İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. SpaceX’in İnsanlı Görevlerde Kullanacağı Crew Dragon

SpaceX’in İnsanlı Görevlerde Kullanacağı Crew Dragon

SpaceX’in insanlı görevlerde kullanmayı tasarıladığı özel Dragon kapsülü, bir Falcon 9 roketi üzerine yerleştirildi ve tecrübe uçuşuna hazır. Hazır olmayan ise şu anda bütçe krizi hasebiyle çalışmayan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ hükümeti.

SpaceX’in yakın vakitte Beynelmilel Uzay İstasyonu ISS’e astronotları taşımaya başlaması bekleniyor. Şirketin bu amaçla ürettiği özel Crew Dragon kapsülü, Falcon 9 Block 5 roketinin üzerine yerleştirildi. Roket, özel olarak hazırlanan Kennedy Uzay Merkezi 39A’da boy gösterdi.

SpaceX kalkışa hazır olmasına hazır, ancak AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de şu anda devlet çalışmıyor. Bütçede yaşanan anlaşmazlıklar hasebiyle çalışmayan hükümet, NASA’yı da vurmuş vaziyette. Şu anda NASA’nın durdurulamayacak olan görevleri dışında kalan bütün projeler bekleme vaziyetinde. Müessese normalde yaptığı işlerin ancak yüzde 5’i kadar iş yapabiliyor.

Bu vaziyet SpaceX için oldukça ehemmiyetli.

Çünkü ilk denemeyi özerk olarak gerçekleştirecek olan firma, bu deneme neticesinde aracı insanlı olarak kullanabilme müsaadeyi alacak. Üstelik şirketin kendi özel astronotları yok. İnsanlı görevlerde araçları NASA astronotları kullanacak.

Burada dikkat çeken bir başka nokta ise NASA’nın SpaceX ile yürüttüğü faaliyetlerin, devlet yetkilileri tarafından kriz öncesinde “kritik ehemmiyette” görülmesi. Daha sonra ehemmiyet derecesi düşürülen görevler, daha önceki statülerini savunuyor olsaydı hiçbir sıkıntı olmayacaktı. Şu anda yaşanan meseleler nedeniyle denemelerin ve görevin ertelenmesi demek, ISS’e gidecek astronotların mesele yaşayacak olması ve o görevin de aksayacağı manasına geliyor.

crewdragon-bir-portal

NASA şu anda, 2019 senenin Kasım ayına kadar sürecek olan Roscosmos’un Soyuz roketi anlaşmasına güveniyor. Federal hükümetin çalışmaması durumunda astronotlar Rusya’nın aracını kullanarak istasyona gidecek. Orada da kalkışın 2020’ye ertelenmesi tehlikesi mevzu bahis.

SpaceX’in ilk görevinin ertelenmesi nedeniyle diğer görevlerde de gecikme yaşanması kaçınılmaz durumda. Bu görevlerin gerçekleştirilebilmesi için yapılması şart olan evrak işleri, müessesenin %95’i şu anda hanelerinde oturmuyor olsaydı muhtemelen gerçekleştirilmiş olacaktı.

En azından SpaceX’in bir sorun yaşamadığını ve test2 uçuşuna hazır olduğunu biliyoruz. Kalkış pistinde, araçta, rokette veyahut 2018 sonlarında yapılan yeni Mürettebat Ulaşım Kolu’nda bir soruna rastlanmadı.

Kalkış işlemleri ne vakit bitirir, kalkış için gecikme yaşanır mı, yaşanırsa ne kadar sürer gibi suallerin yanıtlarını zaman gösterecek.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen