1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Tanzim Satış Noktaları ile İlgili Bilmeniz Gereken 4 Konu

Tanzim Satış Noktaları ile İlgili Bilmeniz Gereken 4 Konu

Tanzim satış noktalarının hizmete girmesi ile beraber ‘Tanzim satış noktası nedir?’, ‘Nerelerde, neden kuruldu?’ gibi cevapsız soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.
Hükumetin, çoğalan besin fiyatlarına tedbir olarak meydana koyduğu tanzim satış noktaları, ulusal belediyeler yönünden Pazartesi günü itibarıyla vatandaşın hizmetine açıldı. Büyük bir münakaşa hususu olan tanzim satış noktaları, ilk günden itibaren büyük ilgi gördü. Açılması ile beraber tanzim satış noktaları ile alakalı kafalarda birkaç soru işareti oluştu; tanzim satış nedir? Tanzim satış noktaları nerelere neden kuruldu? BBC Türkiye, bu suallere dört maddede cevap vermeye çalıştı.

Tanzim satış nedir?

Sabah gazetesi yazarı Erdal Şafak, 2012 senesinde yazdığı köşe yazısında tanzim satışın, 1970‘li senelerde devresinin İzmir belediye başkanı İhsan Alyanak’ın gelir standardı düşük olan bireylerin eti, kömürü, sebze ve meyveyi pazara göre daha ucuza almalarını sağlamak amacıyla bir teknik geliştirmesiyle meydana çıktığını aktarmıştı.
O günlerde açılan tanzim satış noktaları, daha sonra Tansaş marketlere dönüşüyor ve 80’li senelerde Tansaş, tanzim satış sağlayan bir market zinciri durumuna geliyor. İlk olarak Doğuş Grubu bünyesine katılan Tansaş, 2005 senesinde ise Migros’a satıldı. Tanzim satış sağlayan ilk marka, bu sayede yavaş yavaş silinip gitmiş oldu.

Tanzim satış noktaları nerelerde kuruldu?

Tanzim satış noktaları İstanbul’da 50, Ankara’da ise 15 değişik noktada hizmete açıldı. Tanzim satış çadırları Ankara’da hafta içi her gün 10.0022.00 saatlerinde, İstanbul’da haftanın yedi günü 10.00 ile 19.00 saatleri arasında satış gerçekleştirecek. Tanzim satış noktalarında kredi kartı da geçerli olacak.

tanzim-satış-bir-portal

Tanzim satış noktalarında hangi mamüller bulunuyor?

Henüz yeni bir program olan tanzim satış noktalarında şu an amacıyla domates, salatalık, ıspanak, patates, soğan, patlıcan ve biber gibi mamüllerin satışı yapılıyor fakat gelişen dönemde ürün çeşitliliğinin yükselmesi bekleniyor. Tanzim satış noktalarına gelen yurttaşların her üründen 3 kilogram alma hakkı bulunuyor.

Tanzim satış noktaları neden kuruldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Şubat tarihli AKP takım toplantısında, ‘’Biberiydi, çarlistonuydu, patlıcanıydı, domatesiydi; her şeyde bu fiyatları gerekirse ayarlama kararını aldık, adımlarımızı atacağız. Belediyelerimiz aracılığı ile biz bu adımları atacağız.’’ sözleri ile tanzim satış noktalarının açılacağını belirtmişti.
Tanzim satış noktalarının kurulmasının en mühim sebebi besin fiyatlarındaki enflasyonun olağanüstü seviyelerde seyretmesi. Öyle ki; çarliston biberdeki bir aylık fiyat artışı %87.87, patlıcanda %80.94, ıspanakta %67.63, seviyelerine ulaşmış durumda. Geçmişte nerdeyse bütün meyve ve sebzeleri kilo kilo alan vatandaş, taneyle alır duruma gelmiş durumda.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen