1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Telefonunuzdan Acilen Silmeniz Gereken 10 Uygulama Türü (Android)

Telefonunuzdan Acilen Silmeniz Gereken 10 Uygulama Türü (Android)

Mobil program aleminde çok çok alternatif var, bu alternatifler gün geçtikçe artıyor. Eğer aygıtınızın sağlığını, bilgilerinizin güvenliğini gözetiyorsanız birtakım kategorideki programları katiyen yüklememeniz gerekiyor . Üstelik bu hususta işletim sistemi ayrımı da bulunmuyor.
Her gün derli toplu olarak kullandığınız kaç tür program var? Dahil olduğunuz kullanıcı kategorisine göre bu rakam değişebilir. O vakit şu şekilde soralım: Telefonunuzdaki programları ne amacıyla yüklüyorsunuz? İşte bu bozukluğun cevabı, direk aygıtınız ve sizinle alakalı halleri meydana koyuyor.

2018’de doruk yapan veri güvenliği endişelerini fazla kişi  ciddiye almıyor. Yakın vakitte şahsi bilgilerimiz bizim için büyük kaygı kaynağı olacaklar, giderek daha çok insan bu mevzuya önem verecek.

telefonunuzdan-kaldırmanız-gereken-uygulamalar-bir-portal
Diğer taraftan kötü niyetli mobil programların aygıt sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiklerini de söylemek lüzum. Eğer şarjınız acele bitmeye, telefonunuz durup dururken kapanmaya başladıysa gerisinde muhtelemelen gözünüzden kaçan bir programınparmağı var demektir.

Uygulama gerçekleştirme ve yayınlamak emek istiyor. Android ve iOS platformları emniyet yönünden değişik alternatifler, değişik niteliklere sahip programlar sunsalarda mühim bir ayrıntı var. İyi bir geliştirici, şayet hedefi kötüyse hem Apple’ı hem de Google’ı manipüle edebiliyor. Peki o halde ne yapacağız? Cihazımıza zarar verecek, bilgilerimizi çalacak program türlerinden uzak duracağız.

Bu hafta Mobil Uygulama Reçetesi köşemizde, kesinlikle uzak durmanız gereken  program türlerini derledik.

Önemli Not: Bu listede yer alan programlar, bulundukları başlık altında anlatılan riskleri taşımaktadırlar. Kullanma özgürlüğü tekrar siz kullananlara aittir.

1. RAM performansını arttırdığını ifade eden programlar:

telefonunuzdan-kaldırmanız-gereken-uygulamalar-bir-portal 1
Mobil programlar, arka planda donanımızın en mühim bileşenlerinden olan RAM hafızasını kullanırlar. Aynı vakitte bataryanızdan ciddi şekilde enerji alırlar. Genellikle hızlandırma RAM hafızanızdan tasarruf yapıp, daha kesintisiz kullanım vaadi yayınlayan programlar, telefonunuzun ekranı kapalıyken bile bataryanızı resmen sömürürler.

Kısa vakitde şarjı biten bataryaları uzun vakitler süresince doldurup boşaltmak, pillerin ömrünü azaltır. Bu hal telefonunuzu gün geçtikçe daha kısa vakit ile şarj etmeden kullanmanıza neden  olur. Android kullanıcısıysanız, Ayarla bölümünden RAM tüketimini stabile etmek amacıyla ek alternatiflere ulaşabilirsiniz. Bunun için üçüncü parti programlara lüzum yoktur.

Yüklenmemesi gereken programlar: 4 GB RAM Memory Booster, RAM Booster, Game Booster, Speed Booster vb.

2. Dosya temizleme programları:

telefonunuzdan-kaldırmanız-gereken-uygulamalar-bir-portal 2
Evet, ne yazık ki dosya temizleme programları da masum değildir. Telefonunuzda daha çok boş sabit hafıza kısmı olunca hızlanmaları doğaldır. Söz hususu programlar da bunu vadederler. Sildiğiniz birtakım programlar, geride kullanışsız veri çöplüklerini bırakırlar. Hafıza temizleme programları da bu lüzumsuz ve şişmiş dosyaları temizleme vazifesini üstlenirler.

Buraya kadar her şey normal görünüyor. Ancak tekrar arka planda çalışıp batarya performansınızı kötü etkileyen, kimi vakit silmemesi gereken mühim çekirdek dosyaları da silen programlardan söz ediyoruz. Zamanla aygıtınızın kararlılığını bozan bu programlar, aygıtınızın düzenini bozuyor.

Ne yapmalısınız? Esasında çok basit. Sırayla Ayarlar, Depolama seksiyonuna gelip “Yer Aç” sembolüne tıklayın. Bu aşamada ister kullanmadığınız programları silin, dilerseniz Uygulamalar listesinden “Önbelleği Temizle” opsiyonuna dokunun. Hem de Google’ın Files adlı programını marketten indirip, derli toplu olarak veri hijyenikliği yapabilirsiniz.

Yüklenmemesi gereken programlar: Clean Master taklidi programlar, Temizleyici, Super Cleaner, CCleaner, Master Cleaner vb.

3. Ön yüklü olarak gelen lüzumsuz programlar:

telefonunuzdan-kaldırmanız-gereken-uygulamalar-bir-portal 3
Yeni bir telefon satın aldığınızda, yapımcınızın anlaşmaları gereği birtakım oyun ve programların durumu hazırda yüklü kutudan çıkar çıkmaz yüklü olduklarını görürsünüz. Otel arama programları, alışık olmadığınız büro programları, alış veriş programları, hem de sosyal medya programları. Belki kullanacaksınız, yalnız yapımcınızın yaptığı dayatmayla değil.

Ön yüklü olarak gelen programları kaldırmanıza ne yazık ki her yapımcı izin vermiyor. Bunun içi o programları pasif duruma getirmek en geçerli ve toplu çözümlerden birisi. Ayarlar seksiyonuna gidin, Uygulamalar alternatifini açın ve kullanmayıp silemediğiniz her programya dokunup, şu prosedürleri uygulayın:

İzinler bölümünden bütün izinleri devre dışı bırakın,
Depolama bölümünden “önbelleği” ve “bilgileri temizle” alternatiflerine dokunun,
Veri tüketimi bölümünden “Arka plan veriler” ve “sınırsız veri tüketimi” alternatiflerini devre dışı bırakın,
Uygulama ayrıntıları ekranında “durmaya zorla” opsiyonuna dokunarak, programlamayı pasif duruma getirin.

4. Batarya ömrünü arttırdığını ifade eden programlar:

telefonunuzdan-kaldırmanız-gereken-uygulamalar-bir-portal 4
Tıpkı RAM ve sabit hafıza birimlerini ferahlattığını ifade eden programlar gibi batarya arkadaşı olduğunu ifade eden programlar da masum değiller. Çünkü bütün işletim düzeneğinin bütün çalışan program ve hizmetlerine erişim sağlayarak, aygıtınızı sınırlandırırlar. Genellikle Android 7.0 ve üzeri aygıtlarda, batarya iyileştirmesi yapan programlar pek işe yaramazlar. Zira bu sürümler, bataryayı en iyi şekilde değerlendirmek üstüne programlandılar.

Ne yapabilirsiniz? Ayarlar bölümünden Pil (ya da Güç Tüketimi) seksiyonuna gelin, alta doğru indiğinizde son birkaç saat içinde en çok enerji tüketen programların listesini göreceksiniz. Bu listedeki programların üstüne dokunun, açılan ekranda “durmaya zorla” opsiyonuna dokunun. Merak etmeyin WhatsApp gibi programlar, bildirim geldiği an tekrardan uyanacaklardır.

Yüklenmemesi gereken birtakım programlar: Battery Saver, Kaspersky Battery Saver, Battery Doctor, Pil Tasarrufu vb.

5. Arka planda bilgileri balon gibi şişen sosyal medya programları:

telefonunuzdan-kaldırmanız-gereken-uygulamalar-bir-portal 5
Facebook ve Messenger gibi programlar, aygıtınız ne kadar üst seviye olursa olsun, bir vakit sonra kötü yan etkiler göstermeye başlarlar. GB GB biriken arka plan dosyaları, bundan sonra performansı kötü etkilemeye başlar. Bu programlar yerine Facebook Lite, Messenger Lite gibi alternatifleri tercih edebilirsiniz. Eğer programın Lite sürümü yoksa internet tarayıcısı üstünden kullanabilirsiniz.

Eğer kullandığınız programın tarayıcı desteği de yoksa, ana programın bilgilerini, 2. maddede yer alan prosedür sırasına göre temizleyebilirsiniz.

6. Dosya yöneticisi programları:

telefonunuzdan-kaldırmanız-gereken-uygulamalar-bir-portal 6
Dosyalarınıza basitçe ulaşmak, klasörlerinizi organize etmek isteyebilirsiniz. Üreticiniz, size harici bir dosya yöneticisi programı sunmamış olabilir. Bu bile üçüncü parti programlara güvenmeniz için  bir neden değil.

Ayarlar bölümünden Depolama opsiyonuna gidin, listeden Dosyalar opsiyonuna dokunun. Yeni klasör açma ve dosyalarını taşıma prosedürlerinizi bu ekran üstünden yapabilirsiniz.

Yüklenmemesi gereken programlar: ES Dosya Yöneticisi taklidi programlar, ayrıntılı File Manager adlı programlar, X-plore, Total Commander vb. (Asus, General Mobile ve Motorola gibi yapımcıların programlarını kullanabilirsiniz)

7. Gizlilik vadeden, tanınmış olan yalnız casus tarayıcılar:

telefonunuzdan-kaldırmanız-gereken-uygulamalar-bir-portal 7
İnternet gezintinizi Google Chrome ya da yapımcınizin tarayıcısı üstünden gerçekleştirme istemeyebilirsiniz. Bunun amacıyla alternatif arayışındaysanız, karşınıza pek çok tarayıcı alternatifi çıkacaktır. Bu tarayıcıların mühim bir kısmı, size VPN gibi bedava servisler sunma vadinde bulanacaklar. Nitekim büyük çoğunluğu bütün sörf deneyiminize dair bilgileri toplama, aygıtınızın her köşesine ulaşma hakkına sahip olacak.

O programlar yerine Mozilla Firefox, Opera, Mint ve Microsoft Edge gibi tarayıcıların varsa Lite sürümlerini tercih edin.

Yüklenmemesi gereken programlar: UC Browser ve Dolphin Tarayıcı taklidi programlar,Kiwi Browser, Quick Browser, Aloha Browser, Private Browser vb.

8. Sürüsüne bereket medya oynatıcı ve ses performansını arttırma programları:

telefonunuzdan-kaldırmanız-gereken-uygulamalar-bir-portal 8
Fotoğraf ve videolarınız görüntülemek, depoladığınız .mkv gibi uzantılara sahip videolarınızı açmak dilerseniz, Android’in gömülü hizmetleri yetersiz kalabilir. Hem de GooglePlay Music gibi oynatıcılar, dilediğiniz her şeyi bir arada sunmayabilir.

Bütün deneyimleri yayınlayan bir program amacıyla o kadar da uzağa gitmenize lüzum yok. Bilgisayar dünyasının efsaneleri olan VLC ve GOM gibi oynatıcıların Android programlarına başvurun.

Eğer telefonunuzdan çıkan sesin düşüklüğünden şikayetçiyseniz, bir program ile bunun çözüleceğine inanmayın. Yazılımsal olarak ses performansınız arttırılabilir, bu da hoparlörlerinize kalıcı zararlar verebilir. Bizden söylemesi.

Yüklenmemesi gereken programlar: Müzik Çalar adlı sonsuz program, Video Oynatıcı adlı sonsuz program, BlackPlayer, Dub Music Player, Pi Mp3 Çalar, Lark Player, Poweramp taklidi programlar, Ses yükseltici, Sesi arttırın,Basgüçlendirici,Ekolayzır güçlendirici vb.

9. Tanınmayan geliştiricilerin ürettiği fotoğraf ve video planlama programı:

telefonunuzdan-kaldırmanız-gereken-uygulamalar-bir-portal 9
Hiç tanımadığınız birisi galerinize bakmak isterse, derhal açıp bütün fotoğraflarınızı gösterir misiniz? O halde güvenirliğinden kuşku ettiğiniz, ismini hiç duymadığınız geliştiricilere ait fotoğraf planlama programlarını da indirmeyin. Galerinize erişim sağlayacak bu programların yapımcılarını araştırın, elinizden geldiğince tanınan şirketlerin ürünleri dışında program yüklemeyin.

Adobe, Google, Instagram ve daha pek çok bilindik şirketin durumuhazırda çok iyi fotoğraf planlama programları var. Filtreler için fotoğraflarınızı casus programlarla dünyayla paylaşmayın.

Yüklenmemesi gereken programlar: Photo Collage adlı pek çok program,PicCollage,CollageMaker,PhotoEditor,FotoKolaj,Fotoğraf Kolaj Düzenleme vb.

10. Neredeyse bütün anti-virüs programları:

telefonunuzdan-kaldırmanız-gereken-uygulamalar-bir-portal 10
Eğer yukarıda söylediğimiz bütün maddelere ilgi eder, güvenilmeyen programları yüklemezseniz virüsler hususu ile alakalı da korkmanıza lüzum yok. Stabil ve en uygun bir kullanım düzeniyle kötü hedefli programların bulaşma tehlikesini en aza indirebilirsiniz. Antivirüs programları, asli anlamda aygıtlarımızı korusalar da bundan sonra gereksizler.

Dikkat etmeniz gereken şey, Play Store dışından program yüklememek. Zira dışarıdan gelen dosyaları Google’ın denetim etme olanağı bulunmuyor. Bu amaçla pek çok zararlı program aygıta bulaşabiliyor. Elinizden geldiğince market dışından program yüklemeyin. Yükleseniz bile kesinlikle dosyayı bilgisayar içerisinde virüs taramasından geçirip telefonunuza aktarın.

Geniş çaplı bir listenin sonuna geldik. Bu listeyi okuduktan sonra Play Store üstünde yükleyecek program bulmakta zorlanabilirsiniz. Eğer aygıtınızın sağlığını ve bilgilerinizin güvenliğini önemsiyorsanız, esasen her programlamayı yüklememeniz gerekiyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen