1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Sony PlayStation 5 ile Birlikte Göreceğimiz 5 Yeni Oyun Teknolojisi

Sony PlayStation 5 ile Birlikte Göreceğimiz 5 Yeni Oyun Teknolojisi

Konsol Dünyasının en büyüğü Sony, 2020’ye bomba gibi hazırlanıyor. Oyunculuk Dünyası için birçok dönüm noktasını ifade eden PlayStation 5’te göreceğimiz 5 önemli oyun teknolojisine yakından bakıyoruz.
Eğlence Dünyasının bel kemiği şirketlerinden olan Sony’nin yüzü artık sinemada pek gülmüyor. Nitekim hala oyun Dünyasına yön verecek işlere imza atmaya devam ediyor. En son bundan 6 yıl önce yeni konsol modelini piyasaya süren şirket, bu başarılı olmasını PlayStation 5 ile sürdürmek istiyor.

Ortaya çıkan ilk ayrıntılara göre Sony başarılı olmasını sürdürmekle kalmayıp uzun süre perçinlemek için çalışıyor. Sahip olacağı teknolojilerle yeni nesil kullanıcıluğun gidişatını belirleyecek PlayStation 5’in göze çarpan 7 yeni teknolojisine yakından bakıyoruz.

Yeni geliştirici kiti:

Cyberpunk 2077, Death Stranding gibi birçok oyunun adını duyuyor, yalnız kendilerini bir türlü göremiyoruz. Bu oyunlar, açıkça belli oluyor ki yeni teknolojilerin yaygınlaşmasını bekliyorlar. Artık resim ve yöntem yönden gerçek hayatın bir simülasyonu gibi olmaya başlayan oyunlar yapımcıları endişelendiriyor. Her oyunun tüm sistemlerde aynı kararlılıkta çalışması zorlaşıyor

Sony ise PlayStation 5’te yer alacak oyunlar için daha önceden hazırladığı geliştirici kitiyle, yapımcıların yüreğine su serpmiş gibi gözüküyor. Yeni geliştirici kitinin oyun yapımcılarına çok uzun zaman önce dağıtıldığı, bugün adını ezberlediğimiz umulan oyunların o kitle PS5 için uyarlandığını görebiliyoruz.

Sony’nin yeni geliştirici kiti üzerinde uzun süredir çalışmalar yürüten şirketler: Bioware, Rockstar Games, Square Enix, Activision, Bandai Namco, Bethesda, Defiant, Warner Bros Studios, Amazon Game Studios.

Daha net sonuçlar görmek adına şimdilik videolarla yetiniyoruz.

Dokunmatik LCD ekranlı oyun kolu Dual Shock 5:

playstation-5-birlikte-gelecek-5-yeni-oyun-teknolojisi-bir-portal 1

Biliyoruz, 50 yıl öncesinin bilim kurgu filminde bulunan set dekoru gibi.

PlayStation satışlarını direkt olarak etkileyen Dual Shock tarihinin en etkili dönüşümüne hazırlanıyor. Ulaştığımız ayrıntılara göre Dual Shock 5, tam ortaya ve yukarı konumlandırılmış bir LCD ekrana sahip olacak. Bu ekran da oyun içindeki HUD bilgilerini görebileceğiz. Kalan kurşunlar, sağlık barı hatta spor oyunlarındaki mini harita bile bu ekranda durabilir.

Oyuncular ekrandan gözünü sıklıkla ayırıp kola bakmaya nasıl alışacaklar bilinmez, yalnız bilhassa spor oyunları için büyük bir yenilik olduğunu söyleyebiliriz.

Özel dizayn AMD Ryzen:

playstation-5-birlikte-gelecek-5-yeni-oyun-teknolojisi-bir-portal 2

AMD’nin Google Stadia ortaklığıyla beraber yeni nesil oyun teknolojilerine yön verdiğini esasen biliyoruz. Sony ile var olan anlaşmasını sürdüren şirketi PlayStation 5 için son derece verimli bir mimari üzerinde çalıştı.

7nm İşlemci mimarisine akıllı Telefonlarda bile tam anlamıyla alışmış değiliz. Ancak AMD’nin 7nm’lik PS5’e özel 16 çekirdekli üçüncü nesil Ryzen İşlemcisi şimdi de büyük heyecan yarıyor. İşlemcinin gücü ise 14 teraflop olacak, yani saniyede 14 trilyon prosedür gerçekleştirebilecek. Bunun yanısıra 26 GB RAM ve bir de SSD depolama birimi göreceğimiz PS5, performans konusu ile ilgili bir hayli tatmin edici olacak.

Kablosuz sanal gerçeklik: PS VR 2

playstation-5-birlikte-gelecek-5-yeni-oyun-teknolojisi-bir-portal 3

Sanal gerçeklik teknolojilerinin oyun Dünyasında yaygınlaşmadığını görmek mümkün. Hem oldukça pahalılar hem de büyük ölçüde kabloya mahkum ediyorlar. PlayStation VR 2 sistemi ise baştan sona kablosuz bir sistemle gelecek.

Henüz Sony’nin yeni VR gözlüğüne dair bir ayrıntı paylaşmadığını biliyoruz. Muhtemelen AMOLED ekranlara sahip olacak gözlük, oyuna dair resim verileri kablosuz bağlantıyla alacak. Bu nedenle yerleşik İşlemciye ihtiyaç duymadığından oldukça hafif olacağını söylemek mümkün. Şarj performansına dair ayrıntılı bir bilgli paylaşılmış değil.

DualShock 5’in de VR 2 tecrübesine katkı sunacak bazı özel sensörlerle donatılması bekleniyor.

Yeni nesil PlayStation Now:

playstation-5-birlikte-gelecek-5-yeni-oyun-teknolojisi-bir-portal 4

Bulut kullanıcıluğu konusu ile ilgili Google Stadia’nın gelecek yıllarda yaygınlaşarak devrim yarattığını göreceğiz. Sony ise PlayStation sahiplerine özel olarak sunmuş olduğu Now sistemiyle bu hizmeti bir süredir sunuyor

Her ne kadar Now ücretleri cepleri yaksa ve diğer platformlara destek vermese de Sony bunu değiştirebilir. Zira Stadia’nın muhtemel gücüne karşı koymak isteyecektir. Aksi takdirde, PlayStation Now kapalı bir sistem olarak yaşayıp, şayet Stadia’ya karşı koyamazsa sonu gelebilir. Sony’nin bu husustaki en büyük silahı ise PS5’e özel oyunları olacak.

PlayStation 5 sahibi olanların hesaplarına diğer cihazlardan erişip bulut üzerinden oyun oynamalarını mümkün kılmak zor iş. Bunun için Dünyanın farklı yerlerini dev serverlar inşa etmek gerek. Belli mi olur, belki de Sony bizi şaşırtarak Now platformunu dış erişime de açar. Rekabette her şey mübah.

Sony PlayStation 5 ile ilgili ayrıntılar netleştikçe sizinle paylaşmaya devam edeceğiz, takipte kalın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen