İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Teknolojinin Nasıl Geliştiğini Gösteren Bilimsel Deney

Teknolojinin Nasıl Geliştiğini Gösteren Bilimsel Deney

Teknolojiyi, komplike teknolojik aletlerin nasıl bu noktaya geldiğini anlayabiliyor muyuz? Bilim insanları, bu problemin yanıtını bulmak için son derece kolay bir deney gerçekleştirdiler.
Arizona Devlet Üniversitesi (ASU) inceleme ekibinin Nature Human Behaviour dergisinde yayınladığı inceleme, kültürel evrimin yeni adaptif bilgiler oluşturabileceğini ileri sürüyor. Üsteli bu bilgiler, insanlar ne yaptıklarını anlamasalar bile oluşmaya devam ediyor.

Geleneksel toplumlarda teknoloji, sadece insan marifetiyle oluşturulabilmek için fazla karmaşık geliyor. “Kültürel niş” hipotezine göre komplike teknolojiler, nesilden nesile aktarılan kültürel birikimin bir sonucu olarak ortaya çıkıyorlar.

 

Araştırmacıların ortaya attığı bu görüşü test etmek için etkili bir deney gerçekleştirildi:

teknolojinin-nasıl-geliştiğini-gösteren-bilimsel-deney-bir-portal 1
Deneyin ilk aşamasında Katılımcılara hafif eğimli bir rampada duran dört çubuklu bir tekerlek gösterildi. Tekerleğin merkezine uzak ve yayakın olarak konumlandırılan çubukların her birisi kendi ağırlığına sahipti.

Katılımcılar “iletim zincirleri” adı verilen, beşer kişiden oluşan 14 gruba bölündü. Katılımcıların bu aşamadaki görevi, çubuklara ağırlık takarak rampadan aşağıya giderken daha süratli dönmelerini sağlamaktı. Dönüş hızı arttıkça, tekerlek daha hızlıca inebiliyordu.

Her zincirdeki ilk Katılımcı, tekerin rampadan aşağı daha süratli inmesini sağlamak için birkaç deneme yaptı. Gruplardaki ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci kişilerin de önceki Katılımcının yaptığı ayarlamaları görmelerine izin verildi.

14 gruptan oluşan Katılımcıların ortalamasına bakıldığında sonucun her seferinde daha iyiye gittiği görüldü. Son grubun rampadan yuvarladığı tekerlek, olabilecek en hızlı biçimde yuvarlanıyordu.

Bu deneyden sonra her Katılımcıya anlama testleri yapıldı ve farklı pozisyonlarda ağırlıkları bulunan hangi iki tekerleğin daha süratli olduğu soruldu. Sonuçlara göre anlama bölümünde bir gelişme yaşanmamıştı. Katılımcılar görevde ilerleme kaydetse de anlama bölümünde mesafe kat edememişlerdi. İlk Katılımcının cevapları herhangi seçimlere göre nispeten daha iyi olsa da beşinci Katılımcının sonuçları ilk Katılımcıya göre daha iyi değildi.

Sonuçlar bir hayli enteresan:

teknolojinin-nasıl-geliştiğini-gösteren-bilimsel-deney-bir-portal 2

Deneyin ikinci sürümünda, Katılımcılar ağırlıkları neden öyle konumlandırdıklarını belirttilar. Ancak hâlâ anlama bölümünde sistematik bir ilerleme yoktu. Yani insanlar anlamadıkları biçimde, beraber hareket edince daha iyi sonuç aldıklarını gördüler. Kendi yaptıkları prosedürleri açıklayabildiler, yalnız topluca gelişen sonuca şahsi açıklamalar getiremediler.

Institute of Human Origin’de (İnsan Kökeni Enstitüsü) görevli hekime sonrası incelemecısı ve deneyi gerçekleştiren ekipte bulunan Maxime Derex “Çoğu Katılımcı, fiziksel sistemin görece basit olduğu halde ya yanlış ve yaeksik kuramlar üretti.” şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen bu deney, yazı öncesi toplumlarda bile kültürel evrimin nasıl komplike araçlar geliştirdiğini açıklamaya yardımcı oldu. Şu an bizlere belki de son derece karmaşık gelen teknolojik gelişmelerin temelleri küçük bir köyde herhangi bir bilgisayar, laboratuvar ya da kütüphane olmadan üretilmişti. Bugün ise geleceğin teknolojilerini el birliği ile geliştiriyoruz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen