okul, 5 milyon 411 bini ilköğretim ve ortaokul, 2 milyon 970 bini meslek lisesi ve 2 milyon 777 bini ise genel lise mezunu olarak açıklandı. Okuma yazma bilmeyen çalışan sayısı 1 milyon 13 bin, okul bitirmeyen fakat okuma yazma bilenlerin sayısı 950 bin olarak açıklandı.

tuik-is-bulma-orani-en-yuksek-mesleklerin-listesini-yayinladi-bir-portal-1

6.5 milyon üniversite mezunundan 1.9 milyonu iş ve yönetim, 920 bini eğitim, 743 bini mühendislik mezunu olarak dikkat çekti.

En yüksek istihdama sahip üniversite bölümleri, %79 ile mühendislik bölümleri oldu.

Her 10 mühendisten 8’inin iş bulduğu belirtilirken, onu %78 ile veterinerlik ve %75.9 ile sağlık hizmetleri takip etti.

İstihdam oranları ise güvenlik hizmetlerinde %74.1, hukuk alanında %72.4, mimarlık ve inşaat sektöründe %70.7, fiziki bilimlerde ise %70.2 oldu. En düşük istihdam oranı ise %53.1 ile sosyal hizmetlerde olurken, gazetecilik ve enformasyon alanında ise oran %54.6 olarak belirlendi.

İlgili Yazı

Apple ithalat yasağı ile karşı karşıya kalabilir!

İş bulmada en şanslı meslek ise veterinerlik olarak göze çarpıyor. Mezunların iş gücüne katılmasının en yüksek olduğu alan olan veterinerlikte mezunların %87.3’ü iş gücünde yer alıyor. Bu oranın en düşük olduğu meslek ise %67.5 ile gazetecilik ve enformasyon olarak göze çarpıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen