1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Suçlamaların ardından App Store tasarımı yenilendi

Suçlamaların ardından App Store tasarımı yenilendi

suçlamaların-ardından-apple-app-store-tasarımını-yeniledi

Apple, Yüksek Mahkeme’nin verdiği kararın ardından, uygulama mağazası kurallarını ve geliştirici programını açıklayan uzun bir yazı yayınladı. Bununla birlikte, suçlamaların ardından Apple App Store tasarımını yeniledi!

İlgili Yazı

Bir iPhone Nasıl Daha Hızlı Çalıştırılır?

Suçlamaların sonrasında Apple App Store tasarımını yeniledi!

Yüksek Mahkeme, 13 Mayıs‘ta, iOS programlarının App Store dağılımında tekelini korumak ve fiyatlardan yüzde 30 komisyon alabilmek için şirketin kendi geliştirdiği programları ön plana çıkarması konusu ile ilgili davada Apple aleyhine karar verdi.

Davayı hatırlamak gerek görülürse şirket, App Store’da yayınlanan programların görüntülenme dağılımlarını haksız bir biçimde değiştirdiğine dair suçlandı. Yani Spotify yerine Apple Music daha çok Kullanıcıların karşısına çıkıyordu. Veya daha kolay bulunabilir konumlandırılıyordu.

suçlamaların-ardından-apple-app-store-tasarımını-yeniledi-2

Dava hakkında kararın açıklanmasından sonra, şirket sözcüsü “App Store’un herhangi bir metrik tarafından tekel olmadığını ve geliştiricilerin uygulamaları için ücretlendirmek istedikleri fiyatı belirleyebildiklerini vurgulamak isterim. Bu konuda şirket hiçbir role sahip değil.” dedi.

Açıklamalarda mağazadaki uygulamaların yüzde 84 oranla ücretsiz olduğunu da vurguladı. Şirket, geliştiricilerin ücretlendirilmiş uygulamalardan veya ücretsiz olanlar içindeki uygulama içi satın alımlardan ve aboneliklerden yalnızca yüzde 30’luk bir kazanç elde ettiklerini belirten fiyatlandırma katmanlarının ayrıntılarını da paylaştı.

Ayrıca şirket yeni tasarımla, Apple Music ve Maps uygulamalarının rakibi olan Spotify ve Waze gibi diğer uygulamaları da eşit bir dağılımla listeledi. Yargıtay, mahkemenin Apple’ın tekrar kurallara uymamasına karşın yenilenebileceğini vurguladı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen