1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Torrent Sitelerinde Çok Zararlı Bir Yazılım Keşfedildi…PirateMatryoshka!

Torrent Sitelerinde Çok Zararlı Bir Yazılım Keşfedildi…PirateMatryoshka!

Dünyanın en popüler torrent sitelerinden biri olan Pirate Bay’i inceleyen Kaspersky Lab araştırmacıları, buradan yayılan yeni bir zararlı yazılımı tespit etti.

Her gün yeni dolandırıcılık teknikleriyle insanları kandırmaya çalışan siber suçlular, bunu nispeten daha basit yapabilecekleri Pirate Bay’de şanslarını deniyorlar. Kaspersky Lab, Pirate Bay üzerinde yayılan yeni bir zararlı program keşfetti.

korsan-bayragı-bir-portal-min

Çok katmanlı yapısı, gizli olması ve neredeyse sonsuz sayıdaki fonksiyonları sebebiyle Rus oyuncağı matruşkaya benzetilen zararlı program, bu yüzden “PirateMatryoshka” adını almış. Bu virüs, torrent Kullanıcılarının kimlik bilgilerini çalıyor.

Kaspersky Lab Güvenlik Uzmanı Anton Ivanov, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada Kullanıcının bilgisayarına kötü amaçlı uygulamalar kuran programlara son derece sık rastladıklarını ama PirateMatryoshka’nın çok daha komplike bir yapısı olduğunu ifade etti.

İlgili Yazı

Biraz Photoshop ile Neler Yapılabileceğinin Kanıtı 18 Fotoğraf

“Siber suçlular zararlı programları tanınmış uygulamalar, oyunlar, medya dosyaları ve diğer talep gören içerikler gibi gösteriyorlar. Siber suçlular her zaman yeni dolandırıcılık teknikleriyle karşımıza çıkıyor. Buradaki olayda Kullanıcıların bilgisayarlarına reklam programı kuran zararlı içerik, torrent takipçileri üzerinden dağıtılmış. Sonuçta, saldırıdan etkilenen torrent Kullanıcıları, sadece sistemlerine reklam programları ya da zararlı program bulaştırmakla kalmıyor, hesap bilgilerini de yitiriyor.”

siber-suclar-bir-portal-min

Ivanov, Kullanıcıların bilgisayarlarını koruyabilmeleri için şu tavsiyelerde bulundu:

“Cihazlarınızı güvenliğini sağlamak için sadece resmi sayfalardan indirilen Yasal programlar kullanın. Web sitelerinin gerçek olup olmadığına daha çok dikkat edin. Gerçek olmasından emin olmadığınız siteleri ziyaret etmeyin. Kimlik bilgilerini güvenilir bir biçimde otomatik dolduran ve çoğu farklı tehdide karşı kapsamlı koruma sağlayan, Kaspersky PassWord Manager ve Kaspersky Security Cloud gibi güvenilir güvenlik çözümleri kurun.”

İlgili Yazı

Telefonunuzdan Acilen Silmeniz Gereken 10 Uygulama Türü (Android)

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz İnternet Kategorimize de Göz Atabilirsiniz

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen