İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Haber
 3. TÜBİTAK Tarafından Reddedilip, Dünyada Kabul Gören 10 Türk
Trendlerdeki Yazı
reaksiyion-alkis

TÜBİTAK Tarafından Reddedilip, Dünyada Kabul Gören 10 Türk

Ülkemizin en köklü bilim kuruluşlarından TÜBİTAK’ın tarihi başarılarla dolu. Fakat nitekim son senelerde kurumun itibarını zedeleyen hadiselere tanıklık etmeye başladık.

TÜBİTAK Tarafından Reddedilip, Dünyada Kabul Gören 10 Türk Genci

Ü lkemizin değişik köşelerinde, birbirinden aydın ve çalışkan genç dünya sorunlarını çözmek, bilime katkı sağlamak için çalışıyor. Ne yazık ki bu gençlerin mühim bir bölümünü yurt dışındaki uluslararası bilim kuruluşlarına, yabancı üniversitelere kaptırıyoruz. TÜBİTAK yönünden (evet yönünden) reddedilip, projeleriyle dünyanın ilgisini çeken Türk gençlerini tanıyoruz.

Yaşları, eğitim düzeyleri, sahip oldukları fırsatlar ne olursa olsun çalışan ve insanlığa, ülkesine bir şeyler kazandırmak isteyen gençler var. Durdurak bilmeden, onlara miras kalanlardan derslerini alıp, geleceğe miras bırakmak için çalışan bu gençlerin tek ihtiyaç duydukları biraz destek.

Ülkemizin en köklü bilim kuruluşlarından TÜBİTAK’ın tarihi başarılarla dolu. Nitekim son senelerde kurumun itibarını zedeleyen hadiselere tanıklık etmeye başladık. Az önce söz ettiğimiz gençlerin her vakit önceliği olan (ve olması gereken) TÜBİTAK, bundan sonra bilimsel projelere eskisi gibi destek vermiyor. Reddedilen projelerin mühim bir bölümü yurt dışındaki üniversite, enstitü ve ya yabancı devlet kurumları (NASA vb.) yönünden destek alıyor.

Bugün biraz geçmişe doğru gidere TÜBİTAK tarafından reddedilen gençlerimize, projelerine, kabul edildikleri kurumlara ve çalışmalarına yakından bakıp onları tanıyacağız. Genelde eksik belge vb. problemler ile reddedilen gençler, aynı düşünceleriyle ve fikirleriyle diğer yerlerde kabul görüyorlar.

Manisa’dan Göktuğ Altıparmak ve Seda Erol:

manisadan-goktug-bir-portal

 • Reddedilen projeleri: Melisa, okaliptus ve karanfil yağlarının havadaki bakterileri temizlemesine yönelik inceleme
 • Kabul gördüğü kurum: Harvard Üniversitesi

Manisa’da 11. sınıf eğitimi gören Göktuğ ve lise son sınıf öğrencisi Seda, biyoloji öğretmenleri Nuray Avcı’nın da desteği sayesinde 2018’in ağustos ayında bir çalışma tamamladılar. Ekip melisa, okaliptus ve karanfil gibi bitkilerin havadaki bakteriler üstündeki etkilerini incelemiştı. Amaç hastaneler, toplu taşıma vasıtaları ve okul gibi alanlarda üst solunum yolu hastalığı bulaşma tehlikesini azaltmaktı. Araştırma, dünyanın en köklü bilimsel çalışmalarına ev sahipliği yapan kurumlardan Harvard Üniversitesi’nin ilgisini çekti. Göktuğ, davetin sonrasında “Projemiz TÜBİTAK’tan kabul göremedi; ancak canları sağ olsun. Sonuçta ülkemiz için çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Antalya’dan Mehmet Can Dursun ve İrfan Efe Boztepe:

Antalyadan-Mehmet-Can-Dursun-ve-İrfan-Efe-Boztepe-bir-portal

 • Reddedilen projeleri: Şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları için atık yengeç ve karides kabuklarından yara bandı
 • Kabul gördüğü kurum: Liseler arası Genius Olimpiyatları Dünya Birinciliği ile New York Eyalet Üniversitesi

2016 senesinde, o dönem lise 10. sınıfta okuyan Mehmet, 11. sınıf öğrencisi İrfan Efe, karides ve yengeçlerden çokca fazla besin atığı meydana çıktığını fark etti. Bu organik malzemeleri şeker hastalarının kapanmayan yaraları için kullanmak isteyen gençler bunu başardılar. Reddedilen projeleriyle ABD’de düzenlenen ve uluslararası niyetlik taşıyan Genius Olimpiyatları’na katıldılar. 54 ülkeden gelen 450 proje arasından dünya birincisi olarak seçildiler. New York Eyalet Üniversitesi, iki gence de senelik 10’ar bin dolar burs verdi, üniversite eğitimleri için ABD’ye davette bulundu.

Emir Akdaşci ve Ege Özlem:

emir-akdasci-ve-ege-ozlem-bir-portal

 • Reddedilen projeleri: Soba külü, boraks, kula volkaniti ve kül gibi atıklarla çimento üretimi
 • Kabul gördüğü kurum: Harvard Üniversitesi, Montreal Mc Gill Üniversitesi, Toronto Ryerson Üniversitesi

Eksik belge sebebiyle reddedilen projeleri, hocalarının desteği ile İngilizceye tercümelen Emir ve Ege, yurt dışındaki üniversitelere müracaatlarda bulundular. Çözmek istedikleri problem basitti. Çimento üretimini daha çevreci bir hale getirip oldukça basitleştirmekti. Bunun için küllerden volkanitlerden, ülkemizde de çokça tespit edilen borun yan malzemesi borakstan ilham aldılar. Başardılar, ve Harvard tarafından gelen daveti kabul ettiler.

İlayda Şamilgil:

ilayda-samilgil-bir-portal

 • Reddedilen projesi: Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem
 • Kabul gördüğü kurum: Cornell Üniversitesi, NASA

İlayda, reddedilen projesini lise son sınıftayken tamamlamış ve TÜBİTAK’a sunmuştu. Reddedilince Polonya’da tertiplenen Nobel Fizik Ödülü’ne Doğru İlk Adım (First Step to Nobel Prize in Physics) müsabakasına katıldı. 80 ülkeden gelen rakipleri arasından sıyrılıp, aynı projeyle tam puan alarak birinci oldu. Üniversite eğitimi için bütün kapılar ardına kadar aralandı. İlayda, ABD’nin New York ilçesinde tespit edilen Cornell Üniversitesi’ne gitmeye karar verdi. Aynı üniversitede profesörlük yapan ve NASA’nın teknoloji şeflerinden olan Mason Peck, İlayda’yı Mars füzeleri için uygulanan çalışmalara davet etti.

 

Editör Yorumu: Ülke bu denli insanlara ihtiyaç duyduğu halde çok iyi projeleri ve fikirleri kabul etmek yerine “organik hoşaf” gibi projeleri kabul ederek diğer gençlerin hevesini kırıyor. Ülke de bilime dair bir gelecek olmadığını bilen “bilim insanlarıı, mühendisler ve girişimciler haliyle beyin göçü yapıyor.”

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen

Yorumlar (1)

 1. organik hoşafa niye laf yapıyorsunuz onu anlamıyorum bu zamana kadar hep suni şeyler içiyorduk sayelerinde organiğin tadına bakıyoruz 😀