1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. TESS, İlk Kez Dünya Boyutunda Bir Gezegen Keşfetti

TESS, İlk Kez Dünya Boyutunda Bir Gezegen Keşfetti

NASA’nın inceleme uydusu TESS, ilk kez Dünya boyutlarında bir gezegeni keşfetti.

Johanna Teske, Paul Butler, Steve Shectman, Jeff Crane ve Sharon Wang’un içinde bulunduğu, gökbilimcilerin yaptığı incelemeye göre, NASA’nın Transiting Exoplanets Survey Satellite adlı uydusu Dünya boyutlarında bir gezegen keşfetti. Yapılan bu inceleme Astrophysical Journal Letters’da yayımlandı.

Araştırmanın yazarlarından Johanna Teske “Bu çok heyecanlı, yalnızca bir yıl önce çalışmaya başlayan TESS, gezegen keşfetme konusu ile ilgili çığır açacak konumuna geldi” dedi. Şili’de bulunan Las Campanas Observatory’deki Magellan 2 teleskopunda bulunan Planet Finder Spectrograph (PFS) da bu buluşta çok önemli bir rol oynadı.

PFS, Dünya boyutundaki gezegenin keşfinde gezegenin kütlesini ölçmede yardımcı oldu.Butler ve ekip arkadaşlarının öncülüğünde tasarlanan bir metodu kullanarak Shectman ve Crane tarafından oluşturulan PFS, radyal hız metodu adı verilen bir yöntemi kullanıyor.

Bu yöntem şu an için gökbilimcilerin, gezegenlerin kütlelerini ölçmelerini sağlayan tek yol. Gezegenin kütlesini bilmeden, yoğunluğunun ve genel kimyasal kompozisyonunun bilinemeyeceği de göz önüne alındığında PFS son derece kritik bir konumda bulunuyor.

tess-ilk-kez-dunya-boyutunda-bir-gezegen-kesfetti-bir-portal-1

Teske, PFS hakkında “PFS, Southern Hemisphere’da bulunan ve bu ölçümleri yapabilen tek enstrüman. Yani TESS tarafından bulunan gezegenleri karakterize edebilme konusu ile ilgili çok önemli” dedi.

Yeni keşfedilen HD 21749b gezegeninin yörüngesini tamamlaması 36 gün alıyor ve bu süre şu ana kadar TESS tarafından keşfedilen en uzun periyot konumunda bulunuyor. TESS’in içinde barındırdığı yöntem yüzünden, keşfedilecek gezegenlerin yörünge periyotlarının 10 günden az olacağı öngörülmüştü. Dolayısıyla HD 21749b, bu yönden da son derece alışılmadık bir konuma sahip.

İlgili Yazı

Robot Arılar, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Destek Verecek

Gezegenin Boyutu

Gezegenin bulunduğu sistemin yıldızı, bizim Güneş’imizin yüzde 80’i kadar ve Dünya’dan aşağı yukarı 53 ışık yılı uzaklıkta. HD 21749b’nin kütlesi Dünya’nın kütlesinin aşağı yukarı 23 katı Ve Yarıçapı ise Dünya’nın 2,7 katı. Yoğunluğunun gösterdiği kadarıyla gezegenin önemli bir atmosferi var yalnız kayalık bir gezegen değil. Bu da gökbilimcilerin, soğuk gezegenin atmosferinin evrimini ve kompozisyonunu anlamasına yardımcı olabilir.

Bundan daha heyecan verici olan şey ise HD 21749b’nin bir kardeş gezegeni bulunuyor: HD 21749c. Bu gezegenin yörüngesini tamamlaması 8 gün alıyor, boyutu kardeşinden daha ufak ya da klasik Dünya boyutlarında.

Wang HD 21749c hakkında “Bu kadar ufak bir gezegenin kompozisyonunu ve tam anlamıyla kütlesini ölçmek son derece zorlayıcı olacak, yalnız Dünya ile karşılaştırmayınca HD 21749c çok önemli. PFS ekibi bu konu ile ilgili veri toplamaya devam ediyor” dedi.

tess-ilk-kez-dunya-boyutunda-bir-gezegen-kesfetti-bir-portal-1

TESS vasıtası ile gökbilimciler, ilk kez ufak ötegezegenlerin kütlelerini, atmosferik kompozisyonlarını ölçebilecekler. Küçük ötegezegenlerin galaksimizde son derece sık bulunmasına rağmen, onların çeşitliliklerinden öğrenilecek çok fazla şey var.

Diana Dragomir “Dünya boyutlarında birkaç düzine gezegen bulmayı bekliyoruz. Bu bizim ilk keşfimizdi ve TESS için de bir kilometre taşı. TESS, ufak gezegenler ve ufak yıldızlar bulmamız için bize yol açtı ve bu gezegenlerden biri potansiyel yaşam barındırıyor olabilir” dedi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen