1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Sony, Microsoft ve Nintendo’ya dev soruşturma!

Sony, Microsoft ve Nintendo’ya dev soruşturma!

Sony-Crossplay-bir-portal-min

Sony, Microsoft ve Nintendo şu sıralar açılan bir soruşturma sebebiyle sorunlu günler geçiriyor. Çevrimiçi oyun hizmetlerinde tüketicilere yönelik sözleşmeleri incelenecek olan firmaların, adil şartlar sunup sunmadıklarına bakılacak.

İngiltere’de Rekabet ve PiYasalar Otoritesi(CMA) tarafından açılan soruşturmada şirketlerin abone sözleşmelerinde ve geri ödemelerdeki politikaları araştırılacak.

İlgili Yazı

Sony, PlayStation 4 İçin Iron Man Sanal Gerçeklik Oyununu Duyurdu

Sony, Microsoft ve Nintendo’nun abone sözleşmeleri incelenecek!

Ayrıca şirketlerin iptal ve iade şartları da soruşturma kapsamında incelenecek. Sony için PlayStation, Microsoft için Xbox Live ve Nintendo için de N. Switch Online’ın soruşturma kapsamında olduğu biliniyor.

xbox-turkiyeden-oyun-fiyatlarina-zam-bir-portal-min

CMA Genel Müdürü Andrea Coscelli, soruşturma ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Araştırmamız, en büyük oyun şirketlerinin sözleşmeleri otomatik yenileme konusu ile ilgili adil olup olmadıkları ve insanların bunu basitçe iptal edip edemediklerini üzerine olacak. Eğer şirketlerin tüketici koruma yasası kapsamında insanlara adil davranmadığını tespit edersek, harekete geçmeye tamamiyle hazırız.”

Yüksek para cezaları gelebilir!

CMA bunun dışında bahsi geçen üç şirketten konu ile ilgili olarak bilgi istedi. Şirketler negatif bir sonuçla karşılaşırsa, harekete geçmeye hazır olduklarını belirten CMA tarafından ciddi para cezaları ile karşılaşacak gibi duruyor. Ayrıca İngiltere’de alınacak böyle bir karar doğrultusunda, diğer ülkelerinde rekabet kurumları harekete geçebilir.

5-yillik-playstation-4-rakip-tanimiyor-2-bir-portal-min

Sony ülkemizde de daha önce çok büyük cezalar almıştı. 2018 yılında Rekabet Kurumu’nun fiyatlarda oynama yaptığı yönündeki belirlemeleri sonucunda, firma 2 milyon TL’nin üzerinde cezaya çarptırılmıştı. İngiltere’deki konunun daha ciddi bir vaziyet olması da verilecek cezanın yüksek olabileceğini gösteriyor.

Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Haber Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen