Telsa’nın yükselişi ABD’yi elektrikli araca itiyorTelsa’nın yükselişi ABD’yi elektrikli araca itiyor

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın hisselerinde bu yıl yaşanan yüzde 730’un üzerinde değer kazancıyla piyasa değeri 658 milyar dolara yükselmesiyle birlikte ABD’li otomobil üreticileri elektrikli araca daha sıcak bakmaya başladı. ABD’li tüketicinin büyük araç sevgisi sebebiyle bugüne kadar sıcak bakmadığı elektrikli araçlarla ilgili 2020 yılının elektrik araca sıcak bakması için önemli bir yıl olduğu belirtildi.

ABD’li elektrikli otomobik üreticisi Tesla’nın 2020 yılındaki yüzde 730’luk büyümesi sonrası büyük araç sevgisi olduğu bilinen ABD halkındaki elektrikli araca baktığı negatif algı yavaş yavaş kırılmaya başladı.

Reuters’ın haberine göre 2020 yılında Tesla’nın inanılmaz yükselişi sonrası ABD’li otomobil üreticilerinin elektrikli araç üretimi için geçtiğimiz yıllara göre daha sıcak baktığı belirtilirken İngiltere ve Japonya gibi büyük ülkeler 2030’lu yıllarda içten yanmalı otomobilleri kaldırmayı planladığını açıkladı.

“ELEKTRİKLİ ARAÇ BATARYASIYLA AKÜ FİYATLARI DENKLEŞECEK”

2020 yılı, General Motors İcra Kurulu Başkanı Mary Barra ve diğer üst düzey endüstri yöneticilerinin ‘Musk’ın Tesla’sını taklit etmeye başladığı yıl’ olarak nitelenirken Mary Barra, “Elektrikli araç bataryasının maliyetleri yakın bir zamanda içten yanmalı araçların akü fiyatıyla aynı denkliğe ulaşacak” ifadelerini kullanırken ABD halkının benzinli kamyonet ve SUV’lara olan merakının altı çizildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok satan araçlar büyük, petrol ürünleriyle çalışan kamyonetler olarak bilinirken aracı kurum Bernstein’ın yayınladığı raporda ise, ülkedeki en iyi elektrikli araç ve batarya üreticilerinin 2023’e kadar maliyetlerini içten yanmalı araç aküsünün maliyetiyle neredeyse aynı seviyeye taşıyabileceğini açıkladı.

S&P 500 ENDEKSİNDE İŞLEM GÖRMEYE BAŞLIYOR

Elon Musk’ın CEO’su olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, tarihin en büyük yeni üyesi olarak S&P 500 Endeksi’ne katılıyor. Tesla hisseleri bugün itibarıyla S&P 500 Endeksi içerisinde işlem görmeye başlayacak. S&P 500 Endeksi’ndeki ağırlığı yüzde 1,69 ile beşinci sırada gelecek olan Tesla, Alphabet’in iki hisse sınıfı tek sayıldığında endekste değeri en yüksek altıncı şirket olacak.

HİSSE BAŞINA 695 DOLAR

S&P 500 Endeksi’ni eşik değer olarak kabul eden yatırımcıların, endekse dahil olması öncesinde Tesla hisselerine yönelmesiyle birlikte Cuma günü yüzde 6’ya yakın bir yükseliş yaşandı. Tesla, hisse başına 695 dolar ile tüm zamanların zirvesinden kapattı.

 

 

Pazartesi günkü açılışta serbest dolaşımdaki paylara göre S&P 500 Endeksi’nde ağırlık sıralaması en yüksek ilk 10 şirket, Apple (yüzde 4.67), Microsoft (yüzde 5.29), Amazon (yüzde 4.37), Facebook yüzde (2.13), Tesla (yüzde 1.69), Alphabet A (yüzde 1.66), Alphabet C (yüzde 1.61), Berkshire Hathaway B (yüzde 1.39), Johnson & Johnson (yüzde 1.30) ve JPMorgan & Chase (yüzde 1.16) şeklinde olacak.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.