1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. Sonunda Kötülerin Kazanmasına Rağmen İyi Olan 10 Unutulmaz Film
Trendlerdeki Yazı

Sonunda Kötülerin Kazanmasına Rağmen İyi Olan 10 Unutulmaz Film

Kötüyle iyinin karşıya geldiği her hikayenin bir sonu var, bir taraf illaki kazanmak zorunda. Gerçek hayatta hiç bitmeyen bu savaşın sinema perdesinde sürekli bir sona sahip olması ne kadar enteresan, değil mi? Bu listede bulunan filmlerde ise iyiler değil, kötüler kazanıyor.
Normalde bir zafere ihtiyacı olmayan iyiliğin kazanması için yem olarak sunulan o kötü karakterler… Beyaz perdenin karanlık yüzünde, bazı durumlarda öyle kötüler var ki sonunda iyiye kazanma fırsatı sunmazlar. İyiler, bir devam filminde yine fırsatını bulup kötünün ensesine binerler.

Sinemada farklı şeylerin denendiği oluyor, oluyor ki iyi filmler izlemek için beklemek zorunda kalmıyoruz. Kötülerin zafere ulaşması da bu farklılıklardan birisi. Bugün sizlere kötülerin kazandıkları filmleri listeliyoruz.

Not: Bu listedeki filmlerde kötülerin kazanıyor olması, herkes için “spoiler” niteliği taşımıyor. Eğer izlediğiniz filmlerde kimin kazandığına değil, durumların nasıl işlendiğine bakıyorsanız her bir filmi tavsiye olarak değerlendirebilirsiniz.

»Testere serisi (Saw)
IMDb notu: 7,6
Rotten Tomatoes puanı: %49

Her ne kadar serinin ilk filminden sonrası işin ticarete döküldüğü yapımlardan ibaret olsa da ilk Testere filmi, yeni bir soluk getirmişti. Sığ bir stres ve biraz korku unsurunu, klostrofobik bir ortamla bir araya getirince her şey kötünün galibiyetiyle sonuçlanıyordu.

»İhtiyarlara Yer Yok (No Country for Old Man):
IMDb notu: 8,1
Rotten Tomatoes puanı: %93

Coen kardeşlerin yazıp bir de üzerine yönettikleri bu kült film, yakın tarihin en önemli sinema durumlarından birisi olarak belleklara kazınmıştı. Kötülüğe olan bakış açınız, kötü karaktere hayat veren Javier Bardem’in kullanıcıluğu sebebiyle değişebilir, bizden söylemesi.

»Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects):
IMDb notu: 8,6
Rotten Tomatoes puanı: %89

Olağan şüpheliler, olağan dışı bir son. Bu başlığa rağmen gerçekten olağan dışı bir son. İzleyenler biliyor. Hâlâ izlemeyen varsa izleyeceği gün, beklediği için pişman olacağından habersiz bir biçimde bu satırları okuyor.

»Azap Yolu (Road to Perdition):
IMDb notu: 87,7
Rotten Tomatoes puanı: %80

Tom Hanks’in en az konuşulan, buna rağmen en iyi olan filmlerinden birisidir. Depresif bir mafya tetikçisinin ailesini güvenliğini sağlamak için neler yapabileceğine tanık oluruz. Hikaye birden kendini keşfetme güdüsüne odaklanır.

»Gece Vurgunu (Nightcrawler):
IMDb notu: 7,9
Rotten Tomatoes puanı: %95

Eğer bir gazeteciyseniz adınızın duyulması için ne yaparsınız? Ya da şu şekilde soralım: Yaşananlardan sonra olay yerine varıp haber yapmak yerine, durumlar yaşanırken her şeye tanık olsanız? Muhtemelen dünyanın en iyi gazetecilerinden birisi seçilirdiniz.

»Kara Şovalye (The Dark Knight):
IMDb notu: 9,0
Rotten Tomatoes puanı: %94

Sinemanın en unutulmaz karakterine, en unutulmaz biçimde hayat verilen filmlerden birisidir. Sonunda Joker kazanır, yalnız Batman kaybetmez. Zira bu filmde kötülüğün ve çılgınlığın insanları nasıl tetiklediğini görürüz.

»12 Maymun (12 Monkeys):
IMDb notu: 7,7
Rotten Tomatoes puanı: %89

Bilim kurgu ve kitlesel çılgınlık konulu daha iyi bir film izlemeniz çok çok zor. Ayrıca size kötünün kazandığını söylemiş olsak da bu filmde işlenen kötülük ve iyiliğin savaşı değil, çünkü bitmesini istemeyeceksiniz.

»Se7en:
IMDb notu: 8,6
Rotten Tomatoes puanı: %81

Karşısındaki deneyimli dedektifleri bile işe yeni başlamış bir çaylak vaziyetine düşüren bir seri katil düşünün. Kimin nasıl kazandığı konusu tartışmalı olsa da gidişatıyla yeterince kaliteli olduğunu hissettiriyor.

»1984:
IMDb notu: 7,2
Rotten Tomatoes puanı: %82

İşte bu film, size en başında bahsetmiş olduğumuz kötü-iyi savaşını en hoş anlatan eserlerden birisine dayanır. Geçtiğimiz yüzyılın en ekstrem yazarlarından George Orwell, günümüzde bile hâlâ geçerli olan kanaatleri aktarır. Eğer izlediğiniz filmde kara kuru aksiyon istiyorsanız 1984’ü izlemeyin, önce okumanız gerekebilir.

»Dövüş Kulübü (Fight Club):
IMDb notu: 8,8
Rotten Tomatoes puanı: %79

Muhtemelen aranızda izleyenlerin büyük kısmı bile bu filmde hangi kötünün kazandığını düşündü. Öğretileriyle sinema dünyasının en köklü yapımlarından birisi oldu. Meselenin savaşmak olmadığını gösterdi, insanlara film izlemeyi öğretti. Asıl olayın sonu beklemekten ibaret olmadığını, her şeyin aradaki boşluğu nasıl doldurduğunuz ile ilgili olduğunu gösterdi. Bu film, izleyenleri için hâlâ bitmedi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen