İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Toyota, Savaş Uçaklarından İlham Alarak Güvenlik Önlemlerini Geliştirdi

Toyota, Savaş Uçaklarından İlham Alarak Güvenlik Önlemlerini Geliştirdi

Toyota’nın geçtiğimiz sene başlattığı güvenli sürüşü daha güvenli hale getirecek. Tedbirleri araştırdığı çalışması devam ediyor. Toyota Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen proje, o kadar gelişti ki bu çalışmaların diğer otomobil üreticileriyle de paylaşılması tasarılanıyor.

Savaş uçaklarını sabit tutan ve belirli güvenlik tedbirlerinin alındığı uçuş kontrol sistemini kullanan savaş uçaklarından esin alınarak, otomobiller için bir takım güvenlik tedbirleri geliştiriliyor. Toyota Araştırma Enstitüsü tarafından “Guardian” olarak isimlendirilen sürücü asistanı, sürücünün ve aracın yeteneklerini bir araya getirip, tam bir koordinasyon sağlıyor.

Toyota Araştırma Enstitüsü CEO’su Gill Pratt, CES 2019‘da yaptıkları araştırmaları anlatırken, bu çalışmaları diğer otomobil üreticileriyle de paylaşmak istediklerini söyledi. “Herkes için Guardian” sloganıyla yola çıktıklarını belirten Pratt, bu paylaşımı nasıl yapacaklarına daha karar vermediklerini belirtti.

 

Henüz Toyota araçlarında dahi bulunmayan bu sistemler, bir müddet daha hiçbir otomobilde görülemeyecek. Çalışmaların bitirmesiyle beraber öncelikle Toyota araçlarında göreceğimiz savunucu tedbirleri içeren sistem, diğer otomobil üreticileriyle yazılım olarak veyahut bir donanım-yazılım ikilisiyle paylaşılabilir.

Bilindiği gibi Toyota, yaşlılar ve engelliler gibi robot taksilere ihtiyaç duyan insanlar için özerk otomobiller geliştirmeyi tasarılıyor. Pratt, CES’de verdiği röportajda bu araçların yola çıkmasından önce yapılması şart olan bir hayli şey olduğunu ve yaptıkları çalışmaların bu doğrultuda ilerlediğini söyledi.

Geliştirdikleri teknolojiyi kısaca özetleyen Pratt, “Guardian aslında daimi olarak meseleleri izleyen bir sistem. Sürücü aracı kullanırken, Guardian bir mesele tespit ederse devreye giriyor.” diye konuştu. Kazaları büyük oranda önleyeceği düşünülen bu sistemin nasıl kullanılacağını önümüzdeki yıllarda göreceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen