İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Tesla’ya Rakip İsveç’ten Geldi
Trendlerdeki Yazı

Tesla’ya Rakip İsveç’ten Geldi

İsveçli Volvo’nun bir süre önce performans markası olarak lanse ettiği Polestar, ikinci modelini tanıttı. Tamamen elektrikle çalışan ve Polestar 2 adı verilen sedan otomobilin, direkt olarak Tesla ile rekabet için geliştirildiği ifade ediliyor.

volvo

Elektrikli otomobiller kervanına İsveç’ten yeni bir model katıldı. Buna göre, Volvo’nun ‘premium performans’ markası Polestar, yüzde yüz elektrikli bir sedan model tanıttı.
Polestar 2 adı verilen modelin, 5 koltuklu yapısıyla direkt olarak Tesla Model 3 ile rekabet için geliştirildiği vurgulanıyor.

İsveç’in Stockholm şehrinde tanıtılan Polestar2; 59 bin 900 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

volvo 2

Tam şarj ile 440 kilometre menzile sahip model, 416 kilometre menzil sunabilen Model 3’ten daha çok yol gidebilmesi ile dikkat çekiyor. Buna karşın, aracın fiyatının da Avrupa’da 58 bin 800 eurodan satılan Model 3’ten daha yüksek olduğu görülüyor.

‘YILDA 50 BİN ADET SATARIZ’

Polestar CEO’su Thomas Ingenlath, 2020’nin ilk yarısından itibaren yılda 50 bin adet Polestar 2 satmayı hedeflediklerini kaydetti.

Yıllık üretim kapasitesinin de, satışların gidişatına göre netlik kazanacağı bilgisini veren Ingenlath, “Eğer elektrikli araç pazarı umduğumuz gibi gelişim gösterirse, üretim hacminde bir sınırlamaya gerek kalmayacak. Kapasitenin belirlenmesinde Polestar 2’nin yaratacağı etki ve elektrikli otomobillere verilen teşvikler belirleyici olacak” dedi.

Küresel satış hedeflerine de değinen Ingenlath, dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’in, Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki satışlarının aşağı yukarı üçte birini oluşturmasını beklediklerini ifade etti.

volvo 3

KÜRESEL REKABETTE ELEKTRİKLİLER ÖNE ÇIKIYOR

Gün geçtikçe içten yanmalı motorlara karşı ilginin azaldığı Çin ve Avrupa’da, tüketiciler elektrikli modellere daha çok yöneliyor. Gelişmeler, her iki pazarda da üreticilerin daha fazla elektrikli model tanıtımına ağırlık vermesine sebep veriyor.

Volvo’nun daha önce tanıtacağını belirttiği 5 tam elektrikli modelin ilki olan Polestar 2’nin tanıtımı da, Tesla’nın Avrupa’daki ve Çin’deki Model 3 satışlarını artırmaya çalıştığı bir zamana denk geldi.

Öyle ki, söz konusu pazarlarda elektrikli otomobillere verilen destekler artarken, ABD’de ise tam tersi bir vaziyet söz konusu. Neticede, kendi ülnetde satışların düşmesi tehlikesi ile karşı karşıya kalan Tesla da, soluğu Avrupa ve Çin’de almış vaziyette.
Son dönemde, Çin’deki ve Avrupa’daki geleneksel yanmalı motorlu taşıtlara olan isteğin, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının da etkisiyle yavaşlaması da, markalar için elektrikli araç piyasasında daha çok varlık göstermenin önemini artıran bir diğer neden olarak karşımıza çıkıyor.

volvo 4

Bu noktada, Volvo’nun Polestar üzerinden elektrikli araç pazarını domine eden Tesla ile rekabete soyunduğu gibi, Volkswagen, MercedesBenz ve BMW gibi markaların da premium elektrikli modelleri ile bir süredir pazar paylarını artırmaya çalıştığını belirtmekte yarar var.

ÜRETİMİ ÇİN’DE YAPILACAK

Gelişmeler, Tesla’nın yakında Çin’de üretimine başlayacağı Model 3’ün fiyatlarını aşağı çekmesine neden olurken, 100 yıllık üreticilerin de dünyanın en büyük pazarını Tesla’ya kaptırmamak için üretimlerini buraya taşıdığı fark ediliyor.

Bu kapsamda, Polestar 2nin de Çin’de üretileceği açıklanması sürpriz olmadı. Volvo modelleri ile aynı platformu paylaşan Polestar modelleri, markanın Çinli sahibi Geely’nin tesislerinde üretilecek. Bu sayede, modelin Çin’deki fiyatlarının ülkeye ithal edilen rakiplerine göre daha makul seviyede kalması hedefleniyor.

İlk etapta, Çin, ABD, Kanada ve 6 Avrupa ülkesinde satışa sunulacak modelde, sigorta ve bakım maliyetleri için yeni bir ödeme opsiyonu sunulacağı bildirildi. Buna göre, söz konusu ücretlerin aylık üyelik ücreti gibi bir model ile ödenebileceği kaydedildi.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Diğer Otomobil Haberlerimize de göz atabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen