İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Tamamen Amacından Sapmış ve Artık Sonu Gelmesi Gereken 10 Oyun

Tamamen Amacından Sapmış ve Artık Sonu Gelmesi Gereken 10 Oyun

Bir zamanlar severek oynadığımız birtakım seri oyunlar, bundan sonra amaçlarından iyice saptılar. Yapım şirketleri, her şeyi tadında bırakmak yerine, hikayeleri ve oynanışı lastik gibi sündürmeyi tercih etti. Artık sonu gelmesi gereken oyunları derledik.
Hala devam eden birtakım oyun serileri, hikayeye yeni bir bakış açısı getirse de bazıları artık sadece kâr amacı güdüyor. Oyuncular, bu hali pek çok oyunda rahatça hissedebiliyorlar. Üzerine ilk oyunlar kadar düşünülmeyen devam yapımları, güzel bir oyun meydana koymanın aksine sadece serinin ismini karalıyor, her yeni oyunla buna devam ediliyor.

10. Mass Effect:

Serinin son oyunu Mass Effect: Andromeda kötü bir oyun değildi, fakat beklentileri karşılayacak kadar da iyi olamadı. Yeni karakterlerle seriyi canlandırmaya çalışan oyun maalesef hedefine ulaşamadı. BioWare’in seriyi geri getirme çabaları takdire şayan olsa da kimi zaman gerçekten yerinde bırakmak gerekiyor.

9. Five Nights at Freddy’s:

İlk oyunu çıktığında korku oyunlarına yeni bir bakış açısı getirdiği amacıyla Five Nights at Freddy’s fazlasıyla sevilmiş, bir anda korku oyunu sevenlerin gönlünde taht kurmuştu. Bu başarının sonrasında geliştiriciler yeni bir oyun çıkardılar. Bu hareket de fazlasıyla mantıklıydı, fakat oyunu metalaştıran oyun geliştiricileri, iki sene içerisinde beş adet FNAF oyunu çıkararak resmen oyunculara spam attı. Kimse yeni oyunu sormasa bile birkaç ay içerisinde yeni bir FNAF oyunu görmeniz mümkündü. Aynı korku sahnesini bin defa görünce, artık oyun korkunç olmuyor.

Ağustos 2014’ten 2018 Temmuz’a kadar tam 6 oyun gördük bu seriden, devam edeceği de söyleniyor…

8. Sonic:

Mavi kirpi Sonic, mutlaka sevilen klasikler arasında yerini almış durumda. Herkes en azından bir kere bir Sonic oyunu oynamıştır. Oyunlar fazlasıyla beğeniliydi ve çoğu şahıs Sonic oyunları sayesinde gerçekten çok keyifli zamanlar geçirdi. Tabii ki her şey tadında güzel… Yeni oyunlarla beraber bütün oyunlar birbirinin kopyası halini aldı ve Sonic dünyasının eski havası tamamıyla ortadan kalktı.

7. Tomb Raider:

Lara Croft’un maceralarına PlayStation 1’de, 1996 senesinde başladığını düşünecek olursanız, oyunun neden devam etmemesi gerekliliğini anlayabilirsiniz. Oyun benzer hikayeyi değişik şekillere sokup bizlere tanıttığı amacıyla bundan sonra serinin de tesiri azalmaya başladı. Video oyun tarihindeki en kuvvetli kadın karakterlerden biri olsa da Lara Croft’un bundan sonra emekliliğe ayrılıp konumunu diğer birine bırakması gerekliliğini düşünüyoruz.

6. Metal Gear:

Hideo Kojima, Konami’yle yollarını ayırdıktan sonra Metal Gear serisi ruhunu kaybetti desek hatalı olmaz. Kojima’nın götürdüklerini geri getirmeye çalışan bir ekip bulunsa da bu görevi başardıkları söylenemez. Oyunları yazan, yöneten, kurgulayan ve tasarlayan şahıs seriyi terk edince, haliyla seri de nitelik bakımından fazlasıyla düşüyor.

5. FlatOut:

Bir arabayı kaç değişik şekilde parçalayabilirsiniz sorusuna senelardır yanıt veren oyun bundan sonra denemeyi bırakmış durumda. Bugbear Entertainment’in FlatOut serisi ilk iki oyunda fazlasıyla değişik bir konsepti meydana koymuş olsa da son iki oyunla bundan sonra zorladığının sinyallerini veriyor. Son oyunlar bu kadar beğenilmediği amacıyla de Bugbear bu seriyi gerisinde bırakmış gibi gözüküyor fakat hala emin olamıyoruz.

4. Resident Evil:

Resident Evil serisini kötülemeden önce bir açıklamada bulunmamız gerekiyor. Bu oyunu burada görünce şaşıranlar yüksek ihtimalle oyunun gerçekten iyi bulunduğunu söyleyeceklerdir. Biz de bu hususta size katılıyoruz fakat burada karşı çıktığımız şey, oyunların bağlantısızken hala aynı isimle çıkıyor olması. Resident Evil 7’ye baktığınızda oyunun önceki oyunlarla hiçbir alakası olmadığını görebilirsiniz. Hikayeyle de bağlantısı olmayan oyun, değişik bir seri olarak sunulsaydı belki de bu listemizde bulunmazdı fakat bundan sonra kâr hedefi güdüldüğü fazlasıyla belli olduğu için Resident Evil da listemize girmekten kendini kurtaramıyor.

3 The Sims:

Oyunlarla arası olmayanın bile bildiği bir seridir Sims. Kendi evimizi ve ailemizi kurup onlarla istediğimizi gerçekleştirme kadar keyifli bir şey olmasa gerek. Birkaç oyun süresince Sims’ten beğeni alsanız da yeni oyunlar geldikçe bir tekrara düşüyorsunuz. Bunun yanı sıra on beşinci kez aile kurup ev yaptıktan sonra gerçekten sıkılmaya başlıyorsunuz. Tabii ki grafik ve fiyat etiketi geliştirmeleri haricinde oyun hep aynı kaldığı da bir gerçek.

2. Pro Evolution Soccer:

Aranızda hala PES 2013 oynayan kaç şahıs var? Arkadaşlar 2019 senesindeyız ve bu zamana kadar 6 yeni PES oyunu, 2013’teki oyunun tesirini bir türlü yansıtamadı. Geçtiğimiz sene Konami’nin FIFA’nın üreticisi EA’ya kaptırdığı Şampiyonlar Ligi lisansından sonra PES, sert bir vuruş yedi. Lisanssız takımları, uydurma ligleri ve oyuncularıyla, bundan sonra gerçekçilikten uzaklaştı. Oyuncu adedi düşünce Konami, kendi iç ekonomisine sahip bedava bir PES sürümü de yayınladı.

1. Call of Duty:

Call of Duty serisi 15 senelik bir seri ve 15 adet Call of Duty oyunu pazara sürüldü. Üstelik bu sayı içerisinde sayısız mobil oyunun ve DLC’nin yeri yok. Eğer zombi oyunlarını dahil edersek 25’i buluyoruz. Defalarca kez II. Dünya Savaşını, Soğuk Savaş’ı, mümkün III. Dünya Savaşı’nı işleyen yapım, bundan sonra kabak tadı vermeye başladı. Oyun öyle bir noktaya geldi ki Call of Duty’nin parodi oyunlayı bile çıktı. Parodi oyun pek de işe yaramamış olacak ki Activision hiç sürat kesmeden Call of Duty serisini çıkarmaya devam ediyor.

Artık kabak tadı vermeye başlayan oyun serilerini listelediğimiz içeriğimizin sonuna geldik. Listede bulunması gerekliliğini düşündüğünüz oyunları yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen