1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. SXSW 2019 Özel: Yakın Zamanda Kullanılabilir 7 Yeni Teknoloji

SXSW 2019 Özel: Yakın Zamanda Kullanılabilir 7 Yeni Teknoloji

Her şey para değil. Büyük işler, büyük Düşüncelerle başlıyor. ABD’nin Teksas eyaletinde, yılın en büyük ve en geniş kapsamlı fuarlarından SXSW 2019 tüm hızıyla devam ediyor. Fuar kapsamında ödüllendirilen bazı girişimler ve teknolojiler ise gerçekten görmeye ufak.
Küçük girişimlerin ürünlerini sergiledikten sonra milyonlarca dolar kazanabildikleri bir fuar düşünün. Her köşe başında bir fikir, her fikrin içinde bilim ve teknolojinin ciddi katkıları olsun. ABD’nin Teksas eyaletinde düzenlenen South by Southwest adlı SXSW fuarı da böyle bir ortama sahip.

Hemen hemen her sektörden kişinin yer alabildiği bu büyük olaya binlerce şirket, on binlerce ziyaretçi geliyor. Orada tanıtılan, ortaya çıkan ürünleri yüzlerce bin insan konuşuyor, milyonlarcası kullanıyor.

Kültür, bakış açıları ve yeniliğe yaklaşımın her zaman parayı ikinci plana attığı SXSW 2019’da Yenilikçi İnovasyon Ödülleri sahibini buldu. Fuarda bulunan binlerce yenilik arasından seçilen bazı özel girişimler ödüllendirildi.

Emin olun ki birazdan göreceğiniz listede bulunan ödüllü girişimlerin çoğu, önümüzdeki yıl milyarlarca dolarlık değerlere ulaşacaklar. Belki bir kısmını dev şirketler satın alarak geliştirmeye devam edecekler.

Campaign Türkiye’de Emre Sayın’ın yazdığı gibi “her şey para değil, bakış açısı”.

Lafı daha fazla uzatmadan SXSW 2019’un en yenilikçi projelerine yakından bakalım.

İlgili Yazı

İstediğiniz Zaman Vücüt Isınızı Dengeleyebileceğiniz Kumaş

Dünyanın ilk yapay zekâlı sağlık asistanı: iN

Tıp biliminin en fazla zorlandığı konulardan birisi de hastalara dair sürekli değişim gösteren verilerdir. İnsanların bu verileri izlerken çoğu ayrıntıyı gözden kaçırma şansları yüksek. Bu yenilikçi cihaz ise yapay zekâ desteğiyle verileri unutmuyor, nasıl değiştiklerini takip ediyor.

Hastaların sağlık analizlerini sürekli olarak gerçekleştiren cihaz, bunun yanı sıra makine öğrenimi desteğine de sahip. Veriler anlık olarak sağlık uzmanlarına aktarıldığı için anında müdahale yapmak basitleştiriyor. Kronik rahatsızlıklara sahip hastların sağlığı için daha etkili bir teknolojik ekipman bulmak imkânsız.

 

Akıllı telefonla kullanılan Dünyanın ilk şahsi ultrason cihazı: Butterfly IQ

Ultrason cihazları, birçok iç hastalığın riskli bir müdahale yapılmadan gözlemlenmesini sağlıyor. Aynı zamanda hamileler de bebeklerinin sağlık kontrollerini rutin bir şekilde bu teknoloji yoluyla kontrol edebiliyorlar. Peki ya o büyük ultrason cihazlarını çantamızda taşıyıp, içimize telefonumuzdan bakabilsek?

Butterfly IQ, geçtiğimiz yıl ortaya çıktığında büyük sansasyon yaratmıştı. Şimdi ise 2 bin dolarlık fiyatıyla satışa sunulmaya başladı. Defalarca hastaneye gitmek, onlarca bin TL ödeme yapmak yerine hem hastalar hem de hekimler bu cihazı satın alabiliyorlar. Akıllı telefonlara yüklenen uygulaması vasıtası ile istenilen her ortamda ultrason denetimi yapılabiliyor.

Az sayıda insanın konuştuğu dilleri gelecek nesillere aktaran platfom: IFL

Dillerin teknolojiyle ne ilgisi olduğunu soranlara Google Çeviri servisini hatırlatalım. Peki ya artık oldukça az insanın konuştuğu, artık unutulmak üzere olan diller ne olacak? Bilimsel incelemelerle göre Dünya üzerinde aktif olarak konuşulan dil sayısı giderek azalıyor.

Dilin kültürle ve o kültürde yaşayan insanların hayatıyla büyük ilgisi var. Eğer bir toplum dilini kaybederse kendisini yitiriyor. Indigenous First Language (Yerli İlk Dil) adındaki bu platform, çocuklara unutulmaya başlayan dilleri öğretiyor. Böylece insanlar daha ufak yaşlarında Dünyada hangi kültürlerin olduğunu görüyorlar. Üstelik öğrendikleri yaşatma ihtimalleri de artıyor.

Kişiye özel ses veren kulaklık: nuraphone

Teknolojik ürünler giderek kişiselleşirken kulaklıkların da bunlardan nasibini alması için daha çok bekleyemezdik. İçerisinde bulunan yapay zekâ destekli sanal asistanıyla, kulak zevkinize göre ses özelliklerini ayarlayan nuraphone, büyük ilgi uyandırdı. Geçtiğimiz yıl tanıtılan bu ürün, şimdi 399 euroluk fiyatıyla internet üzerinden satılıyor.

Parmak izinizi ve ya gözünüzü ödeme yapmanızı sağlayan platfom: CLEAR

parmak-izi-yada-gözünüz-ile-ödeme-yapma-bir-portal
Parmak izi ve retina tarama teknolojilerinin telefonlarınızın kilidi olmaktan daha fazla işe yaraması muhtemel. Bankalar her ne kadar kendi programlarında bu teknikleri kullansalar da güvenlik endişeleri hat safhada. CLEAR platformu ise kasada sıra beklemenizi, yanınızda kart taşımanızı istemiyor. Parmağınızı okutup alışverişinizi tamamlamak mümkün.

Daha fazlası da var. Eğer CLEAR, hava yolu şirketleriyle anlaşırsa, bu tüip tekniklerin uçak biletlerinde de kullanılacağını söylüyor. Cüzdanlarınızı evde unutsanız bile artık çözümü çok yakın.

Hiç kağıt kullanılmayan akıllı kentler: Paperless

2021 yılından itibaren özerk Dubai şehrinde devlet kağıt kullanımını tamamıyla ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Dubai devlet dairelerinde tüm işlemler dijital ortamdan gerçekleştirilecek. Zamanla bu adımlar şehrin özel şirketleri tarafından da uygulanmaya başlayacak. Hem zamandan hem de çevresel kaynaklardan tasarruf için yapılan bu projeye ise Paperless (Kağıtsız) adı veriliyor.

Dubai’de atılarak başlanan adımın,yakın ileride benzer metropollerde de yaygınlaşması bekleniyor.

Çevre kirliliği konusu ile ilgili insanları uyaran sensörlü bitki: Argus

Kurşun gibi fazlası tabiata ve insan vücuduna kalıcı zararlar veren maddeleri belirleme etmek zor. Argus adındaki bu bitki ise tam anlamıyla bu hususta yardımımıza yetişiyor. Bitkinin içerisinde bulunan ve gözle görülemeyen nanosensörler vasıtası ile ortamdaki kirlilik oranı anlık olarak takip edilebiliyor. Bu da Argus’u akıllı bir bitki haline getiriyor. Ekildiği coğrafyanın kaderini değiştirmek için insanlara uyarılar veriyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen