Tayland Kralı’nın resmi sevgilisinin çıplak fotoğrafları gazeteye basıldıTayland Kralı'nın resmi sevgilisinin çıplak fotoğrafları gazeteye basıldı

Evlendikten sadece üç ay sonra kendisine resmi sevgili ataması yapan ve pandeminin vurduğu ülkesini bırakıp haremiyle Almanya’da ultra lüks otele kapanan Tayland Kralı, kendini artan protestoların hedefinde bulmuştu. Ülkede şimdi de resmi sevgilinin 1400’den fazla çıplak fotoğrafının monarşi karşıtlarına sızdırılma krizi yaşanıyor. Aktivistlere gönderilen fotoğraflardan bazılarının İngiliz Daily Mail gazetesinde yayınlanması skandalı daha da büyüttü.

Son dönemde düzenlenen monarşi karşıtı protestolarla dünya manşetlerine taşınan Tayland, bu kez farklı bir şekilde gündemdeydi. Önceki gün, “çıplak fotoğraf krizi” gündeme bomba gibi düştü.
Kral Vajiralongkorn’un karısı Kraliçe Suditha ile resmi sevgili haremi arasındaki açık çekişmeler bu hafta sızdırılan 1400 fotoğrafın haberiyle manşetlere taşındı. Evlendikten sadece üç ay sonra Tayland Kralı’nın kendisine atadığı resmi sevgilisinin çıplak fotoğraflarının monarşi karşıtlarına gönderilmesi büyük bir skandal olarak patlarken, bu fotoğraflardan bazılarının İngiliz Daily Mail gazetesine basılması skandalı daha da büyüttü.
Fotoğraflar, geçen yıl sınır dışı edilip hapse atıldıktan sonra kraliyet ailesine geri dönen, milyarder hükümdarın ‘resmi sevgili’ unvanını taşıyan Sineenat Wongvajirapakdi’yi gösteriyor.
Kral Maha Vajiralongkorn’un sevgilisi Sineenat Wongvajirapakdi’nin 2012 ve 2014 yılları arasında çekilmiş, çoğu çıplak olan fotoğraflarından bazıları, Daily Mail gazetesine, aktivist Pavin Chachavalpongpun tarafından verildi. Chachavalpongpun, Daily Mail’e yaptığı açıklamada, ağustos ayında kendisine isimsiz bir zarf gönderildiğini, zarfın içinden ise bir SD kart çıktığını söyledi. Fotoğrafların, Kral’ın eşi Kraliçe Suthida tarafından, Sineenat Wongvajirapakdi’nin affedilip hareme dahil edilmesini sabote etme amacıyla gönderilmiş olabileceği düşünülüyor.
Aktivit, zarfın içinden ayrıca Sineenat’ın hapishanedeyken telefonundan hack’lediklerini iddia eden bir mektup da çıktığını aktardı.
Fotoğraflardan bazıları banyoda ya da Sineenat’ın arabasında çekilmişti. Bazılarının resmi sevgiliyi tamamen çıplak gösterdiği iddia ediliyor, ancak fotoğrafları Daily Mail’e veren aktivist, bunları paylaşmamayı tercih ettiğini belirtti. Japonya’da yaşayan Pavin Chachavalpongpun, açık fotoğrafların hiçbirini yayınlamayı planlamadığını, ancak ‘monarşinin imajını yıkmak’ için bazılarını paylaştığını söyledi.
Milliyet’in haberine göre fotoğraflar, Tayland dışındaki diğer kraliyet eleştirmenlerine de gönderildi. 
Chachavalpongpun, monarşiyi eleştiren açıklamaları nedeniyle ülkesi Tayland’da adli kovuşturma ile karşı karşıya.
Tüm askeri rütbelerini yitiren ve kendisini kraliçe gibi konumlandırmaya çalışan resmi sevgili, hükümdarın resmi karısı olan ülkenin kraliçesinin kuyusunu kazmakla suçlanmıştı. Bu nedenle hapse atılan resmi sevgiliye, kraliyet ve askeri unvanları geri verilmişti.
Sineenat’ın kendisi tarafından çekildiği düşünülen fotoğraflar, Tayland monarşisi hakkında eleştirel makaleler yazan İngiliz gazeteci Andrew MacGregor Marshall’a gönderildi. Marshall, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Görüntülerin çoğu kendi çektiği fotoğraflar ve onlarcası çok açık. Vajiralongkorn’a göndermek için bu açık fotoğraflarını çekmiş olması muhtemel görünüyor” ifadelerini kullandı.
Koi Wongvajirapakdi adıyla da bilinen Sineenat, geçen Temmuz ayında kralın 67’nci doğum günü münasebetiyle resmi metres unvanı almıştı. Kraliyet sarayı, ikilinin yanı sıra Sineenat’ın 60’tan fazla fotoğrafını yayınlamıştı. 46 sayfalık biyografinin de yer aldığı bölüm, dakikalar içinde çökmüştü.
Neredeyse bir asırdır ilk kez bir Taylandlı hükümdar, evlendikten sonra resmi sevgili edinmişti. Tayland Kralı Rama X, 2019’un başlarında dördüncü karısı Kraliçe Suthida ile evlenmişti.
42 yaşındaki Kraliçe Suthida ve 35 yaşındaki resmi sevgili Sineenat, saray güvenlik birimlerinde kıdemli subay olarak görev yaptı. Suthida daha önce Thai Airways’de uçuş görevlisiydi, Sineenat ise ordu hemşiresiydi.
Kral Rama X adıyla bilinen Vajiralongkorn, 1 Mayıs’ta uzun süredir sevgilisi olan ve orduda general rütbesinde olan Suthida Vajiralongkorn Na Ayudhya ile evlenmişti. 
Dünya eşine az rastlanır düğünü konuşurken, özellikle gelinin Kral’ın ayaklarına kapandığı fotoğraf gündem olmuştu.
Kral ve Kraliçe yan yana tahtta otururken, Sineenat Wongvajirapakdi resmen baş metres ilan edilmişti. 68 yaşındaki kralın, hepsi boşanmayla sonuçlanan önceki üç evliliğinden yedi çocuğu var.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.