İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. SpaceX Yine Tarih Yazdı: İnsanlara Özel Crew Dragon’u İlk Kez Uzaya Gönderdi
Trendlerdeki Yazı

SpaceX Yine Tarih Yazdı: İnsanlara Özel Crew Dragon’u İlk Kez Uzaya Gönderdi

SpaceX, astronotları uzaya göndermek için özel olarak geliştirilen Crew Dragon kapsülünü ilk kez başarıyla, anlık olarak test etti. Bir Falcon 9 roketiyle Dünya yörüngesine fırlatılan Crew Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na istasyonuna ulaşmak üzere.

Uzay çalışmaları konusu ile ilgili bütün insanlığın ufkunu genişleten SpaceX, uzun uzun yıllardan beri üzerinde çalıştığı Crew Dragon kapsülünü, bugün TSİ 10:49’da uzaya gönderdi. Tarihin ilk tekrar kullanmak mümkün roketi Falcon 9, Crew Dragon kapsülü Dünya yerçekiminden kurtardıktan sonra ayrıldı, her zamanki gibi yeryüzüne başarı ile dönüş yaptı.

ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nde yapılan kalkış, YouTube üzerinden bütün dünyaya canlı olarak aktarıldı. NASA’nın tarihi Apollo görevleri için kullandığı 39A rampasından kalkış yapan Falcon 9, anlar içerisinde uzaya ulaştı ve yükünü yörüngeye bıraktı. Kapsül, içindeki Starman test mankenleriyle beraber Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenecek.

“Crew Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilerliyor! Otonom kenetlenme yarın sabah (3 Mart Pazar) gerçekleşecek.”

Kapsülün istasyon kenetlenme prosedürü, 3 Mart Pazar sabahı TSİ 11.30’da otonom olarak gerçekleşecek. Bu süre zarfında Crew Dragon kapsülü, Dünya’nın çevresini birkaç kez tUrlayarak istasyonla aynı yörüngede buluşacak.

Peki Crew Dragon neden bu kadar önemli ve tarihi bir test göreviydi?

Uluslararası Uzay İstasyonu ve ileride inşa edilmesi planlanan diğer istasyonlara sürekli olarak yük taşınması gerekiyor. Bilimsel ekipmanlar, orada bulunan astronotlar için erzak, yakıt ve aynısı yükler, 2012’den bu yana SpaceX’in Falcon 9 roketleriyle gönderiliyordu.

Geçtiğimiz yıl Falcon 9’u tekrar kullanmak mümkün bir roket haline getiren SpaceX, özel bir şirket olarak uzay kargoculuğunda yerini perçinlemiş, işleri ucuzlatmıştı. Şimdi ise sırada yük olarak insan taşıma görevi vardı. 2011 yılından bu yana astronotları istasyona göndermek için yeni bir yöntem arayan NASA, sonunda umduğunu SpaceX’in Crew Dragon kapsülünde buldu.

Not: Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen mürettebatları, bugüne dek Rus Uzay Ajansı (Roscosmos) tarafından üretilen Soyuz kapsülü taşıyordu.

Dragon kapsülleri cansız yüklerin taşınması için son derece uygunuydu. SpaceX ekibi bu özel kapsülün yeni bir sürümünü üretip, ortamı insanlara makul hale getirdi. Önümüzdeki yıllarda insanlar, bu kapsül vasıtasıyla uzaya gönderilecek. İnsanlı testler ise 2020’de başlıyor.

NASA astronotları Doug HUrley, Bob Behnken, Mike Hopkins ve Victor Glover, yakında bu kapsül ile uzaya gönderilen ilk insanlar olmak için gün sayıyorlar. SpaceX’in bu çalışmalarıyla daha fazla insan, çok daha düşük maliyetlerle uzaya gönderilebilecek. Firmanın nihai hedefi ise Crew Dragon kapsüllerini, Mars yüzeyinde de kullanabilmek.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen